9.3.19

Jiří Chum, Tereza Škoulová: V Česku chybí dětští kliničtí psychologové. Roli hraje délka studia i finanční ohodnocení

Rodiče dětí, které trpí duševními nemocemi, mají problém sehnat psychologa. V tuto chvíli u nás funguje asi jen osmdesát dětských klinických psychologů. Aby byla péče o děti s poruchami autistického spektra, schizofrenií nebo poruchami chování dostatečná, dětských psychologů by u nás muselo být desetkrát víc.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnálu vybíráme:

V Bohumíně nemohou přijmout žádné nové pacienty od ledna tohoto roku. Čekací doba stávajících klientů je tři až čtyři měsíce. „U akutních případů se snažím zjistit, o co se jedná, a podle toho doporučuji například krizová centra. Když jde o dítě s vývojovým omezením, kontaktuji kolegy z jiných oblastí,“ vysvětluje psycholožka Pastuchová.

A co podle ní způsobuje nedostatek lidí v oboru? „Délka přípravy, která je náročná. Když studentka psychologie končí v pětadvaceti letech a plánuje rodinu, doba se ještě prodlužuje. Roli hraje také finanční ohodnocení.“

Nedostatek dětských klinických psychologů může zásadně ovlivnit například děti s vývojovou diagnostikou. „Čím později se stanoví diagnóza, tím později se dítě dostane k podpoře a pomoci. Toto prodlení může napáchat velké škody. V pěti letech je na začátek pozdě,“ varuje Martina Pastuchová.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aby byla péče o děti... dostatečná, dětských psychologů by u nás muselo být desetkrát víc.

Poněkud alarmující zjištění. To vypadá na nějaký nečekaný exodus psychologů do zahraničí. A nebo si na ministerstvech zdravotnictví, školství a sociálních věcí už před pár lety sladce zdřímli.
Tak hlavně, že odměny si stihli přerozdělit včas a náležitě.

Jiri Janecek řekl(a)...

Třeba jenom dozrála generace Y, Z, 4.0 nebo ta něco...

Ty děti nejsou horší, jsou jen jiné...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Syn studuje, takze dovysvetlim:
1/ tento typ psychologa je nejmene placeny ze vsech moznosti, ktere absolvent ma.
2/ musi mit smlouvu se zdravotni pojistovnou. Ktere maji dojem, ze jich je zbytecne moc.
3/ pokud smlouvu s pojistovnou nemaji, jedou primou platbu na prkno a to s nejmensi sazbou cca 600/hod. Takze se uzivi jen ve velkych mestech.
4/ atestace je delsi nez u lekaru
5/ veskere terapeuticke vycviky si sami plati, coz obnasi 16 - 100 tisic za jeden typ terapie. Tedy jeste horsi podminky, nez u lekaru.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přijde to jenom pytlikům, že mnohé, které se nějak týká naší rozkošné budoucnosti, našich dětiček, je dost podezřele mizerně honorováno?
Učitelé, asistenti, psychologové... Tak snad jedině inspektoři a průvodci?

Okomentovat