12.3.19

Kristián Šujan: Učitelka Adriana Kotlárová: Romské či neromské dítě reaguje v kolektivu stejně

Sídliště Chanov. Díky seriálovému hitu Most! momentálně jedno z nejznámějších míst v Česku. Jako své boty ho zná Adriana Kotlárová. Nenapsala scénář ani v seriálu nehrála. V Chanově totiž pracuje jako učitelka na tamní základní škole, kde vzdělává romské děti. Jejich osudy, povahu i problémy ve společnosti zná, sama je Romka. Svou práci bere jako poslání. „Vloni navštívila Chanov má spolužačka z vysoké školy, která učí na pražské umělecké škole. Ona i její studentky byly překvapené kázní ve škole, vřelým přijetím a ochotou místních obyvatel odpovídat na jejich otázky,“ popisuje v rozhovoru pro Deník Kotlárová.


Z rozhovoru v Děčínský.Deník.cz vybíráme:

Se kterými kázeňskými problémy se setkáváte nejčastěji?
V posledních třech letech značně ubylo žáků s velkými kázeňskými problémy, jako znáte například z filmu Bastardi. V současnosti se setkáváme nejčastěji se záměrným vyrušováním během hodiny, drzostí a vulgaritami.

Jak velký má vzdělávání podle vás v podobných lokalitách smysl?
Vzdělání v Chanově má velký smysl, myslím si, že je nejdůležitější. Všeobecně je vzdělání nástrojem pro odstranění romské nesnášenlivosti majoritní společnosti a vyřešení lokálních problémů.

Jak byste vůbec popsala sídliště Chanov? Nebojíte se tam?
Jako sídliště, které má své specifické problémy, které jsou všem známé. Ale taktéž bych sídliště popsala jako místo, kde se cítím dobře. Díky pozici učitelky vnímám respekt nejenom od žáků, ale také od mladých dospělých, které jsem ani neučila. Na sídlišti se nebojím, opravdu si nepředstavujte, že tam lidé běhají s lukem a šípem za opaskem. V loňském školním roce navštívila Chanov má spolužačka z vysoké školy, která učí na pražské umělecké škole. Ona i její studentky byly překvapené kázní ve škole, vřelým přijetím a ochotou místních obyvatel odpovídat na jejich otázky. Dokonce v tomto roce jedna z těch žákyň přijela do Chanova sama, aby nafotila fotky pro své portfolio k přijímacím zkouškám na vysokou školu, kam se nakonec dostala.Žádné komentáře:

Okomentovat