1.1.19

Ze sociálních sítí: Dítě má držet tužku tak, aby mu to bylo příjemné a dobře se mu psalo

Lukáš Červinka komentuje na sociální síti Facebook reportáž ČT24: "V reportáži se člověk dozví, že existuje jedno správné držení tužky a všichni děti se jej musí naučit. A pozor, že na to máme i inspektory! Co se ale nedozvíte je, proč je právě toto držení správné, když ne každému vyhovuje."
Celý komentář:

V reportáži se člověk dozví, že existuje jedno správné držení tužky a všichni děti se jej musí naučit. A pozor, že na to máme i inspektory! Co se ale nedozvíte je, proč je právě toto držení správné, když ne každému vyhovuje.

Mysleli jste si, že je to nějaký vědecky dokázaný fakt a že se děti učí psát stejně v každé zemi? Světe div se, nikoli. Moderní přístup bývá takový, že dítě má držet tužku tak, aby mu to bylo příjemné a dobře se mu psalo. Psát má tak, užívá-li se psací forma abecedy, aby písmena navazovala a byla čitelná. Jen v ČR a dalších zemích bývalé R-U monarchie se ale lpí na "správném" držení tužky, "správném" sklonu písma, "správné" velikosti, "správném" psaní kliček...od čehož se dítě nesmí odchýlit a hlavně nesmí projevit vlastní individualitu.

Nenárokuji si patent na rozum ani na neomylnost, co mi však trochu začíná na ČT a jejich Událostech vadit je, že se tam vlastně nic nedozvíte (příšerné chaotické řazení jednotlivých reportáží by vydalo na samostatný příspěvek).

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Moderní přístup bývá takový, že dítě má držet tužku tak, aby mu to bylo příjemné a dobře se mu psalo.

Moderní přístup je takový, že dítě má sedět na židli tak, aby mu to bylo příjemné a dobře se mu na té židli rozvalovalo. Dítě má také vyslovovat tak, aby mu to žvatlání bylo příjemné. Jíst jen taková jídla, která mu chutnají, a dělat výhradně jen takové věci, které jej baví.
S potížemi s páteří, špatnou výslovností, obezitou a neumětelstvím se kdykoli obracejme na státní správu a samosprávu ve školství a dožadujme se nápravy neodkladně.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Přesně, Pytliku. Už se těším na články/fb statusy o tom, že hráč na nástroj jej má držet tak, aby mu to bylo příjemné a dobře se mu hrálo. Co na tom, že z instrumentu pak polezou kakofonické pazvuky, modernita musí zvítězit, tak jako se to u nás kdysi psalo o celosvětové revoluci proletariátu. Hráči na smyčcové nástroje (nemluvě o sitáru, kde se nejprve trénuje sezení a držení nástroje) o tom vědí své...

Nicka Pytlik řekl(a)...

éééj huslič-ky hus-le... éééj

Jiri Janecek řekl(a)...

No, řekl bych, že správné bude dneska držet tužku alternativně...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejlépe nejspíš nápodobně.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dítě musí držet tužku tak, aby mu nepřekážela při plazení po tabletu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby mu nepřekážela při plazení po tabletu

Jana Karvaiová řekl(a)...

Omyl panove- dite NEMUSI nic!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak tak čtu v poslední době články s různými tématy, vypadá to, že se konečně začínají objevovat "výsledky" nevýchovy.
Děti neumí pořádně mluvit - slovní zásoba i problémy s výslovností.
Děti neumí držet tuřžku - minimální podpora rozvoje motorických dovedností.
Děti neumí číst - souvisí s slovní zásobou a leností doma trénovat ( ve škole se to prostě stihnout nedá).
Děti nepomáhají, jsou levé a nemají ambice něčeho dosáhnout za cenu nepohodlí.
ne, nemyslím si, že by se to dalo vztáhnout na všechny děti. Jenže nám nějak přibývají a ne pomalu. Je nejspíš otázkou času (jako dosud), kdy všechno toto bude většinový problém.
předpokládám, že ministerstvo a k němu přidružené instituce to budou řešit způsobem pro ně vlastním. Děti nebudou muset psát. Do škol nakoupíme drahé "psací roboty" nebo IT programy, přepisujícími mluvené slovo do psané formy. Místo čítanek budou audionahrávky (možná s videem, protože bez blikání obrazovky to některé dnešní děti už "nedávají"). Vrazí se samozřejmě do toho spousta peněz a zainteresované budou na šablonách mnohé neziskové organizace.
Aby se záhy zjistilo, že....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aby se záhy zjistilo, že...

...vyskytne-li se před dítětem nějaký, byť běžný problém k řešení, propadne nebožátko panice a beznadějně se zhroutí. Dorůstá generace rodičů, kteří si nevědí rady ani s vlastními dětmi. Bez kauče ani ťuk.

Eva Adamová řekl(a)...

Aby se záhy zjistilo, že....

jsme i s inteligentních dětí nadělali úplné blbce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja bych zmenila tu osobu u slovesa. Ja nic tskoveho nedelam a predpokladam, ze ani vy ne, kolegyne.

Okomentovat