17.2.19

Jana Bradley: Ve speciální škole, kde pracuji, máme 86 žáků. O ty se stará 13 speciálních pedagogu, 36 asistentů...

Jana Bradley popisuje svou školu v USA na sociální síti Facebook: Ve škole, kde pracuji, (speciální škola) máme 86 žáků. O ty se stará 13 speciálních pedagogů, 36 asistentů, 33 osobních zdravotních sester, 11 fyzioterapeutů, 9 ergoterapeutů, 9 odborníků na komunikaci (...). Ve škole jsou také 4 školní zdravotní sestry, sociální pracovník a behaviorista...
Celý text:

Jsem se s nekym dala do reci na tema skolstvi... a napadlo me, ze tohle by mohlo byt zajimave pro verejnost (pro srovnani). Je to moje zkusenost:

Ve skole, kde pracuju, (specialni skola) mame 86 zaku. O ty se stara 13 specialnich pedagogu, 36 asistentu, 33 osobnich zdravotnich sester, 11 fyzioterapeutu, 9 ergoterapeutu, 9 odborniku na komunikaci (zamerne nerikam logoped, protoze v CR slovo logoped konotuje cloveka, ktery jen napravuje vyslovnost). Ve skole jsou take 4 skolni zdravotni sestry, socialni pracovnik a behaviorista... plus samozrejme spousta administrativnich pracovniku.


Z diskuse vybíráme:

Ve sve tride mam 9 zaku. Dvema asistuji jejich osobni zdravotni sestry. Zbytek zaku ma asistenty. Tech mam ve tride 6. Kazdy zak ma pridelen sveho ergotetapeuta, fyzioterapeuta i odbornika na komunikaci. V takovem tymu se detem dostava odborne pece po vsech strankach.

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Možná by stálo za to zeptat se odborníků na inkluzi, jak je toto možné a kdy to bude i u nás.

Ivo Mádr řekl(a)...

Souhlasím. Již mnohokrát jsem napsal, že pro správný průběh inkluze je nezbytná spolupráce ministerstva školství+zdravotnictví+práce a sociálních věcí + patřičný příděl financí. Inkluze na český způsob je nefunkční a dovolím si říci, že je škodlivá pro všechny zúčastněné. Školy hlavního vzdělávacího proudu (ZŠ) nikdy nemůžou nahradit činnosti speciálních pedagogů + dalších zúčastněných osob na školách speciálních.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluze na český způsob je nefunkční

Nezbude, než i v tomto případě vyčkat na patřičné vyjádření školního ústředního inspektora. Pytlici odhadují tak rok, dva...

Ygrain řekl(a)...

Jo, tak nějak si představuju funkční inkluzi. Ne jednoho neodborníka na bratru 25 žáků, kterým se nedá věnovat individuálně, ani když nemají žádné zásadní problémy.

Okomentovat