Přihlášky na maximálně dva obory středoškolského studia žáci devátých, eventuálně pátých či sedmých tříd, odevzdali nejpozději 1. března. Nyní je čekají necelé tři týdny intenzivní přípravy.
Z rozhovoru s Jiřím Trundou, ředitelem ZŠ Vratislavova v Praze 2, v Deník.cz vybíráme:
Kdy se má uchazeč o středoškolské studium začít učit na testy a co si má opakovat?
Ideální je učit se průběžně, aby v předzkouškovém období nemusel zaplňovat mezery ve znalostech, vědomostech a dovednostech. Dále pak vždy raději v menších pravidelných denních dávkách než na poslední chvíli sedět neefektivně nad učením celé hodiny. Čili – čím později se na zkoušku začnete připravovat, tím hůře.
Ke zkoušce má smysl opakovat a procvičovat to, co je možné u ní očekávat. Delší dobu před zkouškou má cenu věnovat se obecnějším pravidlům a jejich používání, tedy úlohám řešeným pomocí ustálených kroků vedoucích k řešení. S blížícím se termínem pak přecházet na ty věci, které mohou souviset s krátkodobou pamětí (pro někoho například skutečnosti související se „všeobecným přehledem“).
Může to zvládnout, když začne s přípravou až nyní?
Samozřejmě. Optimální by ovšem bylo, kdyby připravenost ke zkoušce byla výsledkem běžného procesu vzdělávání a ne nějaké krátkodobé intenzivní „nalejvárny“. Pokud žák dosahuje dlouhodobě dobrých vzdělávacích výsledků, není důvod, aby u přijímacích zkoušek neuspěl. V tuto chvíli by se takový žák měl seznámit s charakterem zadávaných příkladů, se specifiky jejich formulace, protože jinak by se mohlo stát, že v situaci přijímací zkoušky nebude vědět, že zná postup řešení, nebo rovnou odpověď na otázku – jeho učitelé mohli téma formulovat jinak.
2 komentáře:
"Ideální je učit se průběžně, aby v předzkouškovém období nemusel zaplňovat mezery ve znalostech, vědomostech a dovednostech."
Ach, pane Trundo, problém je, že žáci z vaší školy musí zaplňovat mezery ve znalostech a vědomostech po celou dobu docházky na střední školu, protože ŚVP zejména v matematice a v přírodovědných předmětech máte osekané na kost. A inkludujete tak, že jste z běžné pražské základky udělal základku polozvláštní.
Chcete uspět?
Učte se, učte se, učte se!
A nebo se naroďte do elitní rodiny.
Okomentovat