12.3.19

Člověk v tísni: 80 % české veřejnosti podporuje začleňování romských dětí do běžných tříd


Zhruba čtyři pětiny českých rodičů je pro to, aby byly romské děti začleňovány do běžných tříd základních škol (třetina je určitě pro, další polovina za splnění určitých podmínek). Téměř 90 % veřejnosti je proto, aby se do běžných škol integrovaly děti, jejichž rodiče dosáhli nejvýše základního vzdělání. Vyplývá to z výzkumu společnosti Median, který si loni nechala zpracovat nezisková organizace Člověk v tísni.

Výzkumu se účastnilo zhruba 1500 respondentů ve věku 25 – 60 let, jde tak o reprezentativní sondu pro populaci rodičů dětí ve věku 3 – 26 let. Kromě výše uvedených skupin dětí se výzkum zaměřil také na zjišťování názoru na začleňování dětí s nejlehčími formami mentálního postižení a dětí s fyzickým postižením. I zde jasně převažuje názor, že by tyto děti měly chodit do běžných škol. U dětí s nejlehčími formami mentálního postižení je pro 78 % respondentů (24 % určitě pro, 54 % za určitých podmínek), u dětí s fyzickým postižením souhlasí se začleňováním 84 % respondentů (32 % určitě pro, 52 % za určitých podmínek).Z podrobných výsledků výzkumu vyplývá, že obecně jsou proti začleňování dětí nebo k začleňování mají výhrady více muži než ženy – například proti začleňování dětí s mentálním postižením je 21 % mužů a 16 % žen. Relativně silná dělící linie pak běží podél hodnotové osy autoritářství/demokracie. Rodiče, kteří se kloní k autoritářství, jsou určitě pro začleňování dětí s fyzickým postižením ve 20 % případů, rodiče klonící se k demokracii pak v 35 % případů. Podobné rozdíly pak pro „autoritáře“ a „demokraty“ platí u všech kategorií dětí. Podobně se pak liší lidé, kteří sami sebe řadí k levici a k pravici. Celkem překvapivě jsou proti začleňování spíše rodiče preferující levicové strany. Určitě pro začlenění romských dětí je 40 % „pravicových“ a pouze 27 % „levicových“ respondentů.

„Ukazuje se, že s inkluzí mají problém spíše učitelé než rodiče žáků, což z mediálního strašáka dělá jen nafouknutou bublinu. Určitě jde v oblasti inkluze mnoho věcí zlepšit tak, aby školy, učitelé nebyli například zahlceni přemírou administrativy, ale rozhodně by ministerstvo školství nemělo ustupovat od záměru desegregovat české školství. Už proto, že desegregaci podporují čtyři rodiče z pěti!“, hodnotí výsledky výzkumu Daniel Hůle.


14 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Kdybych byl tázán, zda byl zmíněný "výzkum" vylhaný od A do Z, nebo zda byl vylhaný jenom z části, věru nevím, co bych vybral. ////

Každopádně by mě zajímalo, z jakých alternativ vybírali respondenti, z jejichž odpovědí údajně vyšlo, že "80 % české veřejnosti podporuje začleňování romských dětí do běžných tříd". ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Většina rodičů souhlasí se začleňováním romských děti jen za určitých podmínek. – Editor jen manipuluje s titulky. Dobrý materiál pro mediální výchovu. Díky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Většina rodičů souhlasí... jen za určitých podmínek.

Zpravidla jen pokud se to netýká třídy, kam dochází jeho dítko.

Tomáš Barták řekl(a)...

Zajímalo by mě, zda 80 % českých rodin žijících v bytových domech by souhlasilo s tím, aby u nich v domě žila typická romská rodina.

krtek řekl(a)...

1) To nezní vůbec špatně.
2) Za určitých podmínek znamená pravděpodobně docházka do školy a respektování/dodržování školního řádu.
3) Co znamená typická romská rodina? Jsou rodiny a rodiny, mně nevadí Romové, mně vadí hluční sousedi nedodržující zásady dobrého soužití. Pak už je jedno, jakého vyznání, barvy pleti či národnosti nebo kulturního dědictví.
---
Já bych to bral po všech stránkách pozitivně - ne nejlehčí mentální postižení nebylo dotazováno, tudíž se nepovažuje za inkludovatelné. Opravdu to vyznělo velmi dobře. Teď to jen vyžadovat a dodržovat. ;-)

Ferda44 řekl(a)...

1. "Zhruba čtyři pětiny českých rodičů je pro to, aby byly romské děti začleňovány do běžných tříd základních škol..." - Především nechápu, proč jsou podle organizace "Člověk v tísni" jako příklad typického problému uvedeny děti romského etnika. Děti, které jsou rodiči dobře vychovávané nejsou problémem bez ohledu na etnický původ. Problém tedy není se začleňování romských dětí, ale dětí vinou rodičů nevychovaných.
2. „Ukazuje se, že s inkluzí mají problém spíše učitelé než rodiče žáků" - Možná to bude tím, že učitelé, na rozdíl od rodičů (zejména těch, jejichž dětí se problematika inkluze po česku netýká), vidí i vážné negativní důsledky plošné inkluze bez předběžných zejména personálních, podpůrných a ekonomických opatření...

Nicka Pytlik řekl(a)...

s inkluzí mají problém spíše učitelé než rodiče žáků

Pytlici kupříkladu nemají ale vůbec žádný problém s huriány, tsunami a erupcemi sopek.
Také se poměrně dobře srovnávají se zácpami na D1 a mizerným ovzduším v Ostravě.
Ani nízké důchody je nikterak významně netíží. Ještě rok...

Ivo Mádr řekl(a)...

Člověk v tísni, Šimon Pánek, ČT,... = 105% české populace souhlasí. Již dávno těmto lidem nedůvěřuji. Dávno takto nerozlišuji, protože to jsou všichni občané ČR.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Relativně silná dělící linie pak běží podél hodnotové osy autoritářství/demokracie.

To jako že se někteří respondenti hlásili k autoritářství?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Téměř 90 % veřejnosti je proto, aby se do běžných škol integrovaly děti, jejichž rodiče dosáhli nejvýše základního vzdělání.

Aha!
Už se ví, kolik procent veřejnosti je pro integraci dětí, jejichž rodiče neuběhnou ani kilometr nebo neumějí hrát na žádný hudební nástroj?
A jedná se doopravdy o integraci? Skoro to vypadá na deportaci...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Navrhnu pri zapisu se ptat rodicu na jejich vzdelani. Abychom vybrali ty spravne deti. Chudaci deti rodicu s vysokoskolskym vzdelanim. Ty asi posleme do zvlastni.
A pak se mi jeste moooc libi timpravicaci a levicaci. A to se urcuje jak?

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Jsme lidé v tísni, a zajímá nás, jestli jste ochotni integrovat tady ty dvě romské děti."
"Aha. Ptáte se, jetli ve škole máme místo pro dvě děti, že?"
"Ne! Jde nám o to, jestli jste ochotni je integrovat."
"Pro dvě děti se tu jistě místo najde. V naší škole se běžně učí děti prakticky ze všech koutů světa."
"Ale toto jsou podle antropologických, kulturních a sociálních znaků romské děti."
"Nám je to jedno."
"No počkejte! Vám jsou romské děti lhostejné?"
"Hele, víte co? Ať zítra přijdou. Přihlásíme je do školní jídelny."
"No počkejte!!! Vy je klidně přijmete? Jen tak? To jsou ale romské děti!"
"No a co? Ať prostě přijdou."
"Jo takhle! Tak my už tomu rozumíme. Vy je tady hodláte šikanovat domácími úkoly a vyčleňovat z kolektivu tím, že je posedíte do jedné lavice."
"Ale prosimvás. Nechte toho."
"Tak to ne, holenku. To bychom se na to podívali. Máňo, zítra o té segragaci a nerovném přístupu ke vzdělání napíšeš článek do novin!
My už s vámi zatočíme, vy xenofobové!!!"

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jezis Pytliku, vy s nima snad chodite na pivo. To je taaak presnyyy!

Nicka Pytlik řekl(a)...

A v tom článku bude samozřejmě, že ve školách odmítají integrovat romské děti!

Okomentovat