8.2.19

Martin Petříček: Fyzická práce mladým nevoní, zájem o učňovské obory dlouhodobě upadá

Stále méně mladých Čechů uvažuje o tom, že svou kariéru spojí s montérkami a fyzicky namáhavou prací. Ve srovnání s rokem 2005 ubyly loni zhruba dvě třetiny absolventů většiny stavebních profesí. Zatímco ještě před 14 lety se v Česku vyučilo 705 zedníků, minulý rok jich bylo 253. Pokles v obdobném rozsahu zaznamenali také pokrývači či nábytkářské profese.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Z řemesel je zájem především o strojírenské a elektrikářské profese, počet vyučených nástrojařů či obráběčů kovů dokonce roste. Po mnoha letech úbytku absolventů se začíná obracet karta i v profesích, jako jsou automechanici, elektrikáři nebo elektromechanici.

„Mladí dnes chtějí pracovat s moderními technologiemi. A pokud jim neukážete, že obor je s nimi spojený, nevidí v tom perspektivu. Stavební profese nebo obory jako řezník-uzenář, kde je situace nejkritičtější, však právě moderní technologie dnes těžko nabídnou,“ říká šéf AMSP Karel Havlíček.

Navíc právě v těchto oborech, kam se žáci hlásí nejméně, jen stěží nahradí lidskou práci roboti. To je možné zejména v továrnách.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Fyzická práce mladým nevoní

Tak hlavně, aby zákazníkům voněla jejich práce duševní.
Ať už to bude po konvalinkách, a nebo po buřtech s cibulí.

Okomentovat