27.2.19

Markéta Lankašová: Od školy ke škole. Kamion s laboratoří uvnitř vozí vědu za studenty

Laserová řezačka, robotické rameno, 3D tiskárny či elektronový mikroskop, jenž na rozdíl od jiných modelů nezabírá celou místnost. Tyto a další přístroje převáží pojízdná digitální laboratoř FabLab hlavně mezi jihomoravskými středními a základními školami.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem, pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova,“ říká manažer FabLabu Tomáš Mejzlík z Jihomoravského inovačního centra (JIC).

Právě on a jeho kolegové stojí za nápadem vměstnat laboratoř do kamionu. V kamenné budově už totiž jednu mají – za dva roky fungování ji navštívily asi dva tisíce lidí. Vědu však chtěli přivézt k dětem, stroje proto umístili do kamionu.

„Na začátku jsme si udělali průzkum. A nikde na světě jsme neobjevili tak velkou pojízdnou laboratoř, jakou jsme sestavili my,“ poznamenává Mejzlík. Kamion má návěs o výměře přibližně 44 metrů čtverečních. Zázemí v něm najdou i dva lektoři.(...)

Výroba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun. Zaplatilo ji Brno a Jihomoravský kraj. Technologické firmy pak dodaly vybavení za dva a půl milionu, navíc se podílejí na provozu laboratoře. Školám se stačí zaregistrovat, přistavení i prohlídky digitální laboratoře jsou pro žáky a učitele zdarma.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Jako motivace je to výborné. Jen mne zaráží, že z projektů EU se dělá spousta nesmyslných hovadin typu MAP, a nefinacují se ve větší míře takovéto záležitosti.

mirek vaněk řekl(a)...

JO vypadá to výborně. Jen mě zaráží, že se o tom dozvídám teprve teď.

Okomentovat