11.3.19

Kateřina Perknerová: Škola se musí změnit. Jak? Na tom se odborníci v Česku neshodnou

Změny ve školství se prosazují ztuha. Rodiče a často i učitelé jsou konzervativní a novinkám se brání. Teď ale situace dozrála k tomu, že se všichni shodují na nezbytnosti obratu. Způsob vyučování, kdy učitel stojí za katedrou   diktuje dětem do sešitů fakta, neodpovídá výzvám 21. století. Chystají se nové rámcové vzdělávací programy i profil absolventa. Vedle toho vzniká ambiciózní vzdělávací Strategie 2030.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Nelehkou pozici ministerstva školství osvětluje i včerejší memorandum Asociace krajů ČR a zástupců zaměstnavatelů i odborů. „Chceme mít možnost projednávat s řediteli plánované počty přijatých žáků, vyjadřovat se k novým kapacitám soukromých středních škol,“ říká Jana Mračková Vildumetzová, předsedkyně Rady Asociace krajů ČR.

„Dále nám jde o rozvoj kariérového poradenství spojeného s testováním a hodnocením výsledků studia v 5. a 9. třídě ZŠ. Podporujeme duální vzdělávání s důrazem na spolupráci s firmami, nově by měl být zaveden předmět zaměřený na techniku,“ dodává Mračková Vildumetzová.

Podobný pohled má i viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková, která je členkou expertní skupiny ke Strategii 2030: „Zvýšení pravomocí krajů, ale i polytechnické vzdělávání chceme dostat do návrhu školského zákona, včetně oblastí jako je rozvoj internetu věcí, kybernetické bezpečnosti či umělé inteligence.“


3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Škola se musí změnit proč? A proč právě teď? Jen absolutní trouba může tohle napsat. kdy je ten okamžik a kdo ho navrhl? To je přeci nesmysl. Školství se proměňuje. Stále a pořád. Změny jsou pomalé, ale přesně tak to má být.Všechny "revoluce" totiž zatím přinesly jen chaos, odpor,zmatky, zhoršení skoro ve všem. Kdyby pořád někdo nešťoural, školství by se pomalounku posunovalo přesně tam, kam patří. Jenže to by se mnozí výžírkové neměli čím živit a tak i nadále budeme provozovat tuhle "strategii nekonečno."

Josef řekl(a)...

Jsme stále tam, kde jsme byli. Jaképak přiblblé testování žáků v 5. a 9. třídě. Snad se ty děcka vyvíjí a to bychom měli sledovat a pomáhat jim v tom, v čem vynikají. Už dávno se to mělo měnit a nečekat, jak se stále objevují tzv. odborníci na školství, kteří se chtějí jen přiživovat. Další brzdou jsou tzv. RVP, které jsou fakt zamrzlé. Maturitní zkoušky, na které se cvičí žáci, jak je udělat a vůbec neodpovídají na to, co se naučili a jak to umí používat. Vzpomněl jsem si na vtip, který vyšel někdy před 25 léty. Na otázku: "Co to tam v tom Česku děláte?" odpověděl nezainteresovaný "Amerikanizujeme se". Každá doba má své partyzány, kteří provádí svůj odboj a u nás se takovým tlučhubům daří.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chystají se nové rámcové vzdělávací programy i profil absolventa.

No paráda! A v čem jsou stávající vzdělávací programy navyhovující?
Je někde k mání analýza toho, co se povedlo, co se nepovedlo a proč?
Něco jako poučení z krizového vývoje...
A co v tom dnešním překotně měnícím se světě plném výzev pro věky budoucí už konečně zrušit přežitky dob minulých, jako jsou například pedagogické dozory na chodbách, povinná klasifikace žáků včetně vysvědčení a v neposlední řádě povinná docházka do školy?
Proč by si nemohl zaskládat třeba maturitní zkoušku i člověk, který nikdy ´do školy nechodil? Ony ty průběžně nezbytné změny jsou pořád jen taková přitroublá šmrdlačka. S tou se doopravdy nikam nedostaneme.
Prý učitel 'bude ten, kdo má v dětech vzbudit zvědavost a zájem o obor' a cosi mu bude 'vštěpovat'. No, to pytliky podržte...

Okomentovat