9.3.19

Jana Kunšteková: Klidně jim hodiny za Fridays for Future omluvme

V posledních týdnech přibývá demonstrací za záchranu klimatu - Fridays for Future. Je to stávka středoškolských studentů, kteří upozorňují na neřešené problémy, které mohou vést k nezvratným změnám klimatu naší Země a tím zhroucení života.

Z komentáře na iPRIMA.cz vybíráme:

Jsou to ale mladí lidé se vším všudy - se schopností se nadchnout i s rizikem nedomyslet věci do důsledku. Například že sice Německo už dnes proklamuje, že většinu energie má z obnovitelných zdrojů, což možná platí v celoročním součtu, ale ve špičkách musí spoléhat na vlastní atomové a uhelné elektrárny, a až je vypnou a odstaví, jak mají v plánu, budou se muset spoléhat na dovoz energie z okolních sítí s jejich "špinavou" energií. Což ovšem vyžene ceny elektřiny na společném evropském energetickém trhu k neuplacení pro domácnosti z chudších zemí. Když se k tomu ještě přidají elektroauta, bude to nářez. Německo se v dokumentu "Německo seshora" v pořadu Terra X chlubí tím, že je ze všech evropských zemí nejbohatší, protože v noci nejvíc svítí. Takže by s šetřením mělo opravdu začít u sebe.

Greta začala loni stávkovat místo páteční školy. Proto Fridays. Příští pátek 15. března má být globální stávka. Studenti napříč světem by měli místo škol vyjít do ulic a stávkovat. Není prý čas - máme už jen 12 let na změnu. V Německu a Švýcarsku stávkují studenti už více týdnů, což má za následek neomluvené hodiny.4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klidně jim hodiny za Fridays for Future omluvme

Tak především žákům mladším osmnácti let omlouvají absenci jejich zákonní zástupci a žáci plnoletí si omlouvají absenci sami. Učitelé nejsou oprávněni nepřítomnost svých žáků omlouvat. Pouze absenci evidují jako omluvenou či neomluvenou. Pytlikům není známo, že by třídní učitel měl nějaký nástroj k tomu, aby zkoumal příčiny nepřítomnosti žáka. A učitelé snad ani takovou povinnost nemají, poněvadž by to byla ale hodně velká pitomost.
Když pytlici o této kampáni četli poprvé, napadlo je, jestli by žáci zorganizovali takovou akci třeba v pátek odpoledne. A dočkali se. Sláva.

Zen řekl(a)...

Omlouvam se za nedovtipnost, ale jeksi mi neni jasne, kcemu jsou dobre panske sandaly coltran k vyrobe smartphonu. A jak se vlastne tezi - tot taktez vskutku zajimavy technicky problem ...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Coltran= cobalt.
A ja tam ctu hodne ironie. Hoooodne.

E.Kocourek řekl(a)...

Pokud v době televizní spacákové rebelie Grossova policie kryla rebelům záda, těžko dnes očekávat, že česká policie pochytá a pozavírá dospělé hlasatele oteplovacích nesmyslů. ////

Ale už si chystám proslov pro případ, že v pátek potkám nějaké študáky před školou. Abych mezi všemi těmi invektivami neřekl nic žalovatelného ... ////

Okomentovat