27.3.19

Anna Brzybohatá: Učitelé opět bez peněz, sněmovna zrušila včerejší usnesení o navýšení platů

Učitelé se deklarovaného zvýšení platů hned tak nedočkají. Koalice ANO, ČSSD a KSČM zpochybnila včerejší hlasování. Sněmovna tak zrušila usnesení, které zavazovalo vládu k růstu platů učitelů v roce 2020 na 130 procent průměrné mzdy.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Ta mela, která nastala, mi přišla jako laciné honění populistických bodů, protože platy pedagogů a prostředky pro školy rostou. Plán dodržujeme, což nebylo v posledních dvaceti letech samozřejmé, a pokud někdo populisticky vykřikne nějakou částku pro rok 2020, aby si nahnal body, to je záležitost sněmovny. Pro mě jako ministra je důležité programové prohlášení, k čemuž směřujeme,“ dodal Plaga.

V programovém prohlášení vláda deklarovala, že platy učitelů budou v roce 2021 na sto padesáti procentech průměrné mzdy, což se vypočítává z roku 2018. V loňských střednědobých výhledech se ale potřebné peníze neobjevovaly, což ministr uznal a chce s ministerstvem financí závazek dohodnout a podepsat do střednědobých výhledových rámců. Stručně řečeno: ministr peníze v tabulkách plánuje, ale podepsané ještě nejsou.
Žádné komentáře:

Okomentovat