13.1.19

OECD: Platy učitelů

Publikační řada OECD „Indikátory“ přináší údaje o zdrojích ve vzdělávací oblasti, včetně věku učitelů a ředitelů, jejich profesní zkušenosti, zastoupení žen mezi pedagogy, počtu žáků ve třídě, pracovních úvazků pedagogů apod. Aktuální vydání se týká mezd pedagogů definovaných jako průměrná hrubá mzda vzdělávacího personálu podle oficiálních zdrojů, a to po odečtení zdravotního a sociálního pojištění, před daňovými srážkami, včetně zdravotních a penzijních příspěvků a dalších prémií a benefitů. Přehledná informace se týká pedagogů v předškolním vzdělávání a na 1. a 2. stupni základních škol na začátku jejich kariéry, po 15 letech praxe a na příjmovém vrcholu. Trendy jsou zachyceny jako index vztažený k roku 2005.Podívejte se na originální interaktivní graf na stránce OECD, kde je možnost zadání řady parametrů.

Zdroj: ČŠI, OECD

2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

MŠMT a sdělovací prostředky už slibují další zvýšení platů od roku 2020. Myslím, že loni se o zvýšení platů začalo psát až na konci ledna. Letos začala mediální masáž hned na začátku ledna.

Celkem jsem zvědavý na tu pětiprocentní část v nenárokových složkách - kolik školy do mzdových prostředků opravdu dostanou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli to takhle půjde dál, a každé dva roky dostanou učitelé přidáno patnáct procet průměrného platu, pak v roce 2040 to bude poměrně už zajímavých plus mínus 150 tisíc. To by se ovšem už ale doopravdy mělo přestat tutlat!

Okomentovat