15.1.19

Jan Činčera a Martin Kříž: Proč jsou školní soutěže ve sběru papíru z pohledu ekovýchovy problematickou aktivitou?

Soutěže ve sběru papíru představují jednu z nejstarších školních aktivit spojovaných u nás s environmentální výchovou. Jsou navíc jednou z těch problematičtějších. Pojďme se společně podívat proč. Papír se ve školách začal sbírat v době, kdy kontejnery na tříděný odpad nebyly běžně dostupné nebo kdy papír vykupovaly jen sběrné suroviny. Pro žáky to často byla jediná příležitost, kdy se dozvěděli, že staré noviny mají nějakou hodnotu a dají se znovu použít.

Z článku v Ekolist.cz vybíráme:

Konečně jsme opět u soutěží ve sběru. Na pohled to vypadá dobře. Na sběrech profituje škola (finanční zisk) i firma sbírající odpad (kvalitní sběr). Aby žáci nosili sběr, jsou motivováni soutěžním mechanismem, založeným na množství odevzdaného papíru. Vítěz dostane ocenění ve školní soutěži, vítězná třída třeba pomůcky, výlet nebo exkurzi do třídírny odpadků. Na žáky tak škola vytváří tlak, který narušuje jejich rutinní třídění papíru (a dalšího odpadu) do sběrných nádob. Tlak na množství vytříděného papíru nenutí žáky odpady minimalizovat, podsouvá se jim pravý opak: víc=líp. Do akce současně vstupují rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě vyhrálo, nebo alespoň nebylo poslední. Ze sběru se tak stává závod rodičů, kteří často vozí firemní odpad, přimíchaný k domácímu, papírem rozhodně nešetří. Školní sběry tak děti učí tři věci: že nemají samostatně třídit a nosit papír do kontejnerů, že se nemají snažit odpad minimalizovat a že je normální, aby za ně soutěže vyhrávali rodiče.

Školní soutěže ve sběru papíru (a jiných surovin) dětem neprospívají. Je to forma sponzoringu školy (na našich školách asi 200 Kč/žáka), která se maskuje za výchovu. Je to nereflektovaná dávná praxe, která v průběhu času ztratila smysl, jen si toho na některých školách ještě nikdo nevšiml. Zamýšlejme se nad postupy, které volíme pro motivaci žáků ke třídění odpadu. A volme ty, které odpovídají 21. století.

4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

že se nemají snažit odpad minimalizovat
Premyslim, jak muze dite minimalizovat papirovy odpad. Ze si nekoupi omalovanky? Nebo sesity do skoly? Nebo knihy?

V zadnem pripade nejsem zastancem soutezi ve sberu papiru (nebo uctenek nebo ...) ve skole, ale uvadene duvody mi pripadaji nesmyslne. Kdyz uz nas statni byrokracie papiry zavalila, je jen dobre ze ho ve firme nevyhodi do smesneho odpadu, ale donesou diteti, ktere ho bude tridit.

Minuly tyden jsem jel s zaky po dlouhe dobe vlakem CD. Meli hromadnou jizdenku pro deti do 18 let. Pruvodci kontrolou OP zjistil, ze jeden zak jiz ma 18 let. Vytiskl mu doplatek jizdneho na termopapir o delce cca 20 cm v cene 0Kc. (NULA).
Kdyz jsem se ptal, zda to bylo nutne, vysvetlil mi, ze je to "statni rozkaz" - kdyz z dani dotujeme jizdne, stat vyzaduje presnou evidenci...

mirek vaněk řekl(a)...

Ono těch paradoxů je víc. Třeba ekologická tabule s fixem který dlouho nepíše oboje z plastu kontra stará dřevěná tabule a křída. Co je ekologičtější?

Ygrain řekl(a)...

Tuhle připitomělou soutěž ignoruju. Papír doma třídíme a odnášíme do kontejneru přes ulici, nebudu ho doma kolik měsíců skladovat, aby měl synek "body".

Mají-li být děti vychovávny k ekologii, pak je potřeba mít ve třídě koše na separovaný odpad, ne akorát jeden kbelík, kde skončí pohromadě papíry, PETky i ohryzky z jablka, a ty pak poctivě vynášet do příslušných kontejnerů.

Jana Karvaiová řekl(a)...

U nás na specce se třídí dávno. Soutěže netřeba. V každé třídě papírpvá krabice na papírový odpad. u sborovny stojí kontejner na plasty. jediný problém je, co s plast,když je to plné. Žáci tedy v rámci pracovek jdou a vysypou do veřejného konťáku s plasty. papír několikrát ročně vezeme do sběrny a peníze se dají na drobné dárky dětem při pořádání např. karnevalu, sněhulákiády atd. ono to zase tak moc není

Okomentovat