21.2.19

Radek Sárközi: Inkluze po česku nefunguje

Na ministerstvu školství aktuálně finišují práce na novele inkluzivní vyhlášky. Změny ve společném vzdělávání byly sice připraveny již loni na jaře, ale po jejich představení veřejnosti se kolem vyhlášky rozpoutal velký boj.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Přínos pro žáky je mizivý, náklady obrovské. Z původně odhadované jedné miliardy korun ročně je to již čtyřikrát více. A místo toho, aby učitelé dostali za svou práci navíc nějaké odměny, loni jim museli ředitelé škol snížit příplatky, protože kvůli financování inkluze chyběla v rozpočtu další miliarda.

Tak to dopadá, když se o školství rozhoduje nekoncepčně a změny nejsou nejprve vyzkoušeny, nýbrž protlačeny shora lobbistickými skupinkami. Chápu, že se proti chystaným změnám v inkluzi začaly tyto neziskovky ozývat, když ministerstvo školství změnilo kurz a oznámilo, že takto nelze dále pokračovat. Když jsme dělali v Pedagogické komoře anketu, co nejvíce trápí učitele, nebyly kupodivu na prvním místě nízké platy, ale právě společné vzdělávání. Jen dvě procenta učitelů souhlasila se současnou podobou inkluze. Dnes a denně totiž vidí, že inkluze po česku nefunguje. Není přínosná pro žáky a školám i poradnám přinesla jen hory nové administrativy. Nyní proti sobě stojí dva tábory. Na jedné straně ministerstvo školství společně s pedagogy, kteří se potýkají s nedomyšlenou inkluzí na vlastní kůži. A proti nim lidé z neziskovek, kteří jim radí, jak by to dělali oni, kdyby to uměli. Většinou z pohodlných křesel svých kanceláří formou článků, případně formou školení učitelů a budoucích asistentů, jež organizují. Přímo s dětmi ve školách do styku nepřicházejí.

Nechci všechny neziskovky házet do jednoho pytle. Řada z nich dělá přínosnou činnost. Problém je, když úzká partička lidí začne lobovat za změny zákonů a vyhlášek, které negativně ovlivní práci desítek tisíc učitelů. V loňském rozhovoru pro Učitelské noviny se současný ministr školství Robert Plaga vyjádřil na jejich adresu takto: „Považuji za naprosto neseriózní, aby účastník diskuse vzal nehotový text a stěžoval si na něj v době, kdy se o něm ještě jedná. To beru stále jako velký faul.“


6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A nikdo Finsku nevyhrožuje, že porušuje mezinárodní úmluva a nežene ho před soud

Nejspíš asi proto, že se v tom Finsku nerodí až taková trdla, aby pro trochu toho pomlaskáníčka udávala svoji zemi, kde se jen dá. To v Česku se najde takových odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů přehršel.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, souhlasím s Pytlíkem. Udávání je teď v kurzu.
A ještě si dovolím napsat, že u nás zatím žádná inkluze není. To,co jí nazýváme je pokus narvat děti do běžných škol. Nejvíc se mi líbí, jak někteří učitelé píší, že oni inkludují dobře, protože se jim podařilo změnit úhel pohledu. Já nevím, jak by úhle mohl pomoci dětem, dle mě jim pomůže jen člověk, co přesně ví, jak s nimi pracovat. A to prostě mnozí neumí. Vždyť to vidím na mnoha FB forech, kde si ještě p skoro třech letech lidi pletou pojmy, natož aby dokázali pracovat s dítětem s LMP nebo těžkou sluchovu vadou.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pokus o inkluzi v ČR selhal. Chtělo se totiž "moc" za málo peněz. Navíc to byl projekt ideologický a politický, především však nedomyšlený. Inkluze nemůže být v žádném případě "jen" záležitostí MŠMT. Musí se na ní podílet (personálně i finančně) jiná ministerstva, zejména pak ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí. Jak může fungovat inkluze při trojkolejnosti regionálního školství? Paní Karvaiová inkluzi popsala jako "pokus narvat všechny děti" do škol hlavního vzdělávacího proudu. To se vskutku paní Valachové málem podařilo. V původním návrhu inkluze se dokonce uvažovalo o rušení speciálních škol, paravanu,...a dalších podobných hloupostech. O nadměrném množství víceletých gymnázií však nepadlo ani slovo. Nejsem pro jejich rušení, ale pouze pro omezení jejich počtu. Víceleté gymnázium musí být jen pro skutečně nadané děti. Jak může učitel "inkludovat dobře" při počtu žáků 30 ve třídě? Absolutní nesmysl z úst vlezdoprdelků nebo těch, kteří se finančně podílejí na tzv. inkluzi na český způsob. Uzavřu to tedy slovy: "V ČR žádná inkluze není". Pouze se destabilizoval systém.

Tomáš Barták řekl(a)...

Z lejna bič neupleteš. Když upleteš, nezapráskáš. Když zapráskáš - pak jedině sebe. A takto je to s inkluzí u nás. Ti nahoře to vymysleli a odskákali to učitelé a děti. Nefunkční děs a nikdo nahoře to není schopen a hlavně ochoten řešit.

Ivo Mádr řekl(a)...

Tomáš Barták

A především zastavit, znovu přepracovat a inkluzi postavit na reálné bázi.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A především zastavit, znovu přepracovat

Především nevěšet rodičům bulíky na nos, a umožnit jim, aby se svými dětmi naložili, jak sami uznají za vhodné. A nemotat do toho politikaření všeho druhu.

Okomentovat