19.2.19

Robert Sára: Bojí se kotrmelců, gymnastiku ani neznají. Proč se tělocvik tak proměnil?

Češi jsou – alespoň podle studie Mezinárodní zdravotnické organizace – čtvrtý nejobéznější národ světa a v Evropě dokonce „vládnou“. Za posledních 13 let se snížil počet sportujících dětí v oddílech o 70 tisíc a třeba každý pátý klub nemá ani jedno.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Lidé ze sportovních svazů tak už dlouho ministerstvo školství tlačí k tomu, aby do osnov přidalo třetí hodinu tělesné výchovy týdně. A třeba Slavomír Lener z hokejového svazu by zavedl hodin rovnou pět, byť dvě z nich by byly součástí odpoledních družin. Už teď hodinu navíc právě v družinách dobrovolně přidalo 900 škol, je to však pouhá pětina z celkového počtu.

Samotné ministerstvo o třetí hodině neuvažuje, ale slibuje, že se zaměří na zkvalitnění obsahu. Jenže tento postoj trenéři i funkcionáři považují za symbolický odraz toho, jaké má tělocvik na školách postavení. „Vidím to na devítiletém synovi. Když něco odpadne, je to tělocvik, protože se nahrazují důležitější předměty,“ říká Ježdík. A Plachý je ještě ráznější: „Ano, rozvrh se nedá nafouknout, ale dají se osekat pitomosti, které tam jsou. A jestli je někdo nevidí, ať se pořádně podívá.“

6 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Každé dítě má poměrně jednoduchou možnost se v tělesné průpravě zlepšovat. Určitě je to jednodušší, než se naučit malovat, hrát na hudební nástroj nebo se učit cizí jazyk. Tím nepodceňuji činnost trenérů a dalších odborníků. Ale elementární tělesné dovednosti může každý z nás zlepšovat.

Tomáš Barták řekl(a)...

A ještě něco: Proč zase škola? K čemu je rodina?

Vít Tomis řekl(a)...

dají se osekat pitomosti, které tam jsou.
Souhlasim.Jen bych chtel, aby byl autor konkretnejsi a par jich vyjmenoval.

A kde se bude ta treti az pata hodina TV ucit? Na spouste (vetsine?) skol je telocvicna obsazena od rana do odpoledne i pri dvou hodinach TV. Aspon pokud beru "mi zname" skoly.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud se budou děti hýbat jen v hodině těláku, pak to bude katastrofa a nejspíš bude i víc úrazů. Pokud se budou hýbat i ve volném čase, bude to znát i při těláku.
Dejte už všichni pokoj s tím, jak si má školství hrát doslova na Ježíše a přitom do něj nikdo neinvestuje a jen natahuje ruce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neměly by školy už konečně začít fungovat jako ozdravovny s celoročně celodenním provozem pro děti a mládež od půl roku do pětatřiceti let?
Možná by zkraje stačilo, kdyby dítka chodila do školy a ze školy pěšky.
Dneska lidi jezdí autem i do fitka zachodit si na pásu...

Ivo Mádr řekl(a)...

"do pětatřiceti let?"

A není to málo? Což tak to posunout do seniorského věku.

Okomentovat