28.1.19

Otázky Václava Moravce: Co a proč se má učit ve školách?

Ministr školství Robert Plaga v unikátní debatě se studenty středních škol. Témata byla: státní maturity, srovnatelnost úrovně výuky na jednotlivých typech škol - obsah výuky, využitelnost znalostí v praktickém životě, možnosti modernizace - podoba vyučovacích hodin, cesty k zatraktivnění výuky.
Video na webu České televize.

Hosty byli: Robert Plaga (ANO), ministr školství, mládeže a tělovýchovy; Kristýna Komůrková, studentka 2. ročníku, Gymnázium T. G. Masaryka Litvínov; Erik Zabrucký, student 3. ročníku, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí; Michael Chochol, student 4. ročníku, VOŠz a SZŠ 5. května Praha.
10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Před lety maturitu z matematiky neudělalo něco kolem osmnácti procent maturantů. Loni asi dvacet osm procent. Což je prý o deset procent víc. Hrůza hrůzoucí... Nikdo z přítomných nehnul ani brvou, poněvadž to vyplynulo z grafu!!!
Ta povinná maturita matematiky vyloženě chybí dlouhodobě. Přednostně by si ji měli dodělat redaktoři, moderátor a především pak ministr školství. Možná se mělo více zdůraznit i to ověřování informací a kritické myšlení. Když už se jako vždy halasně pojednávalo o přípravě na to překotně se měnící dvacáté první století.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ta decka mela celkem dobre nazory. Cekala jsem to horsi.

Simona CARCY řekl(a)...

Podle jakého klíče vybírali studenty netuším, ale kdo tam pozval Plagu a proč?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Erik z Valmezu zaujal. Nej obsahem, ale i projevem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejen obsahem...

Radek Sárközi řekl(a)...

Minule debatovali i školství ekonomové, nyní studenti... Dojde někdy řada na učitele?

old pratavetra řekl(a)...

Ohýbáme procenta, žáky nazýváme studenty ...

Ivo Mádr řekl(a)...

Nic podstatného v debatě nezaznělo. Učitele dozajista velmi zajímá "revize" RVP. Možná se o tom mohl pan ministr více rozvykládat.

Radek Sárközi řekl(a)...

Studenti hovořili pěkně, i když jsou to jen žáci. :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky napadlo, že by se mohli lehce pozamyslet nad vývojem povinnosti maturity z matematiky. Nějak zvlášť toto téma nesledují, protože to je jen takové čeření vody, aby nebylo moc vidět na to, co se skrývá pod hladinou.
Pokud se pytlici nepletou, měla být spuštěna ve školním roce 2020/21. Pak se přišlo na to, že by bylo dobré dát odborným školám čas na přípravu k tomu ukrutnému průšvihu, který se tu rýsuje. Takže se jim ta zapeklitost posunula na rok 2021/22. A teď tedy je na stole úvaha o sjednocení temínu o pro gymnázia a licea na rok 2021/22. Pytlici by se vsadili, že časem někoho napadne, že je to vůči odborným školám nespravedlivé, a tak se jim příprava prodlouží o rok. Tedy na školní rok 2022/23. Aby se posléze termín sjednotil na tento rok i pro gymnázia a lysea. Aby se konečně už potvrdilo, že pro odborné školy je to nespravedlivé.
Půvabná na tom bude především skutečnost, že každé rozhodnutí o sjednocení a následném prodloužení termínu bude činit vždy jiný ministr školství.

Okomentovat