6.3.19

Jiří Hlavenka: Řemeslo má zlaté dno, akorát je hodně hluboko

Jiří Hlavenka komentuje na sociální síti Facebook nezaměstnanost absolventů učňovských oborů: "Hrst čísel k důležitému tématu, doufám že zajímavých. Roční počet absolventů učňovských oborů klesl za posledních 13 let skoro o polovinu: z 41000 na 22000 (stav mezi 2005-2018). Přesto je nejvyšší míra nezaměstnanosti právě u absolventů učňáků: například u kamnářů je to 16 %, u kameníků 14 %, montérů suchých staveb 12 %. To jsou v dnešní době až ohromující čísla."
Poznámka redakce: Vysoká percentuální nezaměstnanost absolventů je ovlivněna i malými počty absolventů jednotlivých oborů a malou mobilitou.

Celý text:

Zajímavé je, že vývoj ročního počtu absolventů se velmi různí obor od oboru. Zatímco pokrývači jsou -73%, čalouníci -75%, servismani plynových kotlů +94 a kominíci o neuvěřitelně vypadajících +2675%.
(Publikováno v HN, zdroj ČSÚ, ASMP, Nár. ústav pro vzdělávání)

V čem je tedy problém? V nabídce, poptávce - a ve mzdách. Hlavně ve mzdách.

Zde je tabulka průměrných mezd v některých řemeslech (zdroj: projobs.cz, platy.cz ad.)
Pokrývač: 16700
Čalouník: 19900
Montér suchých staveb: 16000-19000

A z druhé strany:
Servis plynových kotlů: 30 000-45 000
Kominík: cca 30 000

Nabídka a poptávka fakt funguje. V okamžiku, kdy byla (r. 2011) zavedena povinná revize komínů, za kterou samozřejmě zákazník povinně platí, se prudce zájem o kominictví zvýšil - je to povolání, kterým se dají vydělat slušné peníze. Servis plynových kotlů jakbysmet: lukrativní povolání či živnost.

Děti jdoucí na učňáky nejsou hloupé. Umějí číst, psát a hledat na Internetu. Zjistí si snadno na webu či kdekoli jinde, kolik se platí. Když kouknou na prace.cz a zjistí, jakou lukrativní nabídku dává například vysoce renomovaná německá firma Hochtief, největší evropský stavební korporát s tržbami 22 miliard EUR (viz obrázek dole), zavýskne radostí a hned si podá přihlášku na montéra, že?

Je to jednoduché, milí zaměstnavatelé. Nabídněte za obtížnou, fyzicky náročnou práci adekvátní mzdu. Stavební dělník v Německu - dělá úplně totéž co jeho kolega v ČR - má zákonem zaručenou minimální mzdu 15,7 EUR za hodinu, tj. zhruba 64 600 Kč. Až tohle uvidí dnešní mládež v pracovních nabídkách, hned se vám učiliště naplní, ani si nebudou mít kam sednout.

Často slýchaný argument, že tyto nabídky a poptávky nepokrývají živnostníky, je sice v základu pravdivý (skutečně tam nejsou), ale není moc validní. Pokud zaměstnavatelé skutečně tyto mzdy nabízejí, ve velkém, standardně, znamená to, že za tyto mzdy u nich lidé v daných profesích pracují, jsou to reálné mzdy stovek tisíc lidí. Živnostník si může přijít na víc, ale také nemusí; zaručený příliv zakázek nemá a nese veškerá rizika. Pokud by živnostnictví byly "easy money", jdou všichni vyučení na živnost. Ale není, a tudíž nejdou.4 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Zase jen dojmy. Statistika je hezká, ale je třeba vidět i to, co je za tím.

Řemeslo má zlaté dno. Pokud se umí a jedná se o schopného řemeslníka. Ten si vydělá slušné peníze a je jen otázkou, kolik z toho je s fakturou a kolik na ruku.
Pokud dává potvrzení musí to být s fakturou, proto ty peníze u kominíků a revizáků.
Pak je spousta vyučených neschopných práce. A ti by byli neschopní i ze základním vzděláním a dřív před inflací výučních a maturitních vysvědčení také ze základním vzděláním končili.

S čísly se dá čarovat a oblbovat lidi.

Jiri Janecek řekl(a)...


Ten inzerat Hochtiefu nehleda vyucene zedniky/pokryvace. Opet drobna manipulace…

Mimochodem, kdyz jsem byl posledne na pracaku, nabizela brnenska veterina pozici odborneho asistenta za 15 000 hrubeho. Mel jsem si to vyfotit, mohl bych dneska co postovat...

---

"Ten si vydělá slušné peníze a je jen otázkou, kolik z toho je s fakturou a kolik na ruku. Pokud dává potvrzení musí to být s fakturou, proto ty peníze u kominíků a revizáků."
Dobry postreh, dik…Tajný Učitel řekl(a)...

Trefný komentář pod původním postem
Jiri Dokulil: "Chybí nám to, co mají naši němečtí kolegové skvěle vyřešeno modelem duálního vzdělávání - maximum obecného vzdělání spolu se získáním praktické kvalifikace pro konkrétní sektor pracovního trhu. Pokud se rodiče bojí, že jejich dítě uvízne v pasti příliš úzké dělnické kvalifikace, logicky se snaží za každou cenu o co nejvyšší stupeň obecného vzdělání, i když v reálu to platově někdy taky není žádná výhra."

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud se rodiče bojí, že jejich dítě uvízne v pasti příliš úzké dělnické kvalifikace

Ale jakápak příliš úzká dělnická kvalifikace! Tady jde o obavu z pasti značné trdlovitosti a naprostého nedostatku fištronu. Aby byl řemeslník úspěšný musí být nejen manuálně zručný, ale také, a spíš především bystrý a učenlivý. Musí sledovat trendy v oboru, musí umět komunikovat se zákazníkem, prezentovat se. Musí být samostatný, týmový, flexibilní a kreativní. Musí být tak nějak 'otočivý'. Což běžné nemehlo v té dnešní překotně měnící se době prostě nezvládne, neb zírá tupě.
Nemehlo, které shodou pro něj příznivých okolností přeleze přes maturitu, bude jen nemehlo s maturitou. Nemehlo, které, aby nabylo mylného dojmu, že zvládá svoje vlastní dítě, bude muset navštěvovat kurzy výchovy nevýchovou. A svůj vlastní život svěří do rukou kdejakého šarlatána, který se pezentuje jako kouč kdečeho.

Okomentovat