12.3.19

Jakub Veinlich: 45 tisíc korun učitelům? Plagův plán zběhlíky zpět nenaláká, varuje profesorka

Je to letitý problém. V Česku začíná být nedostatek nejen lékařů, řemeslníků, ale také kantorů. Ministr školství Robert Plaga chce proto prosadit navýšení platů až na 45 tisíc korun. Podle profesorky Radky Wildové však jde o částku, která tak tak udrží stávající osazenstvo škol, ale zběhlíky z oboru zpátky nenaláká. Na vesnicích a menších městech pak řeší, kdo vlastně bude žáky učit. V Líbeznici proto například zkusili reklamu na učitele. A na Karlovarsku nabízejí budoucím kantorům podmínečná stipendia.
Z článku v Blesk.cz vybíráme:

„To je tak na udržení těch, kteří dnes v tom školství jsou. Nemyslím si, že je to jasná pobídka pro návrat těch, kteří jsou graduovaní pro učitelskou profesi a jsou úplně někde mimo její výkon,“ uvedla k 45tisícové metě ministra Plagy v rozhovoru pro Blesk Zprávy profesorka Radka Wildová z Karlovy Univerzity s tím, že stát bude muset hledat i jiné cesty, jak k učení přilákat nové posily. „Řada lidí ve školách je, ale ví, že budou muset odejít, protože nejsou kvalifikovaní a jsou tam jen na výjimku nebo dočasně,“ dodala.(...)

„Tak tak se nám škola daří naplnit,“ řekl Kupka Blesk Zprávám poté, co se vrátil z kontrolního dne na rozestavěné škole. K žákům tu přitom hledali celkem 11 kantorů. Šest na první a pět na druhý stupeň. Obec si musela pomoct reklamou za nemalou částku. „Celkové plnění dosáhne zhruba 100 tisíc korun,“ dodal starosta, který je zároveň také poslancem.

Pro kantory je podle něj motivační kromě peněz mimo jiné také prostředí a atmosféra ve škole. „Učitelé u nás velmi těžce nesli inkluzi. Mnozí dokonce hrozili odchodem, štve je také složitá administrativa, ale i změny ve společnosti, kdy se po kantorech chce, aby nejen vzdělávali, ale mnohdy také vychovávali,“ naráží na nástrahy učitelského povolání starosta.
Žádné komentáře:

Okomentovat