21.2.19

Ondřej Šteffl: Mobil, který odmaturuje

Dokázali byste dnes odmaturovat z matematiky? Vy možná ne, ale váš mobil ano. Do každého chytřejšího mobilu se totiž dnes dají stáhnout aplikace, které umí bezchybně vyřešit část maturitních příkladů. I s postupem. Stačí příklad vyfotit a jen opsat, co váš mobil vytvoří. Rozumět tomu nemusíte vůbec, ale na čtyřku to stačí.


18 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Mobily vam i prectou text. Navrhuju zrusit ve skolach vyuku cteni. Samozrejme i psani.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stačí příklad vyfotit a jen opsat, co váš mobil vytvoří.

To se potom ale pytlici diví, proč z té maturity z matematiky všichni tak vyšilují.

Pepouš řekl(a)...

Konečně to někdo řekl naplno. Ta maturita z matematiky je tak snadná, že ji zvládne udělat každý mobil. Nevidím tedy jediný důvod, proč by ji nemohl udělat každý ... nabízí se doplnit rým na slovo mobil ;-)

Kdo umí jen to, co dokáže robot nebo dokonce mobil, ten bude těžko hledat uplatnění. Škola ovšem zatím v matematice učí hlavně přesně to, co umí mobil. A maturanti to zvládají celkem slušně, ale často tomu ani nerozumí. Rovnici umí vyřešit, ale nestavit. Nacvičili algoritmy, ale přemýšlet o kontextu neumějí, natož matematizovat reálnou situaci. Tedy neumějí přesně to, v čem bude člověk asi ještě dlouho nenahraditelný.

Jenomže to co umí mobil, vymýšlí přesně ti, kteří se to ve škole naučili a pak na to vytvořili aplikaci. Kdyby se to ve škole neučilo, aplikace by asi nebyla. To co se nebude učit, na to nebude aplikace a to by se mělo učit. A když se to bude učit, někdo na to asi udělá aplikaci a pak už se to nebude učit, protože na to bude aplikace. Když se to nebude učit, nebude na to aplikace ... Sakra, nějak jsem se zasekl!

Simona CARCY řekl(a)...

Štefflovo vyjádření k matematice je na úrovni vyjádření ministryně průmyslu a obchodu k mobilním datovým tarifům. Mimořádně se odkopal zejména zde:
"K čemu ale pak je, takové věci umět? Společnost 4.0 bude stále více nahrazovat lidské schopnosti umělou inteligencí a robotizací. Kdo umí jen to, co dokáže robot nebo dokonce mobil, ten bude těžko hledat uplatnění"
Existuje spousta "kompetencí", které za žáky mobil neudělá a Šteffl by to xakru měl vědět a nezamlčovat to nebo to aspoň neskrývat. Analytické schopnosti a schopnosti algoritmizace jsou bytostně provázané s matematickým řemeslem a nejde je oddělit a učit jen to, co už mobil nezvládne. To nemá logiku. Ale Štefflův neustálý balanc na hraně zda matematika v maturitě povinně ano či ne ukazuje, že ve skutečnosti mu nejde o matematiku a schopnosti žáků, ale o politiku a byznys. Bylo by fajn, kdyby se místo balancování na hraně jasně přiklonil na jednu či druhou stranu. A také by se mohl jako ministryně průmyslu omluvit, že jsou jeho slova vytržena z kontextu. U paní ministryně jsem se hodně nasmála.

Eva Adamová řekl(a)...

Tak nechť Šteffl místo kafrání do různých médií napíše nějaké ty inovované učebnice matematiky. Pokud dodrží v rozumné míře výstupy a nebude to taková trapárna jako Hejného mišmaš pro druhý stupeň (to, co na Hmat stvořili, se ani při sebelepší vůli učebnicemi nazvat nedá), budou mu učitelé líbat ruce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vyřešit, nebo spíš vypočítat to asi mobil umí.
Mobil nejspíš nepřijde na to, jak postupovat, jak sestavit rovnici.
Chceme z dnešní mládeže vyrobit blby? Kteří budou na úrovni opiček ovládajících mobily?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tahleta bystrá prohlášení jsou na úrovni úvahy, proč běhat v potu tváře po pěšinách, když autem se člověk dopraví na místo určení podstatně rychleji. Poněkud smutné, když vychází najevo, že trdla jsou i mezi otitulovanými odborníky na kdeco.
V každém případě pytlikům pořád vrtá hlavou, jak někdo mohl vymyslet ten smartfoun, když jej neměl k dispozici... Smartfoun se bez smartfounu vymyslet prostě nedá. Ne-dá.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pro Pytlíky, pojem "trdla" je mimořádně trefné a slušné slovo pro různé zastánce alternativních (konspiračních) teorií ve školství. A že jich není málo.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Jana Karvaiová
"Vyřešit, nebo spíš vypočítat to asi mobil umí.
Mobil nejspíš nepřijde na to, jak postupovat, jak sestavit rovnici.
Chceme z dnešní mládeže vyrobit blby? Kteří budou na úrovni opiček ovládajících mobily?"
Ano přesně to jsme chtěl říct :-).

A co se týče mého postoje k povinné maturitě z matematiky. Jsem zásadně proti, přínosy, které se tak líbí jejím zastáncům, jsou nejasné. Zato napáchané škody na lidských životech a také na celé matematice budou značné, a to zastánci úplně ignorují.
A jsem proti i přesto, že na jejím případném zavedení vydělám dost pěkné peníze. Strach je totiž nejlepší marketér.

Nicka Pytlik řekl(a)...

napáchané škody na lidských životech

Pytlici si do fúltextového vyhledávače zadali 'škody na lidských životech' a vypadly na ně invaze, okupace, hurikány, záplavy, dopravní nehody a kdoví co ještě. To tedy otřáslo i otrlými pytliky. Normálně se děsí představy ostatků nebohých maturantů nakupených podél přístupvých cest k těm vzdělávacím lágrům...
Vypadá to, že u štefflů už s konečnou platností zkonzultovatěli dočista.
Pytlici jsou pro povinnou maturitu z matematiky i přesto, že by na jejím případném zavadení nevydělali ale vůbec nic. Snad jen tu práci navíc.
Ale pytlici jsou v klidu. K ničemu takovému nedojde. Nikdy. Se vsadí, pytlici.

Josef Soukal řekl(a)...

Kolik škody na dospívajících lidech napáchal a páchá stav, kdy ve škole mají všichni právo na všechno, tedy hlavně na ten maturitní papír, žádný mobil přesně nespočítá. A hlavně se k tě škodám určitě nikdo nebude hlásit, obzvlášť, když na tom třeba vydělal.

Jirka řekl(a)...

A jsem proti i přesto, že na jejím případném zavedení vydělám dost pěkné peníze. Strach je totiž nejlepší marketér.

Vidím, pane Šteffle, že se vám to příčí. Pak bude dobré poslechnout rady paní Adamové.

Tak nechť Šteffl místo kafrání do různých médií napíše nějaké ty inovované učebnice matematiky. Pokud dodrží v rozumné míře výstupy a nebude to taková trapárna jako Hejného mišmaš pro druhý stupeň (to, co na Hmat stvořili, se ani při sebelepší vůli učebnicemi nazvat nedá), budou mu učitelé líbat ruce.

Učitelé budou jen líbat ruce, ale státní kasa pustí pěkné penízky, které budou čestně vydělané a vás nebude trápit svědomí, že zneužívate jejich nouze. I když si přiznejme, že si za ni mnohdy mohou sami a jejich rodiče a experti je v tom ještě podporují.

Eva Adamová řekl(a)...

"Zato napáchané škody na lidských životech a také na celé matematice budou značné, a to zastánci úplně ignorují."

Mluvíme-li o škodách napáchaných na lidských životech a na matematice prostřednictvím různého testování, tak prozatím bezkounkurenčně vede SCIO. Páchá škody již téměř 30 let. Je si Šteffl vůbec vědom, kolik dětí nedali rodiče na maturitní obor po nahlédnutí do jejich vůsledků OSP či SCIO matematiky? KOlik dětí se nedostalo na maturitní obor či VŠ díky jeho podfuku s percentilem?

"A jsem proti i přesto, že na jejím případném zavedení vydělám dost pěkné peníze. Strach je totiž nejlepší marketér."

Ale tak jen vydělávete, vydělávejte, a zároveň si kupujte odpustky prostřednictvím zakládání SCIO škol. My učitelé takto kejklit nepotřebujeme, my totiž máme svědomí čisté.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zcela obecně a neosobně:
Když se týpek holedbá, že mu peněz netřeba, má už zpravidla nahrabáno dost.

Pepa řekl(a)...

Mě napadají dvě věci:
1) když je ta maturita z matematiky tak snadná, že ji zvládne udělat (byť na čtyřku) mobil, proč je takový humbuk kolem povinnosti z matematiky maturovat?
2) má-li někdo maturitu, je to signál, že pro společnost má význam do něho investovat ve smyslu dalšího vzdělání (na VŠ), a vice versa. A je to tak proto, že i bez mobilu si dokáže poradit s (relativně jednoduchými) problémy, že tedy má jistý základ logického myšlení, bez kterého se rozhodně neobejde při studiu problémů složitějších, kde by každý mobil pohořel. Že připravenost dotyčného zkoušíme na problémech, s kterými si mobil poradí, je irelevantní, protože nejde v tuto chvíli o možnost nahradit dotyčného mobilem, ale zjistit jeho potenciál. Takže bych skoro řekl, že pan Š měl buď záměr rozvířit debatu ohledně povinné maturity z matematiky a vědomě použil příklad mírně šokující (a možná pravdivý, to mě nenapadlo zkoumat), nebo prostě jen střelil vedle.

Nicka Pytlik řekl(a)...

záměr rozvířit debatu ohledně povinné maturity z matematiky

Taková debata víří už nemálo let, až se z toho hlava točí. Více kolotat snad už ani netřeba. V tomto případě se jedná o vypálení světlice, by se upozornilo na něco úplně jiného. Takový estrádní ohňostroj. O matematiku, natož pak maturitu z ní, tady přece vůbec nejde. To je zřejmé...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já osobně si nejsem jistá tou povinností dělat z matiky maturitu.Asi bych ji nechala jako výběrový předmět. jako to bylo doteď na gymplu. A na učňáku určitě ne. Ovšem to, že se nebude z matiky maturovat neznamená. že se nebude dostatečně vyučovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A proč ne volitelnou maturitu z češtiny? Z dob, kdy pytlici zkompetentňovali, pardon, tenkrát ještě učili na průmyslovce, si pamatují, jaký vztah měli techničtí kádři k Vildovi, Hynďovi a nakonec i k té Jarmulce. A což jim předložit k výběru třeba takovou infošku? Jakože něco pro ten život...

Okomentovat