29.3.19

Kateřina Valachová: K parlamentní diskusi o usnesení k platům učitelů

Z komentáře Kateřiny Valachové vybíráme: "Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slíbeno."
Celý text:

Ještě se prostě musím vrátit k parlamentní diskusi o usnesení k platům učitelů.
Cituji z programového prohlášení vlády: "Prosadíme více peněz do školství tak, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017." Jen na okraj zdůrazňuji slovo MINIMÁLNĚ.
Co to znamená v číslech pro pedagogy.
Průměrný plat pedagogických pracovníků ve školství v roce 2017 dosáhnul částky 31 632 korun. To tedy znamená, že v roce 2021 má být průměrný plat 47 448 korun.
Jak jsme v polovině roku 2019 daleko s plněním tohoto bodu vládního programu?
Opticky a teoreticky vlastně velmi dobře.
Loni dosáhl průměr ve školství 33 992 korun. Meziroční růst 2017/2018 byl tedy pouze 7,5 procenta.
Ale letos má průměrný plat dosáhnout 39 091 korun (což je předpoklad a podle dosavadních zpráv se - je mi líto - NEZDÁ, že by mohl být splněn, ale tvařme se, že bude). Pak by růst 2018/2019 dosáhnul skutečně přesně 15 procent tak, jak opakovaně vyhlásila vláda a koalice.
Od ledna 2020 je slíbené další zvýšení platů a to znovu 15 procent. Tedy by průměrný plat učitele měl podle jednoznačných vyjádření ministra Plagy i premiéra Babiše dosáhnout v roce 2020 částky 44 955 korun.
Pro splnění cíle z vládního programu by už tedy stačilo, aby se v roce 2021 průměr zvýšil o asi 5,5 procenta - protože tolik je třeba k oné cílové minimální hodnotě 47 448 korun.
Těžko říci, jaká bude v roce 2021 průměrná mzda, ale výhledy Českého statistického úřadu a ministerstva financí pracují se sumou kolem 38 100 korun. Pak by to znamenalo, že průměrný plat učitele by v roce 2021 představoval asi 125 procent průměrného platu v celé ekonomice.
To sice není těch 130 procent, které opakovaně doporučila vládě Poslanecká sněmovna a kvůli kterým se odehrály nedůstojné a naprosto bezprecedentní kroky na hraně ústavnosti, ale není to od nich tak daleko.
Jenže: Všechno toto platí v případě, že učitelům bude skutečně přidáno tolik, kolik je jim slibováno a především pak v případě, že k nim opravdu peníze na platy doputují. Protože to není vůbec jisté. Ostatně růst mezi lety 2017 a 2018 měl být také vyšší, než skutečně dosažených 7,5 procenta. Jenže slíbené peníze se různými cestičkami rozutekly jinam.
Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slibeno.
Protože proč by jinak ono usnesení Poslanecké sněmovny mělo být problém?
Je mi z toho smutno.

3 komentáře:

Tomáš Barták řekl(a)...

Paní poslankyně,

mě osobně by zajímaly následující údaje:

1. Průměrný plat státem placených vysokoškolsky vzdělaných učitelů.
2. Průměrný plat státem placených všech vysokoškolsky vzdělaných lidí (i s učiteli).
3. Průměrný plat státem placených vysokoškolsky vzdělaných lidí (bez učitelů).

Tyto údaje by stát přede měl mít. Pořád se někdo ohání průměrným platem ve státě, to je hloupé a urážlivé. Jedině tvrdá data řeknou v určité oblasti pravdu.

Politici "melou" (bez urážky) svoje trvale předvolební řeči, ale skutek utek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je oddělení průměrného platu učitelů a vedoucích pracovníků.
Sesypání peněz na jednu hromadu je sprostá lež.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Sesypání peněz na jednu hromadu je sprostá lež.

které se říká statistika. Ale těchto dat by se měli dožadovat naši čačtí odboráři.

Okomentovat