11.2.19

Vladimír Dlouhý: Strašidlo nedostatku lidí

Naše ekonomika má problém. Na konci letošního roku může u nás chybět až půl milionu zaměstnanců. Hrozí zpomalení ekonomického růstu. Firmy se dále budou přetahovat o lidi, mzdy budou rychle růst, ale produktivita už méně. Stát přitom prodělává: neobsazením 500 tisíc pracovních míst stát jen v loňském a letošním roce přijde skoro o 200 miliard na daních a odvodech.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Dovoz chybějících lidí dlouhodobý problém na našem trhu práce samozřejmě nevyřeší. Není to nic jiného než momentální záplata. Dnešní nerovnováha na tomto trhu, kterou jsme si ještě před pár lety sotva uměli představit, je především varováním pro vzdělávací systém. Opravdu potřebujeme tolik gymnázií, poskytujících všeobecné střední vzdělání, když je málo řemeslníků? Opravdu potřebujeme tak velký počet absolventů vysokých škol humanitního zaměření, kteří horko těžko najdou uplatnění jen v různých neziskových organizacích? A nemáme těch neziskovek náhodou moc? Nabídka absolventů českého školství se prostě odtrhla od reálného života.

Dnešní problém na trhu práce však není jen problémem vzdělávacího systému. Příliš mnoho rodičů dnešních patnáctiletých považuje pro své dítě učební obor za něco společensky degradujícího. To je nesmysl, mladí řemeslníci dnes již skoro ve všech oborech budou pracovat s technologiemi, které jim poskytnout uznávané společenské postavení. Navíc, bude po nich poptávka, takže vždy najdou dobrou a dobře placenou práci.

No a pak je tady nový jev, ovládající generaci dnešních dvacetiletých, kterým je preference volného času před kariérou a dobrým platem. S tím asi rychle nic neuděláme, je to jev pozorovatelný ve všech vyspělých zemích. Nicméně v době, kdy oni budou trávit volný čas, někdo bude muset pracovat.

Opravdu potřebujeme tolik gymnázií, poskytujících všeobecné střední vzdělání, když je málo řemeslníků?

1 komentář:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Bývalý agent z "prognosťáku" soudruh Dlouhý opět "zaperlil" a prokázal, že o školské problemarice ví kulové. Statistitky naplněnosti SŠ oborů neviděl a netuší, že víc než polovina vysokoškoláků se rekrutuje z řad žáků odborných škol. Ale má viníka - pěkně po bolševicku (starý soudruh nezapomíná) - samozřejmě nevinného. Opět jsou z gymnázií těmito normalizačními panáky a jejich poskoky děláni fackovací panáci. Soudruhům prostě inteligence nevoní. Tak ať raději píše hlášení do Moskvy a neztrapňuje se způsobem, který vede i k pochybnostem o jeho ekonomickém vzdělání a odbornosti (miniálně ve vztahu ke školství).

Okomentovat