9.3.19

Eva Kolovrátková: Češtináři kritizují plánované změny maturit. Nechtějí dějiny literatury místo četby

Asociace češtinářů se bouří proti změnám státních maturit, které připravuje ministerstvo školství. Podle jejího šéfa se nemohla k novele nijak vyjádřit. Proto v pátek poslala otevřený dopis ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO). České televizi to potvrdil předseda Asociace češtinářů Josef Soukal. Novela maturit podle asociace přináší radikální změny. Češtináři se obávají, že po změnách by školy opět zkoušely literární historii místo četby a hodnocení by bylo méně transparentní. Maturitu by pak mohli získat i nejslabší žáci. Novela je v současnosti v připomínkovém řízení.


Z článku na webu České televize vybíráme:

V dopise češtináři kritizují radikální zásahy do maturitní zkoušky. Změny byly údajně navrženy bez odborné diskuse. „Nevíme, se kterými vzdělávacími institucemi, organizacemi či konkrétními odborníky jste podobu novely konzultoval. Z hlediska těch, jejichž práce se maturitní zákonná norma nejvíce týká, tedy ředitelů a učitelů středních škol, učitelů a metodiků cizích jazyků, matematiky a češtiny, žádná transparentní diskuse neproběhla,“ stojí přímo v otevřeném dopise.

„Pan ministr ohlásil, že tu novelu předkládá ve chvíli, kdy proběhla odborná a politická diskuse. Ale on k té diskusi ‚zapomněl‘ pozvat prakticky kohokoliv, kdo k tomu měl co říct. Novela umožní části nejslabších žáků maturitu získat, v matematice zřejmě představuje přechodovou fázi k tomu, aby povinná zkouška z tohoto předmětu nakonec zavedena nebyla,“ řekl ČT předseda Asociace češtinářů a iniciátor otevřeného dopisu Josef Soukal.Žádné komentáře:

Okomentovat