21.1.19

Ondřej Kania: Jestli je něco skutečně čirý zlo, tak je to cut-off score

Z komentáře na sociální síti Facebook vybíráme: "Kraje budou snad rozhodovat o tom, že když jakékoliv dítě v 9. třídě nezvládne nějaký stupidní, centralizovaný test, tak mu to ovlivní celý zbytek života? Nebude moct jít na obor s maturitou? Jediné čemu to prospěje, jsou firmy, které vydělávají na přípravě studentů na tyto centralizované testy, to je jediné "pozitivum"... roztáčí se ekonomika a doučovatelé mají práce, hodně rodin ale na to ani nemá peníze. Kdyby mi někdo dal takový test v 9. třídě, tak bych teď pravděpodobně pracoval ve skladu, nebo umýval nádobí."
Celý text:

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezkého kraje, spolu s dalšími hejtmany, chce hnát studenty do fabrik.

Právě jsem se dodíval na Události, komentáře z 14.1, kde hejtman Ivo Vondrák bojoval za cut-off score, což je způsob selekce studentů, který chtějí prosadit kraje a bude znamenat, že obrovské množství studentů, kteří z nějakého důvodu nedají po základní škole nějaké stupidní, centralizované příjimačky, budou hnáni na učiliště a do fabrik.

Mám osobní zkušenost s panem Vondrákem. Když jsem byl v říjnu na konferenci Forbesu v Ostravě, tak jsem na panelu kritizoval tu perverzní potřebu standardizace a centralizace ze strany krajů a státu v našem školství. Na galavečeři, když jsem s přítelkyní jedl jednohubky za námi pan hejtman přišel s nějakými dvěma továrníky a začal křičet a byl velice agresivní. "Co to tady vykládáte o standardizaci?". "Vy tomu vůbec nerozumíte, kolik fabrik jste řídil?". Tak říkám, že jsem fabriky neřídil, že podnikám ve školství "Jo ve školství jo? Kolik fabrik jste řídil?". Bylo to mega nepříjemné a byl hodně agresivní. Snažil jsem se mu vysvětlit, že se mají kraje spíš zaobírat tím, aby fabriky a firmy, tak jak je to například v Německu, se podílely na fungování učilišť a odborných škol a že mi připadá nesmyslné, aby stát, nebo kraje, vychovávaly pro firmy dělníky. Od toho tady jednak stát a kraje nejsou, ale taky tomu nikdy nebudou rozumět tak, jako tomu rozumí ty firmy. Dnes je to asi tak dementní, jako kdyby všichni studenti medicíny nechodili do nemocnic, operovat je učil zasloužilý pacient, nebo zdravotní sestra ve výslužbě. Raději jsem to panu Vondrákovi odkejval, že je to nápad hodný Nobelovy ceny, protože to vypadalo, že mi tam pomalu rozbije držku.

Cut-off score je největší zhovadilost a katastrofa. Nejen, že je to pravděpodobně protiústavní, jak říká Ondřej Šteffl, ale je to nemorální, nelidské a nehorázné. Kraje budou snad rozhodovat o tom, že když jakékoliv dítě v 9. třídě nezvládne nějaký stupidní, centralizovaný test, tak mu to ovlivní celý zbytek života? Nebude moct jít na obor s maturitou? Jediné čemu to prospěje jsou firmy, které vydělávají na přípravě studentů na tyto centralizované testy, to je jediné "pozitivum"....roztáčí se ekonomika a doučovatelé mají práce, hodně rodin ale na to ani nemá peníze. Kdyby mi někdo dal takový test v 9. třídě, tak bych teď pravděpodobně pracoval ve skladu, nebo umýval nádobí.

Jestli je něco skutečně čirý zlo, tak je to cut-off score.

18 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

chce hnát studenty do fabrik

Ale kdežpak!
Ti nebožáci, kteří jednou jedinkrát nevyhoví vzdělávacím plánovačům, skončí do konce života na ulici, v lepším případě na pracáku. To ví přece všichni kovaní odborníci na vzdělání, konzultanti i auditoří. Jen ti ledabylí kaniové ne!

Jiri Janecek řekl(a)...

"Kdyby mi někdo dal takový test v 9. třídě, tak bych teď pravděpodobně pracoval ve skladu, nebo umýval nádobí."

Obavam se, ze tak ucine to nebude, ale stejne bych to zkusil...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nevzdelany clovicek se preci nebude drat za jakekoli zjistovani vedomosti.
Jestlimje neco ciry zlo, pak jsou to “ znalci” typu Kania.

Unknown řekl(a)...

☺ 33 let jsem učil. A koukám, že celá řada žáků, kteří tak tak prolezla základkou dneska vydělávají více než je celorepublikový průměr a zastává vysoké posty. Takže ono nemít maturitu nemusí nutně vžycky znamena životní krach. 😉

Josef Soukal řekl(a)...

A tenhle hlupák mohl být ministrem...

Ygrain řekl(a)...

Oni už prosadili zákon, že se z učňáku nemůžu zkusit přihlásit znova?

A vůbec, co si ty maturitní obory myslí, že nevezmou každého, kdo se přihlásí? Jak si to škola představuje, že takhle někomu zničí život?

poste.restante řekl(a)...

Pokud pan Kania deklaruje, že on by přijímačky nezvládnul, pak jsou zjevně nastaveny správně.

Simona CARCY řekl(a)...

Rychlokvašený podnikatel bez kvalifikace káže tupcům moudra. R.I.P. Mr. Kania.

mirek vaněk řekl(a)...

Jo jo. Jak řekl klasik, není daleko doba, kdy budou děti dostávat maturitní vysvědčení s křestním listem. Pak budou Kaniové spokojeni a děti budou mít nezničený život.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A tenhle hlupák mohl být ministrem...

A proč by si i trdlo nemohlo zaministrovat? Historicky celkem běžná praxe...

Jak řekl klasik

Pan poste.restante jako tvůrce děl trvalé hodnoty? No, baže!

Simona CARCY řekl(a)...

Pane Pytlíku, pokud soudíte, že je nezbytně nutné, aby i ministr zažil úspěch a nebo pocit štěstí, pak nevím, proč tím mají trpět další. Tolik ke Kaniovi.

P. Vršecký řekl(a)...

Kdyby mi někdo dal takový test v 9. třídě, tak bych teď pravděpodobně pracoval ve skladu, nebo umýval nádobí."

Já buď mám zcela špatné informace o profesním životopisu tohoto "selfmademana", nebo nějak mluví z cesty. On přece českou základku s bídou prolezl a následně "vystudoval" jakousi pouze podle názvu střední školu v USA. Nebo to máme chápat tak, že by v Émerice nějakou střední školu zajímalo nějaké české cut-off score? Fakt tomu nerozumím. Ale i kdyby, stejně by neskončil tak strašlivě, jak tady maluje. Tyhle typy se vždycky nějak a někde na prodeji leštěných prdů uživí. Představuji si třeba politiku, eventuelně podomní prodej zázračných hrnců hlavně seniorům, přinejhorším žvanění v nějaké neziskovce živené Sorosem, EU a z Norských fondů.

Josef řekl(a)...

Pan Vondrá chodil na stejnou VŠ jako já a ve stejné době. Dobře se mu to žb´vaní, když mu papínek čistil cestičky coby VŠ profesor na stejné VŠ. Tento člověk neví co je to pokora a úcta. Měl se dobře za komančů, pak převlékl kabát a zase jen těží pod vlajkou ANO a s STBákem si dobře rozumí. Vondrák ví hovno o řízení firem, když byl stále zašitý na škole.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Přitom se kluci hádají o ničem. Problémem je nepoměr mezi počtem dětí a míst na středních školách. A za to mohou kraje a nikdo jiný. Optimalizaci škol se vysmály, nechtěly přijít o voliče a tím i o korýtka.
A ted se snaží dělat nějaké jednotné zkoušky, založené na ničem, neboť jaksi nemáme osnovy a není zkoušet co.
Až bude přiměřený počet míst na středních, ty školy si sami vyberou, koho přijmou a kdo se holt nedostane, půjde se učit a zkusí to znovu, nebo po vyučení a nebo vůbec.
Nazdar.

Nicka Pytlik řekl(a)...

že je nezbytně nutné, aby i ministr zažil úspěch a nebo pocit štěstí

Je, samozřejmě.
Každé dítě má nárok na úspěch. Bez ohledu na skutečnost, že by to případně mohlo být na úkor nějaké jiného dítěte. A nebo klidně i více dětí. A tak musí nemálo dětí snášet rozmary těch, kteří zažívají pocit štěstí, když někoho prudí. Tak to prostě chodí v té naší překotně měnící se době.
Pytlici nevidí mnoho důvodů, proč by to nemělo fungovat i u ministrů. Zvláště pak, pokud se tito rekrutují z těch rozmařilých didínek.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Nutzi, proč se opakovaně vyjadřujete k testům, když o nich nic nevíte? Nebo se v duchu nejlepších tradic Tajného Učitele domníváte, že stokrát opakovaný nesmysl se stane pravdou?

Unknown řekl(a)...

"A ted se snaží dělat nějaké jednotné zkoušky, založené na ničem, neboť jaksi nemáme osnovy a není zkoušet co."

Milý pane kolego,
pochopitelně, že nemáte pravdu, že není co zkoušet. Stačí nahlédnout do RVP pro základní vzdělávání, kde se cosi říká o očekávaných výstupech vzdělávání pro téměř každý vyučovací předmět. Vlastně ani nevím, k čemu tahle pasáž v RVP je. Má vztah k navrhovanému cut-off-scoru? Jasně, že má. A když už ne k němu, pak k výstupům na konci 5. a 9. třídy zcela jistě. Koho to ovšem zajímá a jsou-li tyto výstupy závazné, kdo v základních školách u žáků sleduje na konci 5. a 9. třídy, zda jsou očekávané výstupy vzdělávání školou naplněny? Jedině snad trochu Českou školní inspekci, která s křížkem po funuse přijde s informacemi, které nebere vážně ani MŠMT ČR, natož kantoři. Je to prostě jen taková hra se slovy, se žáky, ale i s kantory na kvalitní školství. Hra na školství před volbami a po volbách.

Výňatek:
Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání
Pokud není určeno jinak, platí vše, co je v RVP ZV stanoveno pro 2. stupeň základního vzdělávání (resp. pro 6. - 9. ročník), i pro odpovídající ročníky šestiletých a osmiletých gymnázií.
Očekávané výstupy RVP ZV na konci 5. ročníku (2. období) a 9. ročníku stanovují závaznou úroveň pro formulování výstupů v učebních osnovách v ŠVP, která musí být na konci 1. stupně a 2. stupně základní školy dodržena. Očekávané výstupy na konci 3. ročníku (1. období) stanovují jen orientační (nezávaznou) úroveň a při formulování výstupů v učebních osnovách v ŠVP mají pomoci (na 1. stupni) stanovit vzdělávací cestu vedoucí k naplnění očekávaných výstupů na konci 5. ročníku.
Minimální doporučenou úrovní pro úpravy očekávaných výstupů v rámci podpůrných opatření jsou upravené očekávané výstupy, které jsou obvykle na nižší úrovni než odpovídající očekávané výstupy daného vzdělávacího oboru. Ty jsou zpravidla pro žáky se SVP.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí odmítl zavedení hranice úspěšnosti pro přijetí na maturitní obory. Je to pochopitelně chyba a podle mne škoda, protože stávající úroveň středoškoláků (obecně) je dost tristní (zejména na soukromých středních školách, které jsou stejně jako státní školy dotovány z rozpočtu školství).

Stanovením cut-off-scoru např. na hranici 30 % základního učiva by přece nebylo žádnou diskriminací kteréhokoliv školáka základní školy (žáci se SVP mají stejně v 99 % vyjímku).

Nejsou-li sledovány výstupy vzdělávání žáků na konci základní školy, které by byly podmínkou k přijetí na střední školu, jako je tomu v řadě školských systémů v zahraničí, byl by cut-off-score alespoň částečným řešením stávající situace. Má-li maturant možnost konat opravnou MZ v náhradním termínu, proč by stejnou možnost opravných přijímaček neměli mít neúspěšní uchazeči o maturitní obory ve stejném či následujícím školním roce?

Přijímání žáků podle stávajícího systému, tj. podle pořadí úspěšnosti žáků u přijímaček je tragikomické, protože tento systém žádného ředitele k ničemu v podstatě nezavazuje.

Přijímání žáků podle průměrného prospěchu (mnohé střední školy mají doposud toto kritérium jako sekundární) je stejně tragikomické, protože řada kantorů alespoň v pololetí 9. třídy (když ne už na konci 8. třídy) klasifikaci výrazně zmírní, a to buď o své vůli (podle hesla "dobré výsledky ve vyučovacím předmětu = dobrá výuka daného učitele"), nebo na žádost rodičů, aby "žák nebyl u přijímaček znevýhodněn špatným prospěchem".

Prostě, balvan kvality přijímaných uchazečů o maturitní obory se celá léta ve školství stále válí dál a dál a oddaluje, jak se dá, aniž by někdo přišel s návrhem, jak tento balvan odstranit nebo alespoň rozmělnit. Málem všichni se shodují jen na tom, že "cut-off-score" je zlo. Ale to je snad to jediné, na čem se všichni shodnou. To je opravdu nesporná předzvěst budoucích změn v českém primárním a sekundárním školství.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

např. na hranici 30 % základního učiva

Ale zatím nic takového neexistuje.

Okomentovat