14.3.19

Fridays for Future: Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku

Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunberg se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice.


"V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká," stojí v prohlášení iniciovaném prof. Pavlem Jungwirthem. "Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost."

Klimatolog Alexander Ač shrnul rozměr výzvy, před kterou lidstvo stojí: "V průběhu 12 let je potřeba snížit celosvětové emise CO2 o téměř 60 %, jinak oteplení překročí hranici 1,5 °C a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší. Svět dnes není na cestě k naplnění závazků z Paříže, které by znamenaly oteplení o víc jak 2,5 °C do konce století. Krizi změny klimatu nepřikládáme náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Proto považují aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní."

Jedna ze signatářek, prof. Vladimíra Dvořáková, ke studentské klimatické stávce dodala: "Vychováváme studenty k většímu sebevědomí, posilujeme jejich schopnost prosadit se. Neučíme je ale odpovědnosti či spoluodpovědnosti, kterou nutně nesou i ti, co mlčí a nedělají nic. Navíc, tito dnešní středoškoláci budou svědky dopadů změny klimatu nejen na ně, ale i na celý svět. Oni budou čelit všem hrozbám a světovým konfliktům, které vyplynou z důsledků klimatické změny. Je dobrým signálem pro budoucnost, že se tato mladá generace začíná o problémy zajímat, je dobrým signálem, že se tato akce u nás koná a zároveň přesahuje rozměr České republiky."

Fridays for Future

4 komentáře:

Ivo Mádr řekl(a)...

15. březen 1939 - 15.březen 2019 - 80 let od okupace ČSR Německem.

Zvláště pro české studenty je to velmi vhodná připomínka velmi smutných událostí.

Klimatická stávka - doufám, že se nebude mluvit obecně, ale budou pojmenováni dva největší světoví znečišťovatelé - Čína, USA.

Vít Tomis řekl(a)...

Čína a USA jsou už strachy bez sebe. Tyto pomatené akce je nejen nezajímají, ale navíc jim hodně pomáhají.

krtek řekl(a)...

Je jenom divné, že většina z té stovky vědců nejsou klimatologove, meteorologové, apod. Pak je informace o vědních zavadejici.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pro srovnání. https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93821/klimaticke-zaskolactvi-ekologiste-cynicky-zneuzivaji-mentalne-postizenou-divku.html

Okomentovat