7.3.19

DVTV: Škola mě nudila a štvala, známka je jen číslo, zpětnou vazbu vám nedá, říká Štěpánová

Známka není něco, co by pomáhalo dítěti ve vzdělávací zkušenosti, tvrdí analytička projektu Učitel naživo Lenka Štěpánová. Problém školství je podle ní v tom, že se nepodporují lidé, kteří v něm pracují. DVTV rozhovor natáčela v rámci vzdělávací konference Nakopněte svoji školu v Litomyšli.
Video na Aktuálně.cz

15 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Pokud by to někdo měl brát vážně, asi by se muselo začít ověřením, zda ta dáma tuší, co je zpětná vazba. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nakopněte svoji školu

Učitelé už byli nakopáni řádně, na řadě jsou školy komplet.

krtek řekl(a)...

Analytička projektu... To je za trest. A proč DVTV píše: "Škola mě nudila", když slečna Štěpánová říká. "trošku"?
Ale stejně - člověk, který neví, co se sebou, dělá tisíce věcí, radí jiným?
---
Otázky pana Veselovského jsou vynikající, takže to za shlédnutí stojí.

P. Vršecký řekl(a)...

Bylo by hezké, kdyby se zde stavil nějaký učitel Štěpánové a pro změnu nám napsal, jak on viděl jí. Nakopávat ji ani nemusí......

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, nemá Lenka Štěpánová něco společného se Štěpánem Kmentem? To je také štěpný analytik. Pytlici mají takové tuchy, či co. Jakože nabiflované floskule, něco jako bublifuk. Hraje to pestrými barvami, ale uvnitř nic není. Nejspíš si to pytlici poslechnou...

Simona CARCY řekl(a)...

Mediální prostor kontaminují toxické názory podobných expertů. Lidově - ta holka má v životě pech, co?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A ptal se nekdo ucitelu, jestli je tohle vsechno bavi?
Uz nekdo vymyslel skolstvi, ktere bude bavit vsechny do jednoho?
Neni nahodou skola o tom, ze se tam mame neco naucit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si rozhovor poslechli. V jejich slyšení a vidění světa je to smutné poslouchání i podívání. Pytlici nejsou kompetentní činit soudy a naznačovat řešení směřující k živým bytostem křehké konstrukce. Slon v porcelánu by jistě způsobil méně škody. A tak jen pár střípků v neutrálním duchu. Citace jsou odrazem ani ne tak paměti, jako spíš vnímání pytliků.
'Nikdo mne nenaučil starat se o sebe.'
Řekne člověk, který má intenzivní nutkání starat se o druhé v řekněme snad až masovém měřítku. Školství svým dopadem masové bezesporu je.
'Škola by měla vést děti v jejich směřování.'
Právě toho se pytlici vždy snažili vystříhat a jsou přesvědčeni, že toto rozhodně není smyslem její existence. Napáchané škody mohou být značné. Toto je v odpovědnosti rodičů. Škola má podle pytliků vytvářet rámec pracovních návyků a postupů, předkládat standardní řešení či myšlenkové toky. Co si z toho žák vybere a jak to použije, je výhradně jeho vlastní věc.
'Známkování neposkytuje zpětnou vazbu. Zkoušky nejsou motivací pro studium.'
Známkování poskytuje zpětnou vazbu, jakkoli ji poskytovat nemá. Zpětnou vazbu poskytuje objektivní i subjektivní rozbor výsledku práce žáka. Jak s tím žák naloží je opět výhradně jeho věc.
Motivací žáků se pytlici tak nějak nehodlají zabývat, neboť i ta je záležitostí žáka. Zvláště pak žáků střední školy. Pokud žák přichází například na gymnázium nemotivován k práci na svém vzdělávání, pak to tedy pardon.
'Není jednoduché řešení.'
Pokud to vysloví revolucionář, zní to pytlikům poněkud nedůvěryhodně. V takovém případě by dopručovali pytlici posečkat s palbou na zimní palác ještě pár desítek let. Než se případná řešení vytříbí.
Jednoduchá řešení samozřejmě jsou. I ten zdánlivě nejsložitější proces lze rozložit do dílčích, tedy jednoduchých kroků. A v rámci pytlikovské logiky nemůže být souhrn jednoduchostí složitý.
To nejjednodušší a jediné smysluplné řešení těch našich vzdělávacích komplikovaností je zrušení jakékoli povinnosti docházet někam se vzdělávat. Skoro to vypadá, že pytlici jsou populisti ze všech populistů úplně ty nejvíc nejpopulistovanější.
A nakonec, to červeno zelené hlasování je projevem buď naprosté vychytralosti jejího vynálezce, a nebo jeho naprosté hlouposti.
Jakože, chcete lepší školu???
Nééééééé!!!!!!!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zdá se, že klan školských expertů má o dorost postaráno.

krtek řekl(a)...

Mne na tom vždy mile překvapí ten překvapený výraz pana Veselovského. Dokonalý profesionál. Až mi ho je i trochu líto.

Ygrain řekl(a)...

"Nikdo mne nenaučil starat se o sebe."

Jo, to mě taky zaujalo. Jako by za tu ošklivou věc, co se jí stala, mohl někdo jiný, někdo, kdo něco zanedbal. Otázka ovšem je, jestli by byla poslouchala, člověk má kolikrát pocit, že to či ono se ho netýká, protože jemu se to stát nemůže, zvlášť když je mladý a překypuje sebevědomím. Od časů blonďaté všeználky se už sebevědomí stalo snesitelnějším, ale pořád ještě by slečna potřebovala přičichnout k praxi namísto kázání mouder. A taky ke spisovné češtině - tedy, já si ani při výuce koncovky nehlídám stoprocentně, ale čeho je moc, toho je příliš.

poste.restante řekl(a)...

V 19 letech a čerstvá maturantka může být "analytička"?

A proč ne v 15 letech soudcem?

Asi jsem tou zkušeností z průmyslu už navždy poznamenán, ale tohle nepoberu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se nechtějí do školou znuděné slečny montovat nad přiměřenou mez, zvláště pak, když si zřejmě zakousla sousta převelikého, a teď poněkud lapá po dechu, což jí dává takový mile lidský rozměr.
A tak jen, že dobře formulovaná otázka není nějaká lecjaká věc. Kvete modře, lidé si jí váží velice, svěřují se jí docela... Pardon. Pytlici se úplně nechali unést poetikou toho informačně nadmíru hodnotného rozhovoru. Což pytlici myslí zcela vážně. Ku podivu.
Při této příležitosti si pytlici opět připomněli, jak před mnoha lety je v jejich pošetilosti napadlo zadat zcela jiný test, než obvykle. Jakože, v oboru informačních a komunikačních technologií formulujte otázku, na kterou jste schopni pokud možno správně odpovědět. Už takovou pitomost nikdy neudělají. Pokud žáci vůbec pochopili, co se od nich očekává, měli s formulací otázky značné potíže. A když už si otázku položili, mnohdy nedokázali odpovědet správně. Dobře to tedy určitě nedopadlo.
Pytlici se také podívali na Učitele naživo. A snad i proto, že jen zběžně, jsou z toho poněkud rozpačití. Už jen počet těch odborníků na vzdělání, kteří v této iniciativě figurují. Pytlici si vždycky mysleli, že takové aktivity probíhají na pedagogických fakultách v rámci výuky. A že do funkčího stavu dospějí začínající učitelé v dohledné době se svými uvádějícími učiteli. A to všechno zadarmo!
Nu což. Pytlikům to přijde, jako kdyby pytlici odpoledne učili za poplatek svoje žáky to, co by je bývali měli učit dopoledne v rámci běžné výuky. Tak alespoň, že tam jsou nějaké ty slevy.

Nowak řekl(a)...

Nejprve jsem si říkal, že to ani nezkusím, že by z toho mohlo být dost zle. Pamatuji, jak tahle dívka seděla s min. školství jak rovná s rovným a radila mu, jak se má správně učit matematika a on naslouchal a kýval. Zdá se, že je Štěpánová už trochu skromnější = moudřejší. Třeba z ní bude i něco víc než analytička. Jestlipak její předchůdce Štěpán Kment taky trochu zraje? Spíš ne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dívka seděla s min. školství jak rovná s rovným

Lidé jsou si tak nějak rovni.
Horší by bylo, kdyby tam spolu seděli jak křivá s křivým.
Ne, že by to pytlici někomu přáli, tedy až na naprosto výjimečné výjimky, ale vypadá to, že člověk se mnohdy srovnává do přiměřené moudrosti až po nějaké hodně chmurné životní zkušenosti. Jakože se za to postupné zrání musí kolikrát i docela draze platit. Příroda je tedy dost krutá. A nebo moudrá?

Okomentovat