15.3.19

Lenka Štěpánková: Budou učit lidé bez pedagogického vzdělání?

Ve školách by mohli znovu začít učit absolventi vysokých škol bez pedagogického vzdělání. V novele zákona o pedagogických pracovnících to navrhuje ministerstvo školství. Pokud bude novela schválena, mohla by začít platit od září a týkala by se druhého stupně základních škol a škol středních. Novela však může podle ředitelů škol přinést nejen pozitiva, ale i negativa.


Z článku v Pardubický.Deník.cz vybíráme:

Novela však může přinést i negativa. „U všeobecných předmětů, zejména na druhém stupni základní školy, už může absence pedagogického vzdělávání hrát negativní roli a zde by měli jednoznačně učit jenom vysokoškolsky kvalifikovaní učitelé,“ poznamenal radní Bernášek. Právě na negativa upozornili i ředitelé škol.

„Úplně se s novelou neztotožňuji, studenti pedagogických fakult dělají státnice z psychologie a pedagogiky. Takto bude moci učit klasický nepedagog, který to nikdy nebude umět,“ uvedl ředitel pardubického Gymnázia Dašická Luděk Burian.

„Pokud se týče všeobecně vzdělávacích předmětů, tak novelu nedoporučuji. Na co by byly pedagogické fakulty, pokud by český jazyk mohl učit jakýkoli inženýr nebo religionista, popřípadě archeo- , neuro- nebo meteorolog? Je pravdou, že by sportovec s nadáním pro práci se dětmi výuku tělocviku mohl zvládnout, chemik chemii a podobně,“ konstatoval Kořínek.

17 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

ve spolupráci s odbory a pedagogickými fakultami?

Fakulty nemají čas učit?

Ivo Mádr řekl(a)...

Je zajímavé, že neprotestují zástupci pedagogických fakult. Svým způsobem se tyto fakulty stávají přebytečnými.

E.Kocourek řekl(a)...

Chápu-li správně ministerský záměr, bude rozhodování na ředitelích škol. A tak je to správně. ////

Že se pedagogické fakulty stávají "svým způsobem" přebytečnými? Do jisté míry již přebytečné jsou, když zájemci mohou získat pedagogické minimum na NIDV. ////

Radek Sárközi řekl(a)...

Já myslím, že pedagogické fakulty se proti tomu ozvaly - možná ne dost hlasitě... Pedagogická komora se proti tomu jednoznačně ozvala.

old pratavetra řekl(a)...

Novela souvisí s novým financováním v regionálním školství. To přinese nová pracovní místa na každé škole a vzhledem k tomu, že "kvalitní" učitelé na trhu práce nejsou, což si MŠMT zřejmě uvědomuje, přichází na řadu tato možnost, jak personálně zajistit provoz školy. Sami jsme byli na poslední poradě na Kraji upozorněni, ať si do konce školního roku zajistíme kvalitní (cituji) pedagogy na příští školní rok.

Eva Adamová řekl(a)...

"To přinese nová pracovní místa na každé škole ..."

Stále a znovu mne překvapuje, jak jsou někteří ohledně nového financování naivní. Žádná nová pracovní místa na KAŽDÉ škole se nebudou konat. Spadne-li škola v průměru na třídu pod 17 žáků, budou to dofinancovávat obce, což se koneckonců děje už dnes. A na naší základce, která má 200 žáků, je situace s novým financováním taková, že pokud spadneme v průměru na třídu pod 20 žáků, budeme na tom hůře než teď. Dělit se bude jen na velkých školách s vyssokým počtem žáků ve třídách, a to ještě kdoví jestli. Navržený rozpočet mne v tom nějak neutvrzuje.

old pratavetra řekl(a)...

"Stále a znovu mne překvapuje, jak jsou někteří ohledně nového financování naivní."

Paní Adamová, vždy jsem Vás bral jako člověka, který je oprávněně naštvaný. Tentokrát ovšem vůbec netuším, v čem je ten příspěvek naivní. Mám to spočítáno na 3 varianty k PHmax. Za stejné situace, jako je nyní, mi v MŠ naskočí počet PP o 1 člověka. Na ZŠ o 1,5. Automaticky se mi nabízí možnost půlení M, ČJ. Seženu-li pedagoga, proč bych to neudělal?

"Spadne-li škola v průměru na třídu pod 17 žáků, budou to dofinancovávat obce, což se koneckonců děje už dnes. A na naší základce, která má 200 žáků, je situace s novým financováním taková, že pokud spadneme v průměru na třídu pod 20 žáků, budeme na tom hůře než teď."

O průměru pod 17 na třídu se vůbec nemíním bavit. Nové financování přinese možnost vyššího počtu zaměstnanců, nikoliv zvýšení platů. V současném financování na žáka jsme ušetřili spoustu peněz v nenárokové složce, tudíž učitelé měli krásné odměny. Z nového financování to nevyčtu a to je to, co mi vadí. Takže ano, v tom se shodneme, s velkou pravděpodobností na tom budeme finančně hůř.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak hlavně je jisté, že nemá smysl nabírat lidi v tomto roce. Celý podzim, tedy 4 měsíce by si tyto lidi musela škola dofinancovávat ze svého, už tak trapného rozpočtu. Tudíž nabírat se budou lidi až od školního roku 2020. Pokud budou potřeba. I my jsme škola, která údajně by na tom mohla být lépe. Ale jak píše paní Adamová, jsou školy, které na tom budou naopak hůř.
A jinak je to zase a jen o penězích. A už vidím ty davy nepedagogů, kteří se budou rvát před vchodem do školy.Věštím, že to budou hlavně ti, co budou potřebovat vycpávku v mezidobí, než najdou pořádné místo. nebo předdůchodci.

Eva Adamová řekl(a)...

Přiznám se, že Vám dost dobře nerozumím. Jestliže jste při současném financování ušetřil na královské odměny, měl jste pravděpodobně dost peněz i na ono dělení M a ČJ. Proč jste to neudělal?

A proč budete při novém financování najednou dělit a raději zaměstnáte dalšího pedagoga, čímž připravíte současné zaměstnance o ony zmiňované královské odměny? Nebo si snad myslíte, že na odměny Vám přijde ještě nějaký jiný balík peněz? Tak ten tedy určitě nedorazí.

PHmax je prostě maximální počet hodin, na který dostanete peníze, ale nikdo Vás nenutí, abyste všechny tyto hodiny využil. Nebudete-li dělit, ušetříte na odměny, podobně, jako jste na ně ušetřil při současném financování.

Fakt mi není jasné, přoč s novým financováním měníte filozofii odměňování svých učitelů.

Pokud se týká naší školy, kde nemáme odměny téměř žádné, dojde při průměru pod 20 k tomu, že bude muset ředitel jednu učitelku pracující na zkrácený úvazek (15/22) propustit, přičemž na odměny mu nezůstane nic. Jestliže jsem tedy hovořila o tom, že na tom budeme hůře, mluvila jsem o celkovém balíku peněz pro školu a ne o penězích pro jednotlivé učitele.

E.Kocourek řekl(a)...

Píšete to výstižně, paní Karvaiová. Ti, co budou potřebovat vycpávku v mezidobí, než najdou pořádné místo, nebo předdůchodci. Ale IMO na tom přece není nic špatného, či snad ano? ////

Znám jednoho takového, co kdysi nastoupil do školy "než si najde pořádné místo", ale na škole se mu zalíbilo, vydržel do důchodu a jede pořád dál. V čem se vám zdá býti problém? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tu zkompetentňovací šmrdlačku, které se z pytlikům neznámého důvodu pořád ještě říká výuka, může v té dnešní překotně měnící se době realizovat leckdo. Ohlídat dítka, když budou vlastním tempem ověřovat informační zdroje na netu, které je baví, aby se pak mohli náležitě autoevaluovat pro naplnění jejich nároku na úspěch, by neměl být ale vůbec žádný problém.
Pytlici se skoro těší na ten mazec, až někoho napadne, že bude žalovat stát za ušlý plat, protože byl propuštěn pro údajnou nezpůsobilost pracovat s dětmi, když to bude už zase možné. Joj! To se stát pěkně prohne. Ještě, že ministrovi zůstane dost peněz na zasloužené odměny náměstkům a vůbec...

old pratavetra řekl(a)...

"Přiznám se, že Vám dost dobře nerozumím. Jestliže jste při současném financování ušetřil na královské odměny, měl jste pravděpodobně dost peněz i na ono dělení M a ČJ. Proč jste to neudělal?"

V normativním (peníze na žáka) jsem mohl plánovat počet hodin a tím vytvořit úvazky PP. Tudíž mám normativní počet zaměstnanců, na které dostanu balík peněz a přepočtené úvazky, které vyjadřují skutečný počet zaměstnanců. Asi nemusím vysvětlovat, že pokud je skutečný počet zaměstnanců nižší než normativní suma, ušetřím dost peněz na nenárokové složky, kde upřednostňuji odměny na ohodnocení výborných pedagogů.

"Pokud se týká naší školy, kde nemáme odměny téměř žádné, dojde při průměru pod 20 k tomu, že bude muset ředitel jednu učitelku pracující na zkrácený úvazek (15/22) propustit, přičemž na odměny mu nezůstane nic."

Pokud uvádíte tento příklad, jste zaopatřovacím ústavem, kde se nešetří na počtech zaměstnanců.

"PHmax je prostě maximální počet hodin, na který dostanete peníze, ale nikdo Vás nenutí, abyste všechny tyto hodiny využil. Nebudete-li dělit, ušetříte na odměny, podobně, jako jste na ně ušetřil při současném financování."

Pokud jste to pochopila takhle, pak se nedivím Vašemu komentáři. V nákladovém systému financování možnost strategie plánování padá. Vstupem pro výpočet budou údaje o učitelích a jejich tarifech. Abychom dosáhli maxima financí, budeme muset vykázat maximální skutečný počet PP, tedy zvýšení nákladů školy budeme moci dosáhnout jen zvýšením počtu úvazků. Proto mi to vadí, tady se nic naplánovat nedá. Chci tedy alespoň ulevit učitelům, aby mohli učit menší třídy. Tudíž jste na omylu, že mohu ušetřit na odměny stejně jako při současném financování.
Pokud zůstane stejný celkový objem financí pro regionální školství, pak se bude tato suma rozdělovat mezi více zaměstnanců a logicky se na každého dostane méně. Pokud k tomu připočtete částku na inkluzi, která se proti kvalifikovanému odhadu MŠMT ztrojnásobila (!), ...

"Nebo si snad myslíte, že na odměny Vám přijde ještě nějaký jiný balík peněz? Tak ten tedy určitě nedorazí."

Bohužel jako skeptik si to právě myslím také. Zatím se kolem toho jen mlží, žádné konkrétní info, jak to bude s přidělením nenárokové složky, není. Já tedy o tom nevím, zda v %, zda v paušální částce na zaměstnance. Prostě stále nic.


Eva Adamová řekl(a)...

Vy mne doslova šokujete. Rozhodně to nejsem já, kdo to špatně pochopil. Proč si myslíte, že se to nazývá PHmax a ne PHpov (povinný počet hodin)?

Cituji ze stránek MŠMT:

"Počty učitelů v základních a středních školách a konzervatořích a počty vychovatelek ve školní družině si stanoví každý ředitel dle potřeby školy a družiny. Tyto počty však budou finančně omezeny právními předpisy. Počet učitelů (přepočtených úvazků) ve škole bude limitován nařízením vlády č.123/2018 Sb., o stanovení maximálního počtu hodin výuky financovaného ze státního rozpočtu pro základní školu, střední školu a konzervatoř zřizovanou krajem, obcí nebo svazkem obcí."

"Změnou principu stanovení rozpočtu jednotlivých právnických osob však není dotčena rozhodovací pravomoc ředitele a tedy i po změně financování bude záležet na řediteli, jaké pracovní pozice ve škole a školském zařízení bude mít a jak s přidělenými finančními prostředky v rámci právních předpisů naloží."


Ještě musím reagovat na:
"Pokud uvádíte tento příklad, jste zaopatřovacím ústavem, kde se nešetří na počtech zaměstnanců."

Pan ředitel k tomu má jeden dost závažný důvod, aprobovanost výuky. Kdyby totiž onu učitelku na 15/22 propustil nemá mu kdo vyučovat němčinu a hudební výchovu. Kdyby propustil na 2. stupni kohokoliv jiného, vždy by mu z toho vylezl jeden předmět, který byl celý vyučován neaprobovaně. To je prostě problém malých škol s jednou třídou v ročníku, který asi ředitelé velkých škol vůbec neznají.

"Vstupem pro výpočet budou údaje o učitelích a jejich tarifech."

Vstupem pro výpočet bude počet žáků, počet tříd a určitý vliv bude mít i počet žáků se SVP.

Doporučuji Vám, abyste si to celé znovu nastudoval a sehnal si skutečně relevantní informace.

mirek vaněk řekl(a)...

Pozor.

Chápu, že učitelé nejsou, tak se do škol pustí téměř kdokoliv. Ale kvalita výuky zákonitě půjde dolů.
Vysokoškolák před 30 lety byl na úplně jiné úrovni než vysokoškolák současný. Měl za sebou maturitu, která byla mnohem náročnější než ta dnešní.
Pokud nevzdělanec bude vychovávat vzdělance, nemůže to dobře dopadnout.

old pratavetra řekl(a)...

Nečekal jsem, že na to budete ještě reagovat :-). Tyto informace, které jsem tu napsal, jen předávám po semináři Pícla a jeho ekonomického ansámblu MŠMT z loňského semináře v Ostravě pro MS a OL kraj. Stejné podklady pro výpočty mám z podzimní konference v Praze od Zemana (s tím si opět můžete vypočíst PHmax své školy např. 30. 4. v Praze, vezměte si však výkaz P1c-01). Je to ale mrzuté, že sami nevědí, co vymysleli, že?

Tajný Učitel řekl(a)...

"Budou učit lidé bez pedagogického vzdělání?"

Dyk voni už učej. Díkybohu za ně. Ejště nikdo nikde nevymyslel samoučící se žáky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nikdo nikde nevymyslel samoučící se žáky

K pytlikům se donesly strastiplné zvěsti, že na domovském webu těchto myslitelů řádí jakýsi downloader či co. A už je to tady!!!
Pámbu s námi a zlé pryč.

Okomentovat