11.2.19

Radka Hrdinová: Maturita z matematiky ano, či ne? Zatímco se politici a odborníci přou o příští podobu maturit, studenti žijí v nejistotě

V prvním a druhém ročníku na středních školách jsou dnes studenti, na nichž si chce stát poprvé odzkoušet největší maturitní experiment od zavedení státní zkoušky. Právě oni si jako první vyzkoušejí, jaké to je povinně maturovat ze tří předmětů, včetně obávané matematiky. Jejich o rok starší spolužáci si ještě budou moci vybrat. Vedle toho v přímém přenosu sledují debatu o tom, jaké další změny by se jich ještě mohly týkat, včetně názorů, že povinná matematika by se měla zrušit úplně.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Ministr Robert Plaga (ANO) sliboval už od minulého léta, kdy kvůli chybám v zadáních maturitních a přijímacích testů odvolal tehdejšího ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), že otevře velkou diskusi o tom, jak mají maturity do budoucna vypadat.

„Diskuse probíhala celý podzim, a to jak na odborné, tak na politické úrovni. Konkrétním výstupem je záměr MŠMT vrátit písemnou část státních maturit, tedy sloh, zpět do škol a na centrální úrovni ponechat pouze didaktické testy,“ odpovědělo tiskové oddělení na dotaz MF DNES, kdy bude avizovaná diskuse zahájena. Jejím výsledkem je prý návrh zákona, který ministr Plaga hodlá představit do konce února.

Vedle toho chce také o rok odsunout zavedení povinné maturity ze tří předmětů pro gymnázia a lycea ze školního roku 2020/21 na rok 2021/2022, kdy mají podle nových pravidel poprvé maturovat studenti středních odborných škol – s výjimkou oborů uměleckých, zdravotnických a pedagogických, kterých se nic z toho netýká. Rodiče studentů druhého ročníku gymnázií tak možná ušetří na maturitním doučování. „Nastavení ideální formy a obsahu maturit je kontinuální proces,“ odpovídá tisková mluvčí Aneta Lednová na otázku, kdy se navrhované změny uskuteční.(...)

Nově přišel výbor Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) s návrhem, že by se úspěšnost u maturit zvýšila, kdyby se srovnal počet hodin matematiky s počtem hodin českého a cizího jazyka. Ministerstvo na to zatím nemá jasný názor.(...)

„Minimálně výraznější odklad by prospěl, ministr Plaga by však musel konat razantně a rychle,“říká Martin Baxa (ODS) s tím, že zavedení maturity ze tří předmětů za dobrý krok za současné situace nepovažuje. „Spíše potřebujeme podpořit dobré učitele matematiky a nadchnout pro ni více studentů a to se tím, že z ní uděláme povinný maturitní předmět, nestane,“ tvrdí poslanec, který má zkušenost středoškolského učitele.

9 komentářů:

Josef Zemek řekl(a)...

Ne všechno, co bylo dříve, bylo špatné. Nejsem pro povinnou maturitní zkoušky z matematiky a v těch nesmyslech by se nemělo pokračovat. Tento státní experiment s lidskými bytostmi je trestuhodný a všichni, kdo se na něm podílejí, by měli být volání k odpovědnosti. Bohužel v této republice je ten hnůj metán od shora a ti níže postavení místo toho, aby jej zlikvidovali, tak se přidávají na jeho rozmazávání a obtěžují normální lidi.
Proč by písemná zkouška z ČJL, tedy zadání, měla byt centrálně zadávána. Proč nemohou žáci psát o tom, ce se jim za čtyři roky studia podařilo, co je nadchlo a čeho by chtěli a proč dosáhnout. Je toho hodně, co by se dalo pozitivně změnit, ale na to by museli ti nahoře slyšet od kantorů z každodenního provozu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vysvětlí pytlikům někdo, proč je povinná maturita z češtiny?
Udělal už někdo průzkum, co si o ní myslí průměrný průmyslovák?
Ale nač propadat beznaději, když ta povinná maturita z matematiky je daleko, předaleko, a pytlici by se vsadili klidně i o dvacet korun, že k ní nikdy, ale vůbec nikdy nedojde. Původně se pro odborné školy odložila o rok, aby odborní maturanti nebyli biti, a teď se hovoří o potřebě opětovného sjednocení termínu i pro gymnázia a lycea. A až se bude schylovat, odloží se zase o rok pro odborné školy, aby se následně termín sjednotil. To vydrží tak dvacet let. Dřív se ale přijde na to, že celá ta maturitní taškařice je přežitek z dob Marie Terezie a že proti všem zákonům lidskosti ponižuje všechny, kteří ji nemají, protože na ni nemají.
To ovšem nemění nic na tom, že zaměstnanci státu, u kterých je požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou, musejí mít maturitu z matematiky, a to i zpětně. Představa, že by neměla být požadována po středoškolských zdravotních sestrách a pedagogických pracovnících, pytliky vyloženě děsí. Dě-sí.

Ivo Mádr řekl(a)...

" Už je taky načase, aby běsy co vyloženě děsí studenty byly zrušeny". Jen mám obavy, že absolventi gymnázií, lyceí, průmyslovek, odborných škol matematiku ve své životě budou potřebovat. Globální průmyslová revoluce 4.0 s tím evidentně počítá.

Jiri Janecek řekl(a)...

Drive studovalo na maturitnich oborech 30 % zaku, na VS 10 %... A jeste drive 5 a 2...

Jirka řekl(a)...

Proč nemohou žáci psát o tom, ce se jim za čtyři roky studia podařilo, co je nadchlo a čeho by chtěli a proč dosáhnout.

Pane Zemku, odpověď je nasnadě. Už na základní škole se nám profilují žáci, kterým v odborné hantýrce říkáme kecálisti. Je jim zatěžko se cokoliv naučit, proto nejsou schopni analýzy ani syntézy. Problémy neřeší, ale vynakládají nesmírně energie, aby nám vysvětlili, co je nadchlo a čeho by chtěli dosáhnout. Tak proto! Vypadá to, že není kantor jako kantor, i když denně nastupuje na šichtu. Já bych logiku nezatracoval ani v humanitních oborech. Historie jasně dokládá, co člověk vymyslí a uskuteční, když ji neovládá.

Josef Soukal řekl(a)...

Odborníci se přou? Pokud ano, tak jen ti pečlivě vybraní. Např. bohemistů se nikdo na nic neptá. Výrok o probíhající diskusi "na odborné úrovni" je drzá lež.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A vysvětlí tedy pytlikům někdo tu nezbytnost povinné maturity z českého jazyka? Proč není pro odborné školy povinná maturita z informačních a komunikačních technologií? Když už jazyky, proč ne ty programovací?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Je zdrávka odborná škola? - A proč by na ní měli povinně maturovat z informačních a komunikačních technologií? (Tím ale nevysvětluji pytlíkům tu povinnou maturitu z češtiny.)

Nicka Pytlik řekl(a)...

A proč by na ní měli povinně maturovat...

A proč ne?
Jakože to informatické myšlení. Už od mala podle revidovaného ervépé.
Když tedy ne matika, pro ne infor matika?
Tedy ne, že by to pytlici sotolářům přáli, to ani omylem, ale mít člověk čtyři hadičky do břicha a dvě v nose, tak uvítá, když zdravotní sestry nejsou žádná trdla. Tím ovšem pytlici netvrdí, že jsou, a nebo, že sepisování esejí či esejů k odtrdelnění nepřispívá.
Otázka zní, které že to maturity je ale doopravdy úplně ze všeho nejvíc třeba?

Okomentovat