4.1.19

Josef Kopecký, Anna Brzybohatá: Obědy ve škole zdarma mají mít jen rodiny, které berou přídavky na děti

Hned na prvním letošním jednání vlády budou ministři v pondělí řešit, zda a které děti budou mít ve školách obědy zdarma. S nápadem, že by to měly být děti v mateřských školách i na prvním stupni základních škol, přišla ČSSD. Reálnější ale je, že se dotkne jen těch dětí, jejichž rodiče na ně berou přídavky, jak chce premiér Babiš a jeho ANO.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Přemýšleli jsme, jak to udělat, aby to nebylo byrokratické, a vyšlo nám to tak, že by se to mělo týkat rodin, které berou přídavky na děti. Chceme to dávat těm, kteří to potřebují, aby to nepoznali. Když má někdo přídavky na děti, tak by to mělo být tak, že se ukáže papír a ta škola dá tomu dítěti oběd zdarma, to dítě to ani nemusí vědět,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Babiš, jehož ANO má ve vládě početní převahu.(...)

Náklady mají pokrýt nejen suroviny, ale i potřebný personál a administrativu. Původní návrh Kateřiny Valachové z ČSSD počítal s plošným zavedením bezplatných obědů pro mateřské školy a první stupeň, Valachová tak v upraveném návrhu nevidí řešení problému.

„Děti v rodinách, co pobírají přídavek na děti, nejsou tou cílovou skupinou nyní ‚hladovějících’ dětí ve školách. Pokud by to takhle bylo bez dalších úprav. Může se stát, že to bude takzvaně levnější, ale hned druhý den po účinnosti zákona budeme mít reportáž škol - zákon sice máme, ale dále i hladovějící děti. A to by bylo mimořádně smutné,“ říká Valachová, která poukazuje také na fakt, že na přídavek těsně nedosáhnou statisíce rodin s dětmi.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Obědy ve škole zdarma mají mít jen rodiny, které berou přídavky na děti

Pytlici si původně mysleli, že obědy zdarma mají být jen pro školní děti.
Takže teď už tedy celé rodiny. Bude se to týkat třeba i prarodičů žijících ve společné domácnosti? A nemohly by se ty obědy rozvážet? Každý den se handrkovat do školní jídelny...

Zuzana Š. řekl(a)...

Líbí se mi, jak mají starost, aby to nebylo byrokratické - stejně to papírování spadne na hlavu třídním učitelům, pro které vláda bohužel nedávno nenašla ani korunu navíc.
..

Okomentovat