3.1.19

Radka Hrdinová: Mladí učitelé jsou až příliš nejistí

Problémy s rodiči začínají ve škole, myslí si ředitel základní školy v pražských Kunraticích Vít Beran.

Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Co je k tomu, aby to tak fungovalo, potřeba?

Začínající učitel potřebuje velkou podporu. Školní kulturu, ve které nemá obavu mluvit s kolegy a s ředitelem. Potřebuje cítit, že se mu daří, a když se mu nedaří, mít se na koho obrátit. I s neúspěchem. Nebát se požádat o to, zda by se nemohl přijít podívat na hodinu kolegy, nebo jestli se on nemůže přijít podívat k němu. Ke školní kultuře může patřit i to, že mi ředitel nabídne, že společně připravíme třídní schůzky.

Ve výzkumu, který se věnoval tomu, proč odcházejí mladí učitelé ze škol, jen desetina začínajících učitelů uvedla, že měli k dispozici funkční systém, který by je na začátku kariéry podpořil.

Lidé, kteří by mohli dělat mentory, bohužel na školách chybí.


Celý výzkum MUNI

6 komentářů:

Rudolf Mastík řekl(a)...

Vítku, Vítku, kdybys jen věděl, jak často si vzpomenu na atmosféru a vůbec celkové klima na tvé škole... Kdyby se to tak dalo pytlovat a rozvážet i jinam. No nic, ponesu si svůj hrdinský úděl i v roce 2019 sám a až budu umdlévat, vzpomenu si na Kunratice :-)
Nebo že bych přece jen na stará kolena aspiroval a pohledal v tornistře tu pověstnou hůl?

mirek vaněk řekl(a)...

Jak mají být jistí mladí učitelé, když po legislativních smrštích jsou nejistí i staří kozáci či ředitelé.
Dnes ve školství není jistého nic. Pokaždé může přijít právník a každý krok Vám omlátit o hlavu. Už ani maturitní známka není jistá. I tam rozhodují místo učitelů soudy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jenomže teď obcházejí školy falešní mentoři, mentorující něco, co nikdy nedělali.

poste.restante řekl(a)...

Začínající mladý absolvent si je nejistý bez ohledu na profesi. To mají medici i inženýři s učiteli stejné.
Jenže kromě profesní nejistoty a minimálních zkušeností mají učitelé navíc za krkem sebestředné rodiče, krmené spoustou "mouder" od všemožných "expertů" a proti sobě často zpovykované a rozmazlené spratky. Nemluvě o podstatě "džungle dětského kolektivu", kde je každá slabina okamžitě odhalena a stává se cílem útoků.

Proto existoval institut uvádějícího učitele, který elévovi pomáhal přežít první roky, získat praxi a který nad ním často držel i ochrannou ruku.
Na některých školách to tak zůstalo, ale jen jako nepsaný a neohodnocený relikt minulých časů.
Systémový prvek byl zlikvidován. Kým a proč asi?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Systémový prvek byl zlikvidován. Kým a proč asi?

Nejjednodušší a osvědčený způsob, kterak pro počerpávání fondů záminku vytvořit. Po školách poletujících koučů pro systémově nejisté začínající zaměstnance je jako hub po dešti. Kdyby se bývali nechali provádět od úspěchu k úspěchu a věnovali se výhradně a jen věcem zábavným, tedy prospěšným pro život, přetékali by jistotou.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tehdejší uvádějící učitel byl léty protřelý praktik. Dnešní mentor má nějaký rychlokurzík.

Okomentovat