17.3.19

ČT24: Evropský program učí děti dívat se na filmy nejen očima, ale i hlavou

Děti znají pohádky i hollywoodské animované snímky, málokdy ale dovedou filmy analyzovat. Ukázat, že film je víc než jen zábava, se snaží mezinárodní projekt CinEd založený francouzskými filmovými experty. Zapojilo se do něj devět evropských zemí, včetně Česka. Učitelům poskytuje ucelenou metodiku, jak žákům snímky – včetně těch náročnějších – co nejlépe zprostředkovat.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Česká republika zatím nabízí ve školách možnost učit filmovou výchovu jako nepovinný předmět, nemáme ale didaktiku oboru,“ zhodnotila výuku o filmu na základních a středních školách Tereza Csesany Dvořáková z programu CinEd.(...)

Za čtyři roky fungování v Česku se do projektu zapojilo sto čtyřicet učitelů. Mezi nimi Ivana Lipovská z Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. O filmech učí už dvacet let, donedávna si ale podklady musela hledat sama z různých zdrojů.

„Začínáme od sekundy s filmy pro děti a skončit můžeme u Godardova Bláznivého Petříčka. Byly určité pochybnosti, jestli ho studenti zvládnou, nebo ne. Někteří na něm byli třikrát.“ Podle Ivany Lipovské tak není třeba mladé diváky podceňovat, děti prý dokážou chápat i velmi nároční filmy.


2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Učit děti cokoli užitečného je správné. Nějak nerozumím tomu rozlišení mezi očima a hlavou. Chápal bych, kdyby se děti učily ledacos ve filmech postřehnout, ale to spadá spíš pod ty "oči". ////

"Děti prý dokážou chápat i velmi nároční filmy." -- Příliš mi to připomíná "co tím chtěl básník říci". ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Důležité je aby se děti učily jak se dí vat a ne co mají vidět

Okomentovat