23.2.19

Ondřej Šteffl: Budoucnost, vzdělávání a RVP

Ve školství stále znovu a znovu řešíme dílčí problémy, jejichž význam je z hlediska budoucnosti okrajový Cut-off score a obědy pro děti zdarma, jak BIS zasahuje do výuky dějepisu a tak dál a tak dál. To je ovšem taková pěna dní. Zásadnější otázky nebo snad dokonce i ty nejzásadnější necháváme stranou.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naprosto klíčovou otázkou tedy je, do jakého světa vyrostou děti, které dnes chodí do školy

Vědátoři všeho druhu mudrují o složitosti dnešního světa, a především pak toho budoucího, snad jen proto, že si s tím světem nevědí rady. A to v domnění, že čím svět vykreslí víc zašmodrchaně, tím bude menší pravděpodobnost odhalení, že jsou ale úplně mimo. Už dobrých dvacet let se snaží vzbudit obecný dojem, že dnes, a to právě dnes, probíhá ten naprosto klíčový zlom v historii celého lidstva a na věky věků.
Co kde kdy od koho pochytili, smotají dohromady. Tisíckrát omleté floskule o překotně se měnící době, nových technologiích, umělé inteligenci, robotizaci, zániku tradičních profesí a vzniku zcela nových, dnes neznámých ani trošku. Jako kdyby se až do dnešní doby svět neměnil ani náznakem. Ne otázku, co tak zásadního se změnilo za posledních řekněme třicet let odpovědět schopni nejsou.
Že existují hodnoty, které člověka provází od nepaměti, netuší, a tak se pídí po vůbec nějakých. Jakože teď už na to určitě kápli, ti odborníci.
Odpověď na klíčovou otázku o charakteru budoucího světa je ale docela prostá. Děti, které dnes chodí do školy, vyrostou do svého světa.
Budou-li z nich trdla, bude to svět trdel.
Jakkoli dokonalé vzdělávací programy, i kdyby je nakrásně bylo možné sesmolit, nejsou zárukou ale vůbec ničeho. Dokud budou nutné pedagogické dozory na chodbách škol. Jestli tedy pytlikům vůbec někdo rozumí.

Josef Soukal řekl(a)...

Častěji teď přidávám komentáře do příspěvku Trefný učitelský komentář na stránkách ASČ. Předchozí Pytlikovu odpověď tam přidávám bez váhání a za sebe podtrhuji třikrát.

Vít Tomis řekl(a)...

Zásadnější otázky nebo snad dokonce i ty nejzásadnější necháváme stranou.

Ze ve SCIO nechavaji ty nejzasadnejsi otazky stranou je zrejme uz dlouho.

Pepa řekl(a)...

Pane Š, do jakého světa děti vyrostou, nevíme, principiálně vědět nemůžeme a ani v minulosti to nikdo nevěděl. Zato je zcela zřejmé, že ať bude svět jakýkoliv, vždy v něm budou potřeba lidé s logickým (nějak mi nejde přes klávesnici ten módní pojem "kritickým", neb kdo se chová logicky, je i kritický a k tomu navíc prozíravý, neukvapený, zkoumající novinky bez emocí atd.) myšlením.
Dle mého soudu je matematika vhodným nástrojem k výuce logického myšlení, neb má relativně jednoduchá pravidla a lze na nich dobře ukazovat vazby, vzájemné souvislosti a důsledky včetně myšlenkových pokusů typu "co by bylo, kdyby" s jednoznačným závěrem. To poslední si třeba takový dějepis moc nemůže dovolit, i když jinak "Historia magistra vitae", protože spekulace "co by bylo kdyby - neupálili Husa v Kostnici, Napoleon zvítězil u Waterloo, Hitler vyhrál válku" jsou právě jen spekulace s výsledkem dle preferencí spekulanta.
Proto si myslím, že třeba povinná maturita z matematiky je nezbytností a signálem pro veřejnost, že dotyčný má na další studium a vyplatí se do něho investovat (opakuji se z jiného příspěvku, ale snad to nevadí).
Taky nevím, jak bude vypadat budoucnost, ale tuto zřejmou a jednoduchou myšlenku nemusím neustále zdůrazňovat, to potřebují jen dialogoví partneři mdlého rozumu s nedostatkem operační paměti.
A kecálisti jakéhokoliv typu svět nikdy neposunuli k budoucnosti. To dokázali jen ti, kteří méně mluvili a více konali. Důležité myšlenky se dají vyložit na jedné stránce A4 nebo taky v knize o pěti stech stranách. Pro logicky uvažujícího postačuje první verze a má víc času konat.

Eva Adamová řekl(a)...

Pan Šteffl přisuzuje RVP ve svých fantaziích nepřiměřeně velkou moc a schopnosti, ale ono se přece po roce 2007 naprosto jasně ukázalo, že nic takového RVP nemá.

A jak by si Šteffl představoval řešení jím nanesených problémů prostřednictvím RVP? Zařazením průřezových témat "trávení volného času" a "staří lidé kolem nás" se vyřeší asi tolik jako se v minulém RVP vyřešilo zařazením průřezového tématu "myšlení v globálních a evropských souvislostech" a dalších, tedy kulové.

Jediným řešením je vrátit se ke kořenům a učit děcka poctivě pracovat a poctivě myslet. Nyní jsme organizováním různých akcí, přednášek a projektů naprosto rozbourali výuku a spíš je tím učíme jak se co nejlépe vyhnout učení a povinnostem, což má k poctivé práci a k poctivému myšlení setsakramentsky daleko.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jediným řešením je vrátit se ke kořenům
...vrátit se ke kořenům!
...ke kořenům!!!

Ivo Mádr řekl(a)...

"učit děcka poctivě pracovat a poctivě myslet"

Bohužel, mělo by to tak být. Proces globalizace a nové průmyslové revoluce (robotizace, nové technologie...) vede v blízké budoucnosti k nahrazování lidí nejen v zemědělství, průmyslu, ale především ve službách. Dříve byly služby schopny zachytit většinu lidí vytlačených ze zemědělství a průmyslu. Nyní se ve Finsku, Švýcarsku,..zkouší tzv. "jednotná finanční dávka" pro všechny. Předpokládá se, že velká část společnosti bude v budoucnosti "bez práce". Za takových podmínek uspějí pouze ti nejlepší. Pro ty ostatní zbudou přednášky, projektové dny, zábavy všeho druhu v duchu "CHLÉB A HRY". Asi tak nějak jako v závěrečných okamžicích starověkého Říma.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi se omílám stále dokola,ale nedá mi to. Co svět světem stojí, nikdy nebylo třeba jakýchkoli strategií, které by nastínily budoucnost. Proč taky, když tu budoucnost nikdo nezná. A kdo tvrdí, že to bude tak, a ne jinak, tak je trošku na hlavičku.
Proč ztrácet energii něčím, o čem nemám šajna?
RVP nebo taky osnovy - to je jedno , jak to nazveme. je to určité základní pemzum vědomostí, které by měl znát každý jen trochu inteligenčně průměrný člověk. Ty motanice kolem kompetencí jsou jen zástěrkou. Co je to kompetence.? Nazvali jsme vznešeně cosi, co se odjakživa učí, ať ve škole nebo mezi lidmi při sociálních vazbách. Učí se to záměrně i intuitivně. Dělají to i zvířata a ta nepotřebují sepsané programy. Podivné, ne? Takže bych přestala blbnout, zkusíme se shodnout na tom, co by asi tak člověk měl znát (ne nebát se slov jako znát, umět apod.) a zbytek už půjde sám. když si představím, že bychom ze svého vzdělávacího programu odstranili všechen ten kompetenční balast, zbyla by tenoučká brožurka, kterou bych mohla mít v šupleti a občas do ní juknout. Tu bibli, co máme jsem nečetla už dlouho. Proč taky? K ničemu by mi to v každodenní práci nebylo.

mirek vaněk řekl(a)...

Budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme!!!

Okomentovat