22.2.19

Hana Čápová: Gazdík: Kraje už nebudou požadovat cut-off score pro přijímací testy

Ve čtvrtek se sešlo čtrnáct krajských radní pro školství s ministrem Robertem Plagou a jeho náměstky. A po zhruba tříhodinové diskusi došli k tomu, že zavádět cut-off score, tedy minimální hranici počtu bodů ze státních přijímacích testů na střední školy, není dobrý nápad. Cut-off score - které by podle oponentů části dětí zhatilo cestu za vzděláním - prosazoval především Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) a tamní školský radní Stanislav Folwarczny (ODS) spolu s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO). Naopak ministr Plaga byl proti. Kraje proto zvažovaly, že do sněmovny pošlou vlastní návrh novely zákona. Kritika, kterou ve veřejné diskusi sklidily, je ale nakonec odradila. „Shodli jsme se, že jsou jiné prostředky, jak zajistit kvalitu vzdělávání,“ říká jeden z účastníků jednání, poslanec STAN a školský radní Zlínského kraje Petr Gazdík.

Z rozhovoru s Petrem Gazdíkem v RESPEKT.cz vybíráme:

Říkal jste, že kraje jako zřizovatelé mají optimalizovat síť středních škol. Jak konkrétně?
Síť škol a oborů musí odpovídat počtu dětí: na nějakých 15 let dopředu víme, kolik dětí na střední školy nastoupí. Když mám v kraji šest tisíc studentů a 10 tisíc volných míst, je něco špatně. Rušit nebo slučovat školy je politicky nepopulární, vyžaduje to vysvětlování, ale demografická křivka mluví jasně.

A mají se rušit místa na gymnáziích nebo spíš na učilištích?
To je na každém kraji, je to pravomoc krajského zastupitelstva. V každém kraji je jiná situace, je tam také jiný počet soukromých škol, nad kterými nemá kraj pravomoc. Na jejich kontrolu a kvalitu by mělo tlačit ministerstvo. Aby to nedopadlo tak, že kraje budou síť svých škol zkvalitňovat, a ti, kdo se nedostanou na krajské školy, utečou na soukromé.

Teď si nejsem jistá: mluvíte o tom, že se budou školy zkvalitňovat, nebo rušit?
Musí to být společný tlak různých aktérů, ministerstvo musí ověřovat kvalitu, kraje optimalizovat síť. Až dojde k reformě financování regionálního školství, přestane jít ředitelům o každý kus, o každého žáka - dnes jsou financovaní takzvaně na hlavu, do budoucna budou dostávat peníze na třídu, začne jim jít spíš o kvalitní absolventy.

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Shodli jsme se, že jsou jiné prostředky, jak zajistit kvalitu vzdělávání

No, paráda!
A jaké jsou ty prostředky? Že jsou pytlici tak smělí...

Eva Adamová řekl(a)...

Až se Gazdíkovi podaří zlepšit kvalitu středoškolského vzdělání ve Zlínském kraji, dám Vám vědět.

Zatím se mu tedy podařilo při základní škole v Březové, která se živí hlavně přezkušováním dětí v domácím vzdělávání, zavést totéž pro středoškolské vzdělávání. Když si uvědomím, že to tam vedou většinou kantoři, kteří nemají se středoškolským vzděláváním žádné zkušenosti, tak si představuji tu kvalitku. Jo, a abych nezapoměla, ještě se mu podařilo zrušit obor obchodní akedemie při gymnáziu ve Valašských Kloboukách, z něhož měli absolventi ještě jakous takous uplatnitelnost v praxi, a v zápětí povolit obor veřejná správa při místním zemědělském učňáku, ze kterého bude uplatnitelnost absolventů - bývalých skropropadlíků ze základek téměř nulová.

Jirka řekl(a)...

A jaké jsou ty prostředky?

Já su taky tak zvědavé!

Vít Tomis řekl(a)...

obor veřejná správa ..., ze kterého bude uplatnitelnost absolventů - bývalých skropropadlíků ze základek téměř nulová.

Mám velké obavy, že se mýlíte. Tito absolventi se bez problémů uživí na stávajících i nových úřednických místech.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tito absolventi se bez problémů uživí...

jako odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a zejména pak analytici.

Eva Adamová řekl(a)...

"Tito absolventi se bez problémů uživí na stávajících i nových úřednických místech"

Na těchto pozicích dnes pracují vysokoškoláci. Já myslím, že si spíš udělají kurz pro asistenty pedagoga a budou nám oxidovat ve školách a "učit" děti to, co se sami ve škole nebyli schopni naučit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snad gazdíky nenapadne pokusit se prostavět svoje těžce vydělané peníze. Ve stavebnictví prý chybí dvě stě tisíc pracovníků. Mládež si zřejmě nedokáže spočítat, za co bude živa. A bohužel, ani těch mládežníků rodiče.
Nazdááár montovno! Sypej penízky odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům. Ti to jistě vytrhnou.

Josef Soukal řekl(a)...

To nevoní. P. Gazdík mluví o posunu testů k tomu, co děti skutečně potřebují, o ověřování na ZŠ pod dozorem ČŠI. Testy studjních předpokladů, kšeft pro Scio, když je nalezlé v inspekci? Už vidím ta úžasná doporučení pro výuku na základě testu OSP a už vidím, jak se zkvalitní síť škol, když podmínkou pro přijetí bude složení průběžných testů, ovšem třeba výsledkem nula bodů. To bude lobbování politiků a zastupitelů za školu ve "svém" obvodu, městě... Jen s tím vzděláním se toho mnoho nepohne.

Josef Soukal řekl(a)...

Komentář z ČŠ:
obyčejný učitel řekl(a)...
24. února 2019 10:22
Jak vidí ministerstvo rozdíl mezi testováním a ověřováním? Jak ho vidí zástupci krajů? Jak budou zástupci vědět, že stát netestuje, ale ověřuje? Podle čeho se budou mocní rozhodovat, když budou "ověřovat"? Jaké opatření poplynou z "ověřování"? Jaké podmínky k tomu všemu bodou mít školy? Jak svéprávný přitom zůstane management inkluzivní školy? Bude každá "ověřovací baterie" opatřena anamnézou žáka s jeho zvláštnostmi? Budou kraje optimalizovat své sítě škol podle dat, které jim dodá ministerstvo, nebo budou mít své vlastní výzkumné baterie? Jak budou takové ověřovací nástroje sestrojeny, když Strategie 2030 je teprve v plenkách a ještě nemá svoji VIZI?

Okomentovat