8.3.19

Glosa Šimona Pánka: Mediální vzdělávání potřebujeme jako sůl

Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek se zamyslel nad tím, jakým informacím důvěřujeme a proč je snadné podlehnout manipulaci. Jak přijímat informace, které se na nás hrnou? Podle Šimona Pánka dnes lidé ještě jakž takž rozumí tomu, které informace jsou placené, jsou reklamou, také se trošku orientují v tom, kým jsou média vlastněna.
Z článku na Seznam Zprávy vybíráme:

„Je proto důležité, aby mladí lidé věděli, jaký je zdroj informací. Zda se jim dá věřit či nikoliv. Proto musí existovat v našem školství mediální vzdělávání. To, co je například v severských evropských státech nedílnou součástí vzdělávací soustavy už dlouho,“ myslí si Pánek. „Lidé jsou pak daleko méně manipulovatelní. Bohužel, na českých školách mediální výuka nikterak silně neprobíhá. Učitelé si sice uvědomují, že ji potřebují, ale nemají většinou pro výuku dostatečné podklady. Je to tedy téma, kterým bychom se měli zatraceně rychle začít seriózně zabývat,“ uzavírá Pánek.4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ač jsem přítelem mediální výchovy, o té menší manipulovatelnosti mám vážně vážné pochyby. Jde to nějak doložit?

E.Kocourek řekl(a)...

Pro mne je tenhleten Pánek vytištěný na žlutým papíru ... ////

Vít Tomis řekl(a)...

jakým informacím důvěřujeme
Rozhodně ne těm z České televize...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud by mediální výchova přivedla pytliky do stavu mysli, v kterém by Šimonu Pánkovi už nevěřili, vyrhnou se do takového vzdělávání neprodleně.

Okomentovat