17.2.19

Ze sociálních sítí: Podíl středoškoláků, kteří studují jinde než na gymnáziu, je v ČR nejvyšší z celé EU

Jiří Zlatuška komentuje na sociální síti Facebook článek z Deníku N: “Podíl středoškoláků, kteří studují jinde než na gymnáziu, je v České republice nejvyšší z celé Evropské unie. Podle nové statistiky Eurostatu navštěvovalo v roce 2016 takzvané „vocational education programs“, v tuzemsku označované jako „odborné vzdělání a příprava“, 73 procent všech českých středoškoláků.
Z článku dále vybíráme:

“Za Českou republikou následují v žebříčku Finsko (71 procent středoškoláků), Slovinsko a Chorvatsko (v obou případech 70 procent). Průměr Evropské unie dosahuje 49 procent.

“Naopak na opačném konci tabulky se nacházejí Kypr, kde jen 16,7 procenta středoškoláků nestuduje gymnázia, dále Maďarsko (21,4 procenta) a Litva (27,2 procenta).

“Mezi odborné „negymnaziální“ programy patří jak maturitní obory, tak střední vzdělání ukončené výučním listem. „Takzvané vocational education pod sebou zahrnuje střední odborné školy a střední odborná učiliště, obory technické, ekonomické i obory služeb,“ upřesňuje Miroslav Beneš z Hospodářské komory ČR.”

5 komentářů:

krtek řekl(a)...

Pan Zlatuška je v tom vinen pouze tím, že článek převzal z Deníku N. Porovnání je k ničemu, protože v každé zemi je školský systém jiný. U nás je možné postoupit i ze střední odborné školy na vysokou, v Protugalsku pouze z gymnázia.

Jiri Janecek řekl(a)...

Predehnali jsme Finsko!!!

Vít Tomis řekl(a)...

„odborné vzdělání a příprava“, 73 procent všech českých středoškoláků.
Takze ceske skolstvi ma sva vyznamna pozitiva.

Radek Sárközi řekl(a)...

Důležité je porovnání, kolik lidí pokračuje dál na VŠ a jaký typ střední školy je k tomuto studiu lépe připraví.

Ygrain řekl(a)...

No, to je výborné. Takže v něčem jsme konečně jako opěvované Finsko (dvě procenta nepovažuju za zásadní rozdíl), ale podá se to tak, jako že je to špatně.

Ostatně, ono to špatně není. Žáci nám během studia přestupují na jiné obory zcela běžně, prostě buď znovu nastoupí do prváku, nebo si dodělají vyrovnávací zkoušky. Anebo se potřebné doučí a jdou na vysokou jiného zaměření. Už nám šel student ze strojárny na anglistiku nebo medicínu.

Okomentovat