14.1.19

Michaela Endrštová: Učit se vyjmenovaná slova nazpaměť nedává smysl, říká jazykovědec Oliva

Národní ústav pro vzdělávání navrhuje vypustit z učebnic přechodníky nebo skloňování některých zájmen. Lingvista a bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva by z výuky českého jazyka nic nevypouštěl, změnil by však způsob, jakým se děti učí vyjmenovaná slova. "Velmi mě znepokojuje, že už se spisovná čeština neučí - byť nepřímo - v přírodopise, ve fyzice, zeměpise. Učitelé těchto předmětů často neovládají spisovnou češtinu," říká jazykovědec.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Reflektuje výuka českého jazyka moderní dobu?
Jazyk se nijak zásadně nezměnil. Gramatická struktura češtiny, její pravopis, psaní čárek, vyjmenovaná slova zůstávají už desítky let v hrubých obrysech pořád stejné. I když už třeba nepoužíváme infinitiv na -ti a podobně. K nějakým skutečně zásadním změnám ale za poslední desítky let nedošlo. Takže odpověď na vaši otázku je, že přinejmenším v uvedených oblastech je současná podoba výuky v zásadě postačující.

Mají školy dostatečnou časovou dotaci pro výuku českého jazyka?
To je hlubší problém, který se netýká jen hodin češtiny. Velmi mě znepokojuje, že už se spisovná čeština neučí - byť nepřímo - v hodinách přírodopisu, fyziky či zeměpisu. Učitelé těchto předmětů často neovládají spisovnou češtinu natolik, aby v ní vedli výuku, natož aby ji požadovali od studentů. Když se ve škole spisovná čeština užívá jen v hodinách češtiny, nezvyknou si, že ji mají používat v prestižnějších komunikačních situacích, a navíc přijdou o příležitost si jazyk osvojit praxí. Což znamená, že ho nebudou umět používat a nebudou se ani umět kultivovaně vyjadřovat na veřejnosti.

12 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co jsou fyzikáři a chemikáři proti médiím? Jak mluví média? Všechny ty celebrity? A politici? A prezident?

Ygrain řekl(a)...

Já bych pana jazykovědce poopravila: učit se vyjmenovaná slova nazpaměť nedává smysl, pokud to není doprovázeno důkladným procvičováním a rozpoznáváním odvozených tvarů. Což se děje, takže tato námitka postrádá smysl. Otázkou spíš je, zda do "básničky" hned na začátku vřazovat slova jako pýřit se nebo vyžle, a nenechat je spíš jako "nástavbu" do některého vyššího ročníku, v angličtině se tvary nepravidelných sloves také učí odstupňovaně, podle využitelnosti.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Děkuji Ygrain za trefný komentář. Článek je jinak zdařilý, ale tahle pasáž opravdu poněkud postrádala smysl. Jak by měl žák rozpoznat slovo, když ho píše, nemá-li je pamětně fixováno? Navíc v době interaktivních tabulí, kdy děti pouze "šoupají" písmena prstíky, popř. doplňují i/y do pracovních sešitů, je to se psaním a haptickou pamětí poněkud problematické.

Jirka řekl(a)...

v angličtině se tvary nepravidelných sloves také učí odstupňovaně, podle využitelnosti.

A ve školní praxi není nad účinný drilíček skvěle sloužící svému účelu. Pak může slavit úspěch každé dítě i to přes zbytečné obtíže společně vzdělávané. Ovšem máte pravdu, že lidé se zapomněli pýřit a je neslušné je obtěžovat pýření připomínáním. Vyžle bych nezatracoval, snad bude ku pomoci v boji s kultem vyžlovosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učit se o vyjmenovaných slovech nedává smysl. Natož je biflovat nazpaměť. Úplně postačí mít k dispozici dostatečně chytrý textový editor a vědět, že podtržení napsaného slova například červenou vlnovkou znamená, že něco není v pořádku. Pak už postačí tak dlouho psát nějaké obměny y/i s/z a podobně, až to podtržení zmizí a výslovnost pojmu zůstane tak nějak stejná.
Zapomeňte na základní aritmetické operace, běžné odborné pojmy, názvy a jména a další prkotiny, které lze zadat do kalkulaček a do vyhledávačů, a jen počkat, než se vrátí nějaká odezva. Jediné snad, co stojí za to se nabiflovat, jsou floskule, které právě v mediálním prostoru frčí. Pak se lze velmi dobře prosadit jako odborníci na cokoli, konzultanti a analytici čehokoli. Zejména pak v tisku, televizních debatách, u kulatých stolů, seminářích a konferencích.
Buď zdráva pitomosti! Tobě patří budoucnost.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytliku, zkuste si napsat me prijmeni a snazit se zmenami odstranit cervenou vlnovku:).
Nabyvam dojmu, ze za cca 3 roky se uz deti nebudou ucit nic zpameti. Mozna na to vyjde nejaky spesl glejt z ministerstva.
Me nejak dochazi slova. Ta slusna.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Když už jsme u schopností českého jazyka, odbočka pro fajnšmekry:
"Představuji si, že Josef Jungmann překládá do češtiny Star Wars: Hadoplzný senátor Palpatine, zlosyn lstivohledného oka, lahodnomluvnou řečí obloudil soběhrdého Skywalkera! Kéž by za těch okoličností zůstal skoupozvuký a nevemluvil učedníkovi temnorodnou stranu síly! Trpějí smyslové nad pravdudržalým, ale tvrdochopným tovaryšstvem jediů!"

Z FB profilu Jiřího Kotena

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pozor! Ruský agent Jungmann přejímal ze slovanských jazyků, ba dokonce z jazyka ruského! Nebezpečný panslavismus!

Ygrain řekl(a)...

Pane Soukale, kvituji s povděkem :D

Pytliku, co to tam mají za rouhačství? Jak, psát s/z, i/y? Od čeho je tam lokální nabídka s možnostmi oprav? Když nevim, vyberu to první, ne?

Jirka řekl(a)...

Tančíte, kolegové, na tenkém ledě. Tuším, že pan Oliva vypustil svůj názor zcela nevinně, užívaje svého geniálního mozku. Podílel se totiž na tvorbě opravy pravopisu a gramatiky pro textový procesor Microsoftu. Věci, pro nás laiky, nepochopitelné, ale fungující. Přesto stále vyžadující myslícího a vzdělaného tvora u klávesnice.
Titulková hydra nás zase vyprovokovala. Článek je pěkný. A teď rozhodujte o vině, či nevině. Vyjde z toho pan Oliva nevinně? Tohle oprava pravopisu zatím nezvládne. Výuka všech dětí ve škole je zřejmě zkušenost nesdělitelná. I když jsme tam všichni odseděli svůj čas, každý máme jiný názor, pohled na věc.
My co prakticky učíme, musíme sledovat cíle a výstupy. Básnička zatím přináší nejlepší výsledky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Popravdě pytlici tyhle všeobjímající našeptávače nepoužívají. Snad i z obavy, že by se jim ve slabé chvilce místo 'pýřící se vyžle' vytisklo kupříkladu
'pářící se vidle'.

Okomentovat