24.2.19

Andrej Babiš: Zpátky na špičku Evropy se ale nedostaneme jen díky vědě. Musíme pomoct i řemeslu

Premiér Andrej Babiš publikoval na sociální síti Facebook pravidelný přehled: "Zpátky na špičku Evropy se ale nedostaneme jen díky vědě. Musíme pomoct i řemeslu. Některé profese prostě nenahradíme digitálními nástroji. Asi pamatujete, jak jsem se tady ještě před dovolenou rozčiloval nad pomalým zaváděním moderně pojaté praktické výuky na základní školy, duálního vzdělávání pro střední odborné školy a rozjezdem tolik očekávaných mistrovských zkoušek."

Takže jsem hned první den po dovolené, na sedmou ráno svolal mimořádnou poradu se zástupci řemeslných cechů a technických profesí. Byl na ní pan ministr školství Robert Plaga, paní ministryně průmyslu Marta Nováková, pan ministr zemědělství Miroslav Toman a zástupci podnikatelů a krajů. A už jsem se s tím moc nepáral. Natvrdo jsme si to vyříkali a nakonec mám z jednání dobrý pocit.

Předmět Technika, který úžasně provazuje manuální dovednosti s novými technologiemi, bude zařazený na druhý stupeň základních škol. Mistrovská zkouška se konečně zlegalizuje tím, že se přijme novela příslušného zákona a tým zástupců podnikatelů, ministerstev a krajů předloží, jak by u nás mohlo vypadat odborné vzdělávání se zapojením zaměstnavatelů. Sice to mělo být už dávno, ale věřím, že už to dotáhneme.(...)

Potkal jsem se taky s děkany pedagogických fakult. Vždycky mě zajímají názory lidí z praxe. Proto jsem se už potkal s šéfy lékařských fakult. S nimi jsme řešili problém, že i když studenti udělají přijímačky, tak se nedostali, protože chybí učitelé.

Všude mají problém s vysokým věkem učitelů. Počet zájemců o profesi kantora sice roste, jak se zlepšují platy, ale pořád to nestačí. Takže připravujeme nový zákon o pedagogických pracovnících. Chceme, aby kdokoli s vysokoškolským titulem mohl učit. Bude stačit, když si do tří let udělá pedagogickou přípravu.

Ministerstvo školství právě teď sbírá podklady, abychom se dozvěděli, na které obory chybí nejvíc učitelů. V červnu bude mít hotový návrh investičního programu pro lékařské a pedagogické fakulty.

Myslím, že spoustu lidí uklidní, když řeknu poměrně zásadní věc, že jsme na jednání definitivně ukončili debatu o cut-off score neboli minimální bodové hranici pro přijetí na střední školy.

Nebudeme ho zavádět. TEČKA.

Další velké téma byli agresivní žáci a nulový respekt rodičů k učitelům. Kantoři volají po větší ochraně a větších právech pro ředitele. Cesta k tomu, aby se z povolání učitele stala znovu prestižní záležitost, bude ještě dlouhá. Tak, jako se inovace můžeme učit v Izraeli, můžeme načerpat zkušenosti se vzděláváním třeba ve Finsku.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Celé to zní, jakoby ho zrovna propustli z blázince, nebo, jakoby si zrovna šňupnul kokainu, případně, jakoby vyzunknul celou láhev ořechovky. Vivat premiér!!! Prostě Babiš mávne kouzelným proutkem a bude to.

Jenže ono to celé bohužel nebude tak jednoduché. TEČKA.

Okomentovat