7.1.19

Martin Zvěřina: Pavilony opic. Učitelé sami bez pomoci autoritu nezískají

Učitel, který si nedokáže zjednat autoritu, nemá ve třídě co dělat. Tak tohle kategorické tvrzení rozhodně neplatí v dnešní době. Jak si může učitel zjednat respekt u žáka, jehož rodiče učitelstvem pohrdají, a to třeba jen z dětinského důvodu, že vydělávají víc peněz?

Z komentáře v Lidovky.cz vybíráme:

Vzpomeňme třeba na školy, které fungují jako doslova služba pro hloupé či líné děti bohatých či vlivných rodičů. Maturita syna doktora Jaroslava Bartáka (známého též pod mediální přezdívkou „Doktor prase“) byla svého času ilustrativním příkladem dysfunkce systému. V každém kraji je nejméně jedno zařízení, které opatřuje prominentům potřebné „bumážky“. Tento neutěšený stav se promítl v zavedení státních maturit i jednotných přijímaček – jejich vliv je velmi omezený, ale aktéři systému se k nim upínají.

Je tedy možné obnovit autoritu učitelů i v demokratických podmínkách liberálně vychovávaných dítek? Samozřejmě že ano, jen to chce dlouhodobou práci a jednou pro vždy skoncovat s přístupem k učitelům jako k pouhému materiálu. Odstrašujícím příkladem budiž bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová, která bez jakýchkoli zkušeností s resortem plnila stranický úkol – zavedení inkluze. Způsob, jakým to prováděla, rozzlobil spoustu učitelů a uškodil i samotné myšlence inkluze. Zkrátka z pozice nadřazených sociálních inženýrů by s učiteli již neměla jednat žádná politická reprezentace, anebo ať se pak nediví následkům.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak oni už si všimli i novináři. Hurá.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Asi má pravdu. Minimálně v tom, že opravdu není možné říct, že za autoritu si může každý učitel sám.
Představte si populárního Igora Hnízda, jak nesmí použít rákosku, nemá kvér a nesmí nikoho nechat po škole.

Okomentovat