9.3.19

Iva Špačková: Z kuchařky podlahářkou. Dívky se vrhají na mužská řemesla, jsou pečlivé a lépe mluví

Dívky se čím dál častěji hlásí do učení na doposud mužsky vnímané profese. Prasklou trubku tak může za pár let ve vašem bytě opravit instalatérka, saze může vymést kominice a lino položit podlahářka. Firmy si pochvalují, že ženy v lecčem předčí muže. Jsou například pečlivější a lépe komunikují se zákazníky.
Video na Aktuálně.cz

Z článku na Aktuálně vybíráme:

"Před deseti patnácti lety byla dívka na takovémto oboru absolutní výjimkou. Dnes už to výjimka není. Každý rok na těchto oborech studuje šest až sedm dívek," říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Děvčata se podle něj vyznačují tím, že si obor nejdříve pečlivěji zmapují. Zajímá je prostředí, ve kterém se budou učit, podmínky práce i studia, jazykové vzdělávání, zahraniční stáže a uplatnění na trhu práce. Když se pak pro mužské řemeslo rozhodnou,už u něj zůstávají, baví je a jsou v něm dobré.

Jednou z nich je například Věra Šubertová, která bude brzy skládat závěrečné zkoušky na podlahářku. Původně se učila dva roky na kuchařku-číšnici, ale pak přešla k plně manuálnímu oboru. "Líbí se mi, když za sebou vidím svou práci. Podlahy jsou takovou hezkou tečkou v místnosti, proto jsem si je vybrala. Nejvíc mě baví pokládat lino," popisuje učnice.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dívky se čím dál častěji hlásí do učení na doposud mužsky vnímané profese.

Škoda jen, že to děvčata nenapadlo dřív. Kde už jsme mohli být...
A trubci hybaj na česno!

Okomentovat