5.3.19

Deník.cz: Učitel o výuce tělocviku: Děti jsou dnes jiné, ale ne horší. Sport je musí bavit

Ale čí: dětí, nebo zkostnatělých tělocvikářů? Glosa z minulého Sportovního deníku měla nebývalý ohlas. Ozval se i trenér baseballu Richard Kania, od roku 1989 aprobovaný kantor tělocviku.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Teď mi ale ještě řekněte, jak je to v souladu s osnovami?
Osnovy se dají plnit zábavně, ne že ne. Třeba když gymnastiku nazvete parkourem. Vycházím z pozitivního koučingu, který jako trenér vyznávám, a vím, že každý jsme nadaný jinak. Někdo třeba vážně cvičit nemůže, ale tak mívám v hodinách úkoly i pro něj hodnotí cvičící spolužáky ne, kdo byl nejrychlejší, ale kdo se nejvíc snažil. Víte, to je hlavní důvod, proč to děti nebaví, že dost často není vůbec oceňovaná snaha.

Proč se přístup k tělocviku ze strany školy, rodičů i dětí za roky tak proměnil?
Děti jsou jiné, ale ne horší a méně nadané, jsou sebevědomé, víc se ptají a to je přece správně, ne? Když budu suplovat na prvním stupni základky a řeknu, ať mi děcka přitáhnou tři žíněnky, budu jich tam mít hned šest, protože každé chce něco dělat. Bohužel, „starý“ tělocvik se měří výkonem a nezabývá se procesem zlepšování. Když nedám limit zaběhněte stovku za patnáct vteřin, ale chci zlepšení oproti třiceti, co teď máte je to jiné. Jiný požadavek, jiná dikce. Když udělám kotoul zábavně budou mít mezi koleny balon a ten jim nesmí vypadnout je to pro ně výzva, takže zábava.

Žádné komentáře:

Okomentovat