27.2.19

Jiří Mach: Ministerstvo školství by rádo ulevilo přespolním postiženým

Ministerstvo školství plánuje zrušit tzv. jednodruhovost speciálních škol. Ty totiž mohou za svými zdmi vzdělávat pouze děti jednoho typu postižení. Změna vyhlášky o inkluzi by umožnila, aby třeba škola zaměřená na děti s lehkým mentálním postižením (LMP) mohla otevřít třídu například i pro autisty. Návrh by měl pomoci hlavně některým rodinám na venkově, má však i svá úskalí.


Z článku na Novinky.cz vybíráme:

Jenže návrh má i svá skrytá proti, na kterých ztroskotal před rokem a půl i Štechův totožný návrh. Neuspěl s ním u ministerstva spravedlnosti, u Legislativní rady vlády ani u ombudsmanky.

„Velmi nerad, ale také jsem musel připustit zvažování této varianty, ale nakonec mi to v připomínkovém řízení zatrhli. A ty argumenty jsou platné a stojí na tom, že by to umožnilo nerespektovat pravidla, tedy smíchat děti s různým postižením v jedné třídě,“ uvedl Štech.

Přestože třídy by měly zůstat oddělené, mohlo by dojít k tomu, že ve třídě pro LMP by byly i třeba děti s tělesným postižením nebo zmiňovaní autisté. Ti mohou mít i třeba vysoké IQ, ale ve třídě, kde se učí podle programu pro LMP a nároky na děti jsou minimální, by své schopnosti rozvíjeli těžko.

Takovéto nesrovnalosti se totiž dějí už dnes. „Z terénní analýzy inkluze víme, že je pořád tendence pravidla nějak nerespektovat, nějak si ulevit a dostat do speciální třídy či školy i děti, které tam tak úplně nepatří. Nebo se tam vyskytují děti, které nemají vůbec žádné doporučení,“ popsal Štech.

„Nikdo mi to nikdy nepotvrdil konkrétně, ale neformálně mi bylo řečeno, že na obcházení pravidel mají zájem především zřizovatelé, aby se škola nemusela zrušit,“ dodal.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Přespolní postižení jsou skoro všichni. V celé řadě oblastí byly totiž zvláštní školy zřizovány v budovách zrušených malotřídek v menších obcích, které navíc nebyly a nejsou nic moc dopravně dostupné. Situace se nezměnila ani poté, co školy v dopravně dostupnějších místech zejí prázdnotou. Blokuje to skutečnost, že zvláštní školy jsou zřizovány krajem.

Chceme-li přespolním postiženým opravdu pomoci, zaveďme speciální třídu při každé úplné základní škole. I na naší škole, která patří k těm menším (190 žáků), by se třída naplnila.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ano, ať o zřízení speciální třídy může rozhodnout přímo ředitel školy a nemusí o to žádat na kraji. Tak to navrhuje Pedagogická komora v otevřeném dopise politikům za záchranu českého školství...

Tomáš Barták řekl(a)...

Potřebujeme nejen zřídit třídy, musíme mít i speciální pedagogy, kteří v těch třídách budou vyučovat.

Okomentovat