2.2.19

Pedagogická komora protestuje proti navrženým změnám v zákoně o pedagogických pracovnících

Ministerstvo školství připravilo novelu zákona o pedagogických pracovnících, která vykazuje celou řadu nedostatků. Pedagogická komora, z.s., s navrženými změnami nesouhlasí. Pokud by byla novela přijata v současné podobě, mohl by na druhém stupni základních škol učit jakýkoliv vysokoškolsky vzdělaný pracovník, aniž by měl pedagogické vzdělání. Doplňující pedagogické studium, jehož minimální rozsah je 250 hodin, by si musel absolvovat během tří let. Toto studium by ale nově negarantovaly jen pedagogické fakulty, jak je tomu dnes. Mohla by ho poskytovat jakákoliv organizace, které k tomu ministerstvo školství udělí akreditaci.

„Nedokážu si představit, že lidé bez pedagogického vzdělání zvládnou kvalitně učit na základních školách, kde se po zavedení plošné inkluze vzdělávají společně žáci s různými speciálními vzdělávacími potřebami,“ namítá k novele Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „i zkušení praktici s tím mají problémy.“

Současné znění zákona o pedagogických pracovnících je značně nepřehledné. Místo jeho zjednodušení a výrazného zkrácení ministerstvo přichází s novými zbytečnými paragrafy. Řada z nich je nedomyšlených. Například se zavádí dvouleté adaptační období. To může být přínosné pro čerstvé absolventy, ale podle návrhu se má týkat všech nových učitelů na dané škole. Tedy i učitelky s 25 lety praxe ve školství, která změní zaměstnavatele a přestoupí z jiné školy.

„Ředitele škol čeká nárůst administrativy, protože budou povinni vykazovat, co pro učitele v adaptačním období dělají,“ upozorňuje Radek Sárközi, „snad na to alespoň dostanou nějaké peníze navíc.“

Nedomyšlená je i lhůta tří let pro dodatečné získání pedagogické kvalifikace. Pokud pracovník změní školu, začne se lhůta počítat od nuly. A vynuluje se, i když se po čase vrátí zpět na stejnou školu.


„Je to podobné, jako kdyby ministerstvo zdravotnictví navrhlo, že léčit lidi mohou po tři roky inženýři nebo magistři, a když si dodělají 250hodinový kurz medicíny u nějaké soukromé vzdělávací firmy, stane se z nich podle zákona praktický lékař,“ diví se novele Radek Sárközi.

Pedagogická komora navrhovala, aby byl do zákona doplněn popis funkce třídního učitele a aby byl zaveden samostatný příplatek za třídnictví ve výši alespoň 2 500 korun.

„Ministerstvo náš návrh smetlo se stolu, že prý je nesystémový, přitom na Slovensku to tak mají a třídní učitelé tam pobírají minimálně pět procent tarifního platu, u nás je to přibližně jedno procento,“ upozorňuje Radek Sárközi.

Ministr školství by měl prosazovat zatraktivnění učitelské profese, skokové zvýšení platů ve školství, snížení administrativy a zlepšení pracovních podmínek, aby se do škol vrátili ti, co z nich odešli za lepším. Místo toho chce umožnit, aby mohl učit každý.

„Výrazně tím utrpí prestiž učitelské profese, a může to v důsledku způsobit zánik pedagogických fakult, proto se nedivím, když se proti tomu bouří,“ dodává Radek Sárközi.

Pedagogická komora, z.s.9 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"Mohla by ho poskytovat jakákoliv organizace, které k tomu ministerstvo školství udělí akreditaci."

A o to možná jde. Vývar pro neziskovky.

Kety řekl(a)...

Treba tahle?
https://www.ucitelnazivo.cz

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vypadá to tu na takřka katastrofální nedostatek dětských psychologů a psychiatrů. Situace začne být záhy zcela neúnosnou. Kdyby na to přišlo, pytlici jsou ochotni proškolit zájemce z řad například vysokoškolsky vzdělaných ale nezaměstnaných knihovníků v unikátním výcviku Přežít psycho.
Řekněme čtyřiceti hodinový výcvik za deset tisíc. To je bratru zadarmo!

Miloslav Novotný řekl(a)...

Neradno podléhat dojmu, že nástupce příšerné Valachové nutně musí být Antivalach. Seznamte se např. s členstvem bratrstva Aspen Institute Central Europe/People a zkuste odhadnout, kdo tam tahá za provázky a kdo tam má co na starosti. Nápověda: Jukne na Vás Kartous, Plaga a plejáda jim podobných. Kde se ten Héraklés fláká?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že Héraklés? Má toho moc. Pořádně ani neví, kam skočit dřív.

Pavel řekl(a)...

Nebudte paranoidní. "Studium pedagogiky" se tímhle způsobem uskutečňuje přes 10 let. Nebo specializační studia.

Radek Sárközi řekl(a)...

Současná právní úprava je optimální. Není třeba zákon o pedagogických pracovnících měnit k horšímu... Je ale nutné hlasitě se ozvat proti snahám o deprofesionalizaci vzdělávání. Lékaři by si podobné návrhy rozhodně nenechali líbit, protože je to sebevědomá profesní skupina...

Radek Sárközi řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Z FB U+
Otázka:Jak by se dle Vás měla poznat kvalita práce?

Odpověď: velmi jednoduše s využitím některého z existujících standardů pedagoda - např. Učitel 21. století, Rámec kvalit pedagoga. Schopný mentor to dokáže vyhodnotit.

Takže byznys pro mentory.

Okomentovat