20.1.19

Tomáš Houška: Výuka dějepisu – 2018

Zmínka BIS o proruském pojetí výuky dějepisu mě vedla k zamyšlení, co mohli její autoři mít na mysli. Kdo zná obsah RVP a aspoň zběžně prolistuje většinově používané učebnice dějepisu, musí odmítnout, že by problém byl tam. Čímž neříkám, že jsou ty učebnice obecně dobré, jen hodnotím jejich proruské směřování. Otázka samozřejmě je, jaká je objektivní realita výuky dějepisu na našich školách.

Z výsledků výzkumu na MojeŠkola.net vybíráme:

Nejdřív otázka klíčová – jak dotazovaní vnímají realitu. Kam se opravdu reálně ve sledu událostí dostanou v devátém ročníku ZŠ nebo v maturitním ročníku na SŠ. Určitě by stálo za to zjistit, jak je to třeba s hodinovou dotací jednotlivých událostí nebo jevů, ale to je úkol pro nějaké pozdější důkladnější šetření.


V odpovědích různých skupin nebyly zásadní rozdíly, s výjimkou žáků. K těm se vrátíme.

Vidíme že zhruba čtvrtina vyučujících neohraničuje historii „velkými“ událostmi a snaží se nejblíž propojit historii a současnost. To je výborné.

Zhruba třetina škol končí výuku vstupem ČR do EU 2004, což dává smysl, podle mě trochu větší než vstup do NATO 1999 (zajímavé je, jak neviditelnou a i mimo výuku je přehlížená hranice přijetí Lisabonské smlouvy, ačkoli EU před ní a po jejím přijetí je úplně jiným útvarem).

Čtvrtina škol končí pádem Berlínské zdi 1989 a koncem komunistické totality u nás. To se dá dobře pochopit, ale podle mě je to už nedostatečná a příliš vzdálená hranice. Necelých 15% škol ovšem končí už rokem 1968 nebo dokonce 1948, což je nutné považovat za obrovské selhání.

Pokud jde o odpovědi žáků, já doufám, že jde pouze o shodu nešťastných náhod a nedostatečně vybrané respondenty, a jejich 100% odpovědí, že u nich výuka končila rokem 1968 není reprezentativní . Každopádně jde o varující sdělení.

Kdybych měl subjektivně nějak sumarizovat (pokud pominu varování sdělované žáky) – něco přes 50 % škol zvládá výuku dějepisu docela dobře protáhnout až k nedávným zásadním mezníkům, což je dobré. Asi třetina škol se pohybuje na hranici a mají hodně co zlepšit. Asi 15% škol ve výuce moderních dějin viditelně a zásadně selhává.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud jde o odpovědi žáků
Pokud jde o odpovedi zaku, je jeste sance, ze do cervna (ZŠ), resp. do dubna (SŠ) se od roku 1968 jeste o neco dal (resp. bliz soucasnosti) posunou, ne?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Čtvrtina škol končí pádem Berlínské zdi 1989 a koncem komunistické totality u nás. To se dá dobře pochopit, ale podle mě je to už nedostatečná a příliš vzdálená hranice.

A kde je hranice dějin a současnosti? Anexe Krymu? Včerejšek? Nebo "podle mě"?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Ba ne, pane. Ať už cizí mocí řízená česká BIS jen vypustila zkušební balónek pro posouzení nálady ve společnosti, anebo již spustila první etapu realizace, jde o pokračování likvidace českého národního státu. Takže problém není v RVP, ale v tom, zdali jim dovolíme např. pomníky Palackého, Jungmanna, Smetany, a znovu Masaryka a Beneše, dokonce i toho Jiráska, bourat, ulice přejmenovávat, anebo se spokojí jen s vysvětlující cedulkou.

Okomentovat