11.2.19

Ze sociálních sítí: Vladimír Dlouhý se sugestivně ptá, zda opravdu potřebujeme tolik gymnázií, poskytujících všeobecné střední vzdělání, když je málo řemeslníků?

Patrick Zandl komentuje na sociální síti Facebook článek Vladimíra Dlouhého Strašidlo nedostatku lidí: "Vladimír Dlouhý se sugestivně ptá, zda opravdu potřebujeme tolik gymnázií, poskytujících všeobecné střední vzdělání, když je málo řemeslníků? Prezident Hospodářské komory a bývalý prominentní komunista nám sugeruje, že je něco ve vzdělávacím systému špatně, když mladí preferují gympl před učňákem a když existují vysokoškolské humanitní obory."
Z článku Patricka Zandla na Marigold.cz vybíráme:

V momentě, kdy se v zájmu propagace zvrácené myšlenky cut-off skóre do informačního prostoru dostávají i tyhle regulátorské nesmysly, si dovolím opřít se o data. Konkrétně o každoroční zprávu Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním za rok 2018, kterou vydává Národní ústav pro vzdělávání. V rámci této zprávy se vyhodnocuje úspěšnost absolventů z jednotlivých oborů.

Zprávu doporučuji pročíst všem, co chtějí vést zasvěcené hovory o užitečnosti studijních oborů. Plyne z ní několik věcí:

1) absolvent gymnázia má na trhu vždy lepší pracovní uplatnění, než absolvent středoškolského oboru bez maturity a v řadě případů lepší, než středoškoláci s maturitou.
2) nejproblematičtější profesí z pohledu zaměstnatelnosti jsou cukráři, těch je obecně nadbytek, ale po jejich rekvalifikaci nikdo z politiků či průmyslníků nevolá
3) problematickou profesí jsou pomocné profese (uklízeči), gastroprofese (kde se počítá s vyšším vlivem švarcsystému), ostraha (nekvalifikovaná profese) a stavební profese (ačkoliv se tvrdí, že lidí je tam nedostatek). Proč asi? Protože vydělávají nejméně a lidi na ně pokud možno nechtějí...
4) všechny vysokoškolské studijní obory mají lepší uplatnění, než středoškolské s maturitou natož učňáky. Prakticky ve všech oborech (humanitních i technických) je nezaměstnanost blízká nule, nejvyšší nezaměstnanost je paradoxně mezi VŠ a SŠ pedagogy (což je regulovaný trh).
5) při porovnání výsledků nezaměstnanosti a poptávky mezi obory a kraji je zřetelně vidět, že výrazným problémem je naopak nízká mobilita zaměstnatelných v rámci ČR. Zatímco v jednom regionu je profese přetížená, jinde má větší míru nezaměstnanosti. Jenže stěhování je drahé, dojíždění je také drahé a získání bydlení rovněž drahé, takže se to lidem nevyplatí tolik řešit. Je to výrazně větší problém, než kolik by přineslo uzavření humanitních oborů a povinný nástup jejich studentů na zedníky...

9 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Absolventi gymnázií mají lepší uplatnitelnost nikoliv proto, že jsou to absolventi gymnázií, ale proto, že jsou to většinou ti nejvíce talentovaní, snaživí a ambiciózní žáci.
Bylo by naopak smutné, kdyby tomu bylo jinak.

Simona CARCY řekl(a)...

Zandl zde naprosto zbytečně a bez souvislosti s meritem článku nálepkuje Dlouhého jako prominentního komunistu. Fuj, řekne si každý. Ale jaký to má súvis s obsahem? Proč nám také neodhalil, že je sportovním rybářem? Jo aha, ono šlo o to, podpořit vlastní pohled a cizí zadupat a ještě lépe zesměšnit nebo znevážit. Další takyexpert, tenhle Zandl.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Paní Simono, nemáte tak docela pravdu. Vladimír Dlouhý pochází z vysoce postavené komunistické rodiny, užíval tedy (i při svém studiu) výhod jako málokdo, sám byl posléze kariérním komunistou, dokonce jako zaměstnanec Prognostického ústavu snad i napojený na KGB, protože ta PÚ založila jako protiváhu jakešovského křídla KSČ. Aktivně tedy napomáhal zločinnému režimu - což je dobré vědět, obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že citované pasáže z článku svým zaměřením odpovídají bolševickému pohledu na svět, v němž byla intelgence svým způsobem ostrakizována. To, co píše, je do nebe volající nesmysl, kerý by české školství ještě více rozvrátil. Ignoruje cyklický charakter ekonomiky, nemluvě o tom, že řešení, které nabízí, by stejně nevedlo k růstu produktivity práce.

poste.restante řekl(a)...

Vladimír Dlouhý je představitelem Hospodářské komory. Nebyl jím zvolen pro svou komunistickou minulost a pochybuji, že by se mluvčím alespoň podstatné části podnikatelů stal proto, že prezentuje jejich bolševický pohled na svět, kde je inteligence ostrakizována.

Lobuje za zájmy svých členů a to mu nikdo nemůže vyčítat.
Stejně tak EDUIN lobuje za zájmy svých "členů", když by nejradši přetavil i učiliště na "všeobecně vzdělávací školy".

Soudní a zodpovědní politici, či političtí komentátoři by měli umět nahlédnout za tyto skupinové zájmy a hledat řešení vhodné pro společnost, pro stát, který musí nasytit své občany dnes i za třicet let.

P. Vršecký řekl(a)...

Je docela legrační, pokud na Dlouhého vytáhne to karierní bolševictví z minulosti právě Zandl, který je mentální bolševik současný a z přesvědčení. Je to sotva pár let, co jsem četl na netu jeho plamennou obhajobu zákona, který nařizuje velkým obchodům stáhnout roletu ve vybrané (mnohdy zcela nesmyslně) svátky. Z jako rodiny Dlouhý údajně pochází, je mi zcela jedno, zkuste někdo skutečně argumentovat proti tomu, co tvrdí. "Argumenty" Zandla jsou k smíchu, proto na Dlouhého vytáhl aspoň tu minulost. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.

Nicka Pytlik řekl(a)...

umět nahlédnout za tyto skupinové zájmy a hledat řešení vhodné pro společnost, pro stát

Řešení musí být co nejvhodnější především pro tu maši mládež. Aby byla správně vnitřně motivována, aby ji to bavilo, zažila oprávněný pocit úspěchu a mohla pracovat svým tempem.
Jestli to tu mládež v tomto podání také uživí, není podstatné. Od toho tu je právě stát, který je povinen(!) sytit kde koho, co hrdlo ráčí, i za více než třicet let.

poste.restante řekl(a)...

Těší mne, kolego Pytlíku, že jste tu zmínku o "sycení státem" vyhmátnul.
Ona tak byla i myšlena.
Jestli bude daň z robotů a "holobyty" pro nezaměstnané se budou stavět rovnou s televizí a wi-fi pokrytím, to nevím. Ale co si budem povídat, ono to k tomu směřuje.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me uplne staci, kdyz stejni panove zacnou psat o duchodech. Jak se nam hezky snazi vnutit myslenky, ze kdyz se prodluzuje vek doziti, tak se musi chodit dele do duchodu. Staci si pak vyguglit par statistickych dat( ale kdo to udela ze? ) abychom zjistili, ze roky doziti nemaji vubec nic spolecneho s zivotnim elanem a schpnosti plne pracovat. Nehlede na to, ze posledni data tvrde hovori o zpetnem poklesu i toho veku doziti. Operovani s polovinou relevantnich dat je moderni. Deje se tak vzdy, kdyz potrebuju zargumentovat nejakou propagovanou hovadinu. Viz treba desetitisice tzv. inkludovanych davno pred inkluzi- akorat se zapomelo dodat, ze jsou to hlavne dyslektici a socialne slabi. Ale cislo vas ohromi. Bohuzel, lide se ztraceji v mnozstvi argumentu a neni dost casu hrabat se v mnoha zdrojich dat.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

poste.restante - záleží na úhlu pohledu. Ten, kdo na sametu nejvíc vydělal, byly nomenklaturní kádry. Uvádělo se kdysi, že tuším 70-75 % malých privatizací měli na triku majitelé rudých knížek. V pivatizaci velké to vypadalo podobně. A tak si pobratima dali do čela. Nikde jsem si nikdy nevšiml, že by Dlouhý Vovka založil firmu a podnikal, notabene úspěšně. Holt si nadělal kontakty a těch využil.
Skupinové zájmy - proč ne, ale měly by mít rozumný horizont. Volat po růstu počtu učňů v době, kdy začíná zpomalovat německá ekonomika a svět se připravuje na příchod další krize, je projev hodný ekonomického ignoranta, většího, než jsem já.

Okomentovat