18.2.19

Marek Osouch: Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to je příliš velký zásah do soukromí žáků. Škola ustoupit nehodlá, podporuje ji také vedení města.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Bez relevantních důvodů, jako je třeba kyberšikana, nelze zakazovat používání mobilních telefonů o přestávkách či ve volných hodinách. V tomto čase totiž žáci nemají povinnost se řádně vzdělávat. Samozřejmě přitom platí, že užíváním mobilů nesmí být narušováno právo ostatních na soukromí, například tím, že by žáci někoho bez jeho souhlasu natáčeli nebo fotografovali,“ podotkl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Za tímto názorem stojí také ministerstvo školství.

V Boskovicích přesto toto stanovisko odmítají respektovat. Za současný zákaz se totiž v petici postavilo všech 113 učitelů, jednomyslnou podporu vyjádřila i školská rada.

„Hlavním argumentem pro zachování nařízení byla zpětná vazba pedagogů, kteří to kvitovali. Děti se zase začaly bavit, ve škole je o přestávkách ruch jako v dobách bez mobilů,“ popsala předsedkyně školské rady Lucie Kubínová.

Podle muže, který stížnost k inspekci podal, však škole není nic do toho, co děti dělají o přestávce, pokud tedy neporušují jiné předpisy.

„Chápu, že některým učitelům vadí, že si nepovídají, ale ony nemají povinnost si povídat. Je to věc dětí a rodičů. Existují různé bezpečnostní aplikace, kterými jim můžeme používání mobilu regulovat,“ stojí si za svým Vladimír, jenž si nepřál zveřejnit příjmení, protože jeho syn školu dál navštěvuje.

„Mě obecně štve, že se s ním nemůžu domlouvat. Nemůže mi třeba zavolat, že chce vyzvednout dřív. Je celkem jedno, že podle školního řádu můžou žáci použít mobil se souhlasem vyučujícího. Syn by se musel dovolovat každou přestávku, aby zkontroloval, jestli jsem mu náhodou nepsal, což považuji za ponižující,“ myslí si muž. Je však jediný z rodičů více než 1 300 žáků, který se nahlas ozval.


8 komentářů:

Pepa řekl(a)...

... možná by pomohlo zakázat mobil některým rodičům :-).

Eva Adamová řekl(a)...

Předpokládám, že reagujete na následující:

"„Mě obecně štve, že se s ním nemůžu domlouvat. Nemůže mi třeba zavolat, že chce vyzvednout dřív. Je celkem jedno, že podle školního řádu můžou žáci použít mobil se souhlasem vyučujícího. Syn by se musel dovolovat každou přestávku, aby zkontroloval, jestli jsem mu náhodou nepsal, což považuji za ponižující,“ myslí si muž. Je však jediný z rodičů více než 1 300 žáků, který se nahlas ozval."

Chudák chlapec, tatínek má evidentně psychické problémy. Mně tedy připadá ponižující spíš to, že papínek pravděpodobně chce, aby syn kontroloval papínkův zájem o něho každou přestávku.

A právě podobná situace vyústila v zákaz mobilů na naší škole před čtyřmi lety. Jedno děvče mělo problémy v kolektivu, ale rozhodně to nebylo nic až tak závažného. Každou přestávku informovala mobilem matku, co jí kdo řekl, kdo se postavil na její stranu a kdo na stranu "nepřítele", kdo se na ni škaredě podíval, co jí řekl který učitel apod. A když nám matka kvůli hovadině vtrhla o veliké přestávce do třídy a začala tam dělat pořádky, došla řediteli trpělivost a zákaz mobilů byl na světě.


Pepa řekl(a)...

Ano, přesně na tu část jsem reagoval. Není divu, že dítko má mobil přirostlý k ruce, když jeho rodič má tentýž hendikep. A Vašemu řídícímu patří můj obdiv. Všetečný dotaz: A měla s tím zákazem mobilů u Vás ČŠI problém?

Ygrain řekl(a)...

U synka zákaz mobilů funguje už několik let, a zatím si nikdo nestěžoval. Za celou dobu jsem syna potřebovala kontaktovat jen jednou (zapomněla jsem mu ráno říct, že má ze školy spěchat kvůli lékaři), což jsem vyřešila zavoláním třídní učitelce. Když syn potřebuje něco říct mně, obvykle to počká do konce vyučování. Případy, kdy mě opravdu potřeboval kontaktovat, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, a řešil je buď dovolením, nebo tajnou smskou ze záchodu.

A stěžující si tatínek míchá dohromady dvě věci: syn ho asi těžko žádá o dřívější vyzvednutí každou přestávku, takže se musí dovolovat maximálně jednou denně, a cokoli tatínek chce po něm, syn stejně nemůže řešit, dokud vyučování neskončí, takže se pak dovolovat nemusí vůbec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si nejsou úplně jisti, jestli je vhodné kvůli ojedinělým případům trdlovitosti uplatňovat plošná opatření. Pak to spěje k povinnému předškolnímu ročníku bez kýženého efektu, nekatastrofické inkluzi a tak nějak podobně.

Eva Adamová řekl(a)...

Poslední inspekce nám vytkla několik velmi závažných věcí.

1. Hrachovou kaši bez párku v jídelně (tímto opatřením se kuchařky pokusily dodržet normu na uzeniny a naběhly si na vidle)
2. Málo chválíme děti (prý, když to není na papíře, tak jakoby to nebylo)
3. Pětky za neodevzdané DÚ (od té doby nepíšeme do žákajdy dú - 5, ale např. vyjmenovaná slova - 5)
4. Zákaz používání mobilů (když ale zjistili, že je to ošetřeno školním řádem, který je schválen Školskou radou, tak vycouvali)

Ono to opravdu celé začíná být o několika prdlých rodičích typ Boskovického tatínka, táty parťáka a táty, co jejich Leda namalovala či spíš zmastila hada. Zvláštní na tom celé je, že rodiče tohoto typu vůbec nezajímá, jak se na škole učí a zda děti zvládají to, co by zvládat měly, ale naprosté marginální kraviny. A u ČŠI to jak je vidno začíná být to samé v bleděmodrém.

Nicka Pytlik řekl(a)...

u ČŠI to jak je vidno začíná být to samé v bleděmodrém

Pytlici si nemohou vybavit dobu, kdy to bylo jinak. Ach ta hlava děravá...

Pepa řekl(a)...

Ad pan NP: myslím, že to nebylo skrzevá ojedinělý případ trdlovitosti, ale pro všeobecný konsensus kantorů a školské rady (viz úvodní text). Že se ozve potrefená husa, je v takových případech víceméně samo o sobě zřejmé (samozřejmé). Má-li to být první vlašťovka formátu "myslíme si, že je to tak pro naše žactvo lepší, takže nám do toho, neznajíce místních poměrů, nekecejte", zaslouží si tento ptáček podporu zvláště v situaci, kdy externí kecálisti jsou zmedializovávaní více, než zdrávo.

Okomentovat