9.1.19

Hana Čápová: Inkluze je prospěšná pro všechny, škola nemá do dětí jen sypat vědomosti

Právnička Lenka Hečková má tři dcery ve věku devět, sedm a čtyři roky. Prostřední z nich, Anežka, se narodila s Downovým syndromem. Přesto letos nastoupila do první třídy ve stejné škole, kam chodí do čtvrté třídy její starší sestra Alžběta. „Anežku vychováváme stejně jako její sestry,“ říká matka.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Rozumíte rodičům, kteří volí speciální školu?
Pohybujeme se v komunitě rodin dětí s Downovým syndromem, je tam mnohem víc těch, kdo volí speciální školu než těch, kdo volí běžnou školu. Rodiny jsou přesvědčené, že ve speciální škole bude dítěti lépe, jsou tam menší třídy, pedagogové se speciálním vzděláním, pomalejší tempo. Bojí se, že by dítě tempo běžné školy nezvládlo, že by to pro něj bylo příliš zatěžující a náročnější i pro ně. Je ale důležité říci, že děti s Downovým syndromem nejsou jako podle šablony, některé se blíží normě, jiné mohou být těžce mentálně postižené, nemluví - a také podle toho rodiny volí školu.

Jaká jsou úskalí docházky do běžné školy a jaké reakce ostatních rodičů?
Je to náročné pro všechny, neustále se musí ten proces ošetřovat, spolupracovat. S negativními reakcemi jsme se zatím nesetkali, malé děti jsou přirozeně proinkluzivní, nedávno pozval spolužák Anežku na narozeniny, byla tam sama, bez nás. Máme skvělou paní učitelku i asistentku, dávají dětem vzor a na příznivém klimatu odvedli obrovský kus práce. Jen když se nechce, hledají se důvody, proč to nejde a jít nemůže. I od rodičů cítíme spíš podporu. Hned na první schůzce jsme jim rozdali profil na jednu stránku, aby si uvědomili, že i přes syndrom má Anežka spoustu dobrých vlastností a hodně toho umí. Myslím si, že to může pomoci, aby pro ně nebyla nějakou anonymní hrozbou.


6 komentářů:

Pepa řekl(a)...

Článek stojí za přečtení celý, zápřah matky je dost vysoký a rozhodně si zaslouží úctu. Zarazilo mě něco jiného:
Matka:
"Je ale důležité říci, že děti s Downovým syndromem nejsou jako podle šablony, některé se blíží normě, jiné mohou být těžce mentálně postižené, nemluví - a také podle toho rodiny volí školu."

A do toho titulek
"Inkluze je prospěšná pro všechny, škola nemá do dětí jen sypat vědomosti"

Klasická ukázka pitomé, zavádějící a manipulující novinařiny. Co dodat?

Nicka Pytlik řekl(a)...

podle toho rodiny volí školu

A on někdo takovou volbu někomu znemožňuje?
Vypadá to, že dostat dítě do běžné, marietereziánsky zatuhlé školy není jen tak.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Inkluze není prospěšná pro všechny. Což se ve světě prokázalo a většina států má speciální školství.

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Karvaiová, v jistou dobu (2016) hrozilo nebezpečí, že fanatičtí přívrženci inkluze zruší i školy speciální. Naštěstí se jim to nezdařilo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Madre, mam dost spolehlive informace, ze tato snaha trva. Oni neprestanou. Maji zbytecne velkou moc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Oni neprestanou.

Pokud se speciální školy nezruší, nebude dost dobře možné nějakou jejich jinak pojmenovanou obdobu s velkou slávou a přes evropské fondy znovu zavádět. Jakože konečně teď už to pravé, inovativní, všem mastodontím strukturám navzdory. Odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoři se šikují v předtuše utěšené hromady mláta, jak je v té dnešní překotně měnící se době zvykem.
To by snad mohl pochopit každý.

Okomentovat