11.3.19

Eva Kolovrátková: Maturita z Harryho Pottera či Padesáti odstínů šedi. Střední školy omlazují povinnou četbu

Do seznamů maturitní četby školy stále častěji zařazují autory, jako jsou J. K. Rowlingová, J. R. R. Tolkien, Stephen King či třeba Jo Nesbo nebo Kateřina Tučková. Ministerstvo školství nechává ve výběru literárních děl školám volnou ruku, a tak se seznamy přizpůsobují mladým. Každý maturant si ze školního seznamu musí vybrat a řediteli odevzdat 20 titulů do konce března.

Z článku na webu ČT24 vybíráme:

Pro předsedu Asociace češtinářů Josefa Soukala je obrovský přínos v tom, že si literaturu vybírají školy samy. „Maturita se konečně zaměřila na čtenářství. Student má skutečně číst, interpretovat úryvek a předvést, že textu rozumí. Jediné kritérium, které bych uvedl, je, aby to byly knihy hodnotné. Harry Potter budiž, u hororů a thrillerů bych byl opatrnější,“ řekl Soukal.

Z loňského průzkumu internetového knihkupectví Martinus.cz. vyplynulo, že třetinu Čechů povinná četba odradila natolik, že začali mít odmítavý vztah ke knihám obecně. Právě knižní klasiky, jako je Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Stařec a moře, podle průzkumu Češi nejčastěji nedočtou do konce.3 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

Pro omlazení četby jsem všemi deseti, ale maturita ze soft porna adorujícího patologický vztah, o spisovatelském neumětelství ani nemluvíc... Nabokov aspoň uměl psát (je vůbec Lolita na seznamu stedoškolské četby?) To už raději maturovat z harlekýnek.

Josef Soukal řekl(a)...

Pro jistotu uvádím, že 50 odstínů jsem v rozhovoru označil za velmi nevhodný titul pro školní seznamy.

Ygrain řekl(a)...

Nebojte se, ze schvalování téhle sračky bych vás neobvinila ani ve snu :D

Tedy, ne že by se u toho nedala předvést slušná analýza - poukázat na původ coby fanfikce Stmívání, pohovořit o fanfikci obecně a šířeji zabrat do děl zobrazujících patologické vztahy (a taky rýpnout do autorčina neumětelství), ale myslím, že tyhle mentální cviky se dají předvádět na lepších dílech (s výjimkou toho neumětelství).

Okomentovat