1.2.19

Bohumil Kartous: Diletanti vládnou, přišli jsme o 30 let. Víceleté gymply se plní lepšodětmi, známkování bych zrušil

Naštvanost na to, jak se u nás děla nejenom vzdělávací politika, prostě někdy vykypí. Bohumil Kartous ze společnosti EDUin se českému školství věnuje roky a říká, že ho vedou diletanti a je v bodu zlomu. Třeba tzv. cut-off skóre, tedy nastavení minima pro přijetí na střední školu, je podle něj zhoubný záměr, který má jen nahnat mladé do montoven jako levnou pracovní sílu. Zaspali jsme 30 let a je třeba nalít do školství peníze a začít dělat změny. Třeba zrušit známkování na prvním stupni.
Z doprovodného článku Čestmíra Strakatého na webu REFLEX.cz vybíráme:

Mezi regiony a Prahou je podle Kartouse obrovský rozdíl. Kvůli tomu, že většina vysokoškoláků z příhraničních oblastí odchází, tam jde pokrok výrazně pomaleji. Je proto potřeba zlepšit propojení regionů s centry. Kartous vidí problém taky ve víceletých gymnáziích. S nadsázkou říká, že se na nich schází lepšoděti a reprodukuje se společenská elita, což způsobuje sociální problémy. Některé děti tam totiž přístup nemají. Je třeba se prý ptát rodičů, proč obcházejí průměr vzdělávání.

27 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Tricet let jdeme spatnym smerem… Protoze diletanti u kormidla radeji poslechnou nejhlasitejsi blbce, kteri se k tematu vyjadruji, nez aby se snazili neco o problemech zjistit.

---

"Kvůli tomu, že většina vysokoškoláků z příhraničních oblastí odchází, tam jde pokrok výrazně pomaleji."

Neni to naopak? Jak tomu pomuze to lepsi propojeni region s centry?

Josef Soukal řekl(a)...

Pokrytecký diletant, který by moc rád vládnul.

mirek vaněk řekl(a)...

Tolik sebekritiky v titulku článku jsem od pana Kartouse nečekal. To je asi první a poslední pravdivá informace článku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

začít dělat změny. Třeba zrušit známkování na prvním stupni.

Nutno přiznat, že odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří to vzali ale doopravdy zgruntu. To by ty diletanty z vlády nenapadlo ani po celých dvou minutách intenzivního přemýšlení. Pravdou je, že na právě až tak zásadních změnách celý vzdělávací systém v té dnešní překotně měnící se době stojí a s nimi i padá. Pokud by do toho ovšem mohli se svojí troškou do zkompetetňovacího mlýna přispět i pytlici, velmi by se přimlouvali za zrušení klasifikace spíš ve třídě deváté. A napřesrok pak v osmé, a tak dále...

Víceleté gymply se plní lepšodětmi

Zatímco blbolidi úspěšně vyplnili komplet mediální prostor.
Pytlici provedli audit pojmu diletant a dobrali se uzavření kruhu:
diletant-neodborník-neprofesionál-amatér-laik-samouk-nedouk-kutil...
Kutilové, to je ten správný výraz. Objímá všechny lehkoživky, kteří se s nezanedbatelným zaujetím až zarputilostí do školství montují. Viz
Kartous ze společnosti EDUin se českému školství věnuje roky
Bohužel...

Radek Sárközi řekl(a)...

Vzpomínám si na jednu moudrost z dětství: Kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje...

Ygrain řekl(a)...

Jo, zrušení známek na prvním stupni je magická hůlka, která nás FAKT vytrhne.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Já bych zase zrušil spoustu neziskovek. Aby nevládli diletanti.

Vít Tomis řekl(a)...

Bohumil Kartous ze společnosti EDUin se českému školství věnuje roky
To mnohe problemy ceskeho skolstvi vysvetluje...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Kartous sobě.

Miloslav Novotný řekl(a)...

... a to tele hubou mele, a ten vepř jako pepř, a ta husa chodí bosa, a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře, běhá po dvoře, neziskovky řádí na školním dvoře.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Přesně, pane Novotný. Neziskovky řádí. Ale kdo jim to doprčic dovoluje?

Když se našel ministr školství (M. Chládek), který chtěl s těmihle neziskovami zatočit, který dokázal naslouchat učitelům z praxe, který jednoznačně navrhl nahradit maturitní zkoušku na SOU zkouškou mistrovskou (aniž by se nadaným frekventantům SOU v přihlášení k maturitě bránilo), který se nechal informovat o tom, jak skutečně vypadají nejuznávanější maturity západně od Aše (zejména mezinárodní maturita IB, již respektují a silně zohledňují Uni Oxbridge, Ivy League a další nejprestižnější univerzity euroatlantické civilizace a která je přísně hodnocena centrem), semlely ho mlýny zasmrádnutého českého teplíčka. Ve jménu vyšších ideálů, údajné humanity a politické korektnosti.

A teď se dokola dočítáme, že jsme zemí montoven a bůhvíčeho ještě. Pokud opravdu jsme, nemuseli jsme být. Stačilo říct už v r. 2003 a pak nejpozději v r. 2012 jasně: odsud podsud, maturitu nemůže dostat každý blbec nebo flákač, jak by si představovali nejrůznější pseudohumanisté a „experti“ na vzdělávání, kteří o praktické učitelování ani neštrejchli. A že se jich v těch neziskovkách slezli a slézají desítky… A čím míň kdy učili, tím víc nahlas teď řvou.

O inkluzi po česku se raději vyjadřovat nebudu, nehodlám si přivodit po třiceti sedmi letech v našem školství infarkt. (Ve školství, ne v kecech o něm!)

A protože žijeme v české zemi, dodám už jen, že s výše jmenovaným ministrem nejsem příbuzný, známý ani naprosto jinak spojený.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Diletanti vládnou - naprostý souhlas. A ukazuje na sebe, to je přeci evidentní.

Ivo Mádr řekl(a)...

A tito diletanti přímo a nepřímo ovlivňují české školství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Diletanti možná tak někde ve světě. V Česku dycinky a jen kutilové!
Je na spadnutí nový pořad Breviář pedo nápadů.

Petr řekl(a)...

Stále mně nikdo nevysvětlil, proč se od roku 1990 naše školství vůbec nezabývá využití odkazu našeho velikána. A že jich je požehnaně (níže jeden z nich) a jak bychom ve výchově nové generace poskočili. Třeba jeho Desatero mravních přikázání, četl je někdo?:
 "Kdo nedbá být vyučován, toho budeš marně vyučovati, dokud u něj neprobudíš vřelý zájem o učení"
> J.A.Komenský.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Desatero mravních přikázání, četl je někdo?

Problém je v tom, že rodiče nám takovou četbu dlouhodobě zanedbávají.
Otázkou zůstává, kdo je oprávněn v nich budit vřelý zájem o svá dítka.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Petře, jak správně připomenuto, nezastupitelní buditelé jsou v tomto případě rodiče. Právě přes rodiče a jejich krédo: "Pro děti (moje) jen to nejlepší" je veden nováčko-štefflo-feřtko-kartouzní útok na českou školu. To oni jsou protagonisty zrůdného klientského pojetí školního vzdělávání nastupující generace. Stačí si všimnout jejich dezinterpretace "školy hrou". Vřelým zájmem v mravním přikázání Komenského dozajista není míněno: "Až jestli tě to bude bavit a jestli uznáš, že to budeš potřebovat".

poste.restante řekl(a)...

No, je to sice mizérie a my o tom víme své.
Ale možná je pořád lepší, když vládnou "diletanti", nežli kdyby vládli "experti" a zaplnili školy "lepšolidmi" podle svého střihu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Když jsme u Komenského, dodám ještě další dva citáty. Je opravdu fascinující, jak se učitelem národů ohánějí všichni ti dobrodějové našeho školství, aniž si z něj aspoň jednou v životě něco přečetli.

„Kde není nadání, ani soudnosti, ani pilnosti, tam nevzejde z vyučování a učení buď žádný, nebo jen nepatrný prospěch.“ (Analytická didaktika, 16, XXV)
„Cizí jsou ty věci, jež nejsou přiměřené vlohám toho neb onoho. (...) Pro spekulativní vědy někdo jest orlem a pro praktická vědění hodí se zrovna tak, jak osel k lyře. Jiný, ač je k ostatnímu učelivý, pro hudbu je tupý, což se zase leckterému jinému stává při mathematice nebo básnictví nebo při logice. Co tu činiti? Chtíti někoho hnáti přes moc tam, kam ho netáhne přirozenost, znamená chtíti zápasiti s přirozeností; je to marné namáhání. Neboť buď se nedokáže vůbec nic, anebo nic, co by aspoň stálo za práci.“ (Didaktika velká, XIX, 54)

Nicka Pytlik řekl(a)...

pro praktická vědění hodí se zrovna tak, jak osel k lyře

Pytlici se vzpírají ztotožnit s představou, že Jan Ámos by kdy předvídal možnou existenci zdejších odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů. Pytlici dovozují, že Komenského skvostný výrok má zřejmě obecnou platnost, jakkoli v této konkrétní předpovědi i přes několik staletí sedí naprosto.
'Hodí se zrovna tak, jak osel k lyře.' To si pytlici zapamatují. A děkují.

Vít Tomis řekl(a)...

Pane profesore Kostecko, zastavate se ministra Chladka, ktereho prezident Klaus oznacil jako nejlepsiho ministra skolstvi.
A pan prezident za to sklidil spoustu posmechu.

Dekuji Vam, ze sve nazory, kterych si velmi vazim, zde zverejnujete.

Jiří Kostečka řekl(a)...

V.,

děkuji i já Vám. Není snad nepatřičné, když do této diskuse přispěji ještě jednou starší, ale dodnes velmi živou vzpomínkou:

Někdy v polovině 90. let jsem měl tu čest být předsedou maturitní komise na G PORG v Praze 8, kde čerstvě řediteloval V. Klaus mladší. S důsledností mě velmi oslovující si zároveň ponechal třídnictví v maturitní třídě, kterou před svým jmenováním vedl ještě jako řadový kantor. Ředitel a třídní zároveň: chtěl bych vidět dnes, kdo by to dal.

Nuže: Češtinu zkoušeli tehdy dva mladí a - bez ironie - opravdu hodně dobří češtináři. Vše šlo jako na drátkách až do chvíle, kdy si jeden maturant vylosoval téma „Starší česká literatura“ a zahájil zkoušku slovy: „Začal bych srovnáním Alexandreidy a Dalimilovy kroniky, pak se budu věnovat Mastičkáři, následovat budou staročeské satiry a cestopisy, no a při troše štěstí se nedostaneme k literatuře husitské, kterou vysloveně nesnáším.“ - A byl oheň na střeše. Nebudu to dlouze rozpitvávat: maturant úspěšně kontroval dotěrné otázky kolegů i v té oblasti, kterou „vysloveně nesnášel“. Přesto mu byla navržena chvalitebná (dvojka).

Jako předseda maturitní komise jsem nikdy nekecal do předmětů, ve kterých jsem nebyl aprobován, i když občas jsem tušil, že bych snad i měl. Ale tady jsem jako češtinář DECENTNĚ vystartoval, protože ten kluk byl vážně dobrej. Jen si ve svých osmnácti holt pustil hubu na špacír v místě a ve chvíli, kde a kdy to nebylo úplně nejvhodnější. Pan V. Klaus ml. mě tehdy podpořil velmi klidně, věcně a z pozice člena maturitní komise, který u toho seděl; i po letech si to vybavuju: „Poslouchejte, ten úvod si určitě mohl odpustit, ale otázku snad znal, ne?“
Ten hoch pak dostal bez jakéhokoli konfliktu v maturitní komisi za jedna.

Proč tohle píšu? Protože v našem školství dnes řádí blbci, kteří nikdy neučili; nebo učí, aniž mají VŠ aprobaci, a přitom chtějí poučovat plně aprobované kantory z praxe, co je pro české školství to nejlepší. Ačkoli my jim na toto poučování zvysoka kašlem, protože víme své.

Na závěr, a opět protože žijeme v české zemi: S V. Klausem ml. jsem se od té doby jedenkrát neviděl, nesešel, ani ho nevolil, protože jsem v době voleb byl v Austrálii.
Ale jeho názory na školství přinejmenším hodně promýšlím, protože vycházejí od člověka, který pro naši zemi jako učitel i školský manažer hodně udělal. Učil. A úspěšně řediteloval.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

„Cizí jsou ty věci, jež nejsou přiměřené vlohám toho neb onoho. (...) Pro spekulativní vědy někdo jest orlem a pro praktická vědění hodí se zrovna tak, jak osel k lyře. Jiný, ač je k ostatnímu učelivý, pro hudbu je tupý, což se zase leckterému jinému stává při mathematice nebo básnictví nebo při logice. Co tu činiti? Chtíti někoho hnáti přes moc tam, kam ho netáhne přirozenost, znamená chtíti zápasiti s přirozeností; je to marné namáhání. Neboť buď se nedokáže vůbec nic, anebo nic, co by aspoň stálo za práci.“ (Didaktika velká, XIX, 54)

Božínku, On snad vytušil také inkluzi po česku.

P. Vršecký řekl(a)...

Inkluzi po česku Komenský vytušit nemohl,ta překonává i nejbujnější sny fanouška sci-fi. Panu Kostečkovi bych řekl, že to kecání diletantů není pro pedagogiku nikterak typické a jedinečné. V právu je to naprosto stejné. Justici taky rozumí každý. Jen chybí (zatím) ty darmožerné škodící neziskovky za prostředky od Sorose a EU. Ale i tady se dočkáme, on už se nějaký Kartous jurista najde a pak už to pojede...

Nicka Pytlik řekl(a)...

on už se nějaký Kartous jurista najde

jurodivý jurista... připodotýkají pytlici.

Jiri Janecek řekl(a)...

Jen chybí (zatím) ty darmožerné škodící neziskovky za prostředky od Sorose a EU.

A co Liga lidskych prav?

Dokonce bych rekl, ze i ekvivalent CSI maji, v Brne na Obilnaku...

P. Vršecký řekl(a)...

To je fakt. A napadla mne ještě jedna advokátní kancelář, která byla proslulá vybíráním ekovýpalného. Už se dokonce přejmenovali, asi pro to dobré jméno, které si svým počínáním vydobyli. Liga lidských práv, no jo...Nedávno mne rozesmálo, když se distancovali od své nejznámější představitelky, totiž paní Candigliota, kterou čtenáři na blogu Respektu kdysi překřtili na Cáklou Zuzku.

Okomentovat