14.2.19

Radka Kvačková: Gymnázia versus ‚základky‘. Dvojčata mohou porovnávat, víc hodin měla dívka na ZŠ

Jsou stejně staří, přibližně stejně nadaní, ale zatímco jeden chodí do šesté třídy základní školy, druhý (druhá) do primy víceletého gymnázia. Snaha mnohých rodičů dostat dítě co nejdřív do vybrané skupiny těch, kteří to pravděpodobně někam dotáhnou, je přítomna v každé společnosti.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Zajímavé jsou také poznatky České školní inspekce, jež v roce 2017 testovala výsledky vzdělávání v pátých a devátých třídách základních škol a odpovídajících ročnících víceletých gymnázií. Konstatovala, že žáci víceletých gymnázií dosáhli v patnácti letech věku sice lepších výsledků, což je u výběrových škol logické, zároveň však upozornila na něco podobného, co už zmínila ředitelka z Truhlářské.

Že totiž téměř třetina gymnazistů dopadla v testech hůř než sedmkrát početnější skupina deváťáků. Podle náměstka ústředního inspektora Ondřeje Andryse to znamená, že na víceletých gymnáziích studují i žáci, kteří by s ohledem na dosahované výsledky nepatřili na druhém stupni základních škol ani k žákům průměrným. A stejně tak platí, že na druhém stupni základních škol zůstává oproti minulosti víc žáků, kteří dosahují lepších výsledků než řada jejich vrstevníků na víceletých gymnáziích.

Česká školní inspekce vidí rozdíl mezi oběma druhy škol hlavně v tom, že žáci na víceletých gymnáziích tvoří homogennější skupinu než ti na druhém stupni ZŠ. Navíc na gymnáziích jsou žáci zpravidla motivovanější. Z toho vyplývá, že na víceletých gymnáziích existuje několik lepších předpokladů pro kvalitu výuky než na druhém stupni základních škol.


9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A teď jako co tím chtějí říci. Že na osmiletém gymplu (prima až kvarta) je blbé, že tam jsou průměrní, zato od kvinty to nevadí? Viz šílená nechuť k přijímacím testům či katautům?
Za mě - budu za osmiletá bojovat všemi deseti. Nadané děti by na základce zvadly dřív než karafiáty ve váze.

Nicka Pytlik řekl(a)...

karafiáty ve váze.

V každém případě je mimo logiku, že do vyšších ročníků víceletého gymnázia se nedělají standardní přijímací zkoušky. Jen jestli to není i protiústavní...

Veronika Valíková řekl(a)...

Já také. To lehké naznačování (z určitých směrů), že osmiletá gymnázia jsou nedobrá, se mi nelíbí.

poste.restante řekl(a)...

Fantastické je, že třeba právě Kartous a Eduin jsou v poslední době proti VG.
Za mne je to také jasné. Talenty se mají hýčkat a rozvíjet. Ve sportu i v inteligenci.
Jiná situace je ale asi v Praze a jiná na "venkově".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Víceletá gymnázia jako přežitek z první republiky je nutno zrušit a talentovaá dítka přesměrovat na soukromé školy waldorfského typu s prvky montessori podle daltonského plánu, aby v běžných základních školách neutrpěla 'zapšklostí neinovativních metod'.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nadané děti by na základce zvadly dřív než karafiáty ve váze.

Nedoložitelné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Skutečně nadané dítě nezvadne. Dokonce ani na gymnáziu ne!
U skutečně nadaného člověka se snoubí talent s pracovitostí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A to se Pytliku mylite. Sleduji situaci kolem nadanych, mam za sebou skoleni a vim, ze nadany neni pracovity z podstaty. Proste neni. Dokonce muze byt velmi problematicky,. Predstava nadaneho ditete jako stale se hlasiciho hodneho sprta je nejvetsi omyl ceskeho skolstvi. Mohou to byt i deti s blbym prospechem. Zde na malem prostoru se o tom spatne pise. Zkusim sem nekdy dat par odkazu, kde najdete dobre informace.

Pepa řekl(a)...

Jestlipak ČŠI také zkoumala, zda rodiče těch základkářů, co dopadli lépe než gymnazisté, svoje ratolesti v odpovídající době vůbec přihlásili k přijímačkám? Kdyby ano, s velkou pravděpodobností by se tam oni nakonec dostali a výsledky zkoumání a testování by byly jiné. Obávám se však, že tak hluboko výzkum ČŠI nešel.... Takže jeho výsledky je třeba brát s rezervou a hned si nehonit triko, jaké že to VG jsou zlo. Jinak se autoři takového výroku vystavují podezření, že spadají spíše do skupiny oněch ve výzkumu zmiňovaných gymnazistů a nikoliv těch základkářů :-).

Okomentovat