10.1.19

ČT24: Učitelka vláčela devítiletého žáka s autismem po chodbách školy

Amerikou otřáslo video incidentu, který se stal na základní škole v Kentucky. Učitelka už byla propuštěna a čelí trestnímu stíhání.


4 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

Docela bych uvítala, kdyby se k tomu vyjádřil nějaký odborník. Dítě s autismem má "meltdown" (emoční zhroucení? záchvat?), je třeba ho odvést do ústraní, dítě odmítá jít po vlastních. Jak ho tam dopravit?

Josef Soukal řekl(a)...

Napadlo mne totéž. Pokud dítě nebylo možné nechat na místě, bylo by lepší, kdyby ho např. dva školní zaměstnanci nesli za ruce a za nohy? Nebo přikurtovaného na nosítkách?
Nevylučuji ovšem, že učitelka nejednala v nesouladu s tím, jak v daném případě jednat má, popř. jak bylo nejvhodnější.

Ygrain řekl(a)...

Učitelka by snad měla mít jakousi kvalifikaci - "special education teacher". V debatách kolem toho padaly ještě další termíny, které si nedokážu přesně zařadit - očividně školy mají různé pověřené speciální pracovníky, které prý snad měla kontaktovat (otázka je, zda v danou dobu bylo jak a koho).

Zajímavé je ovšem i tvrzení rodičů, že dítě mělo natažená zápěstí (fajn, možné) a úplně zničené podrážky - to by mě tedy zajímalo, jak k tomuhle došlo, na tom videu žádný mechanismus zásadního poškození obuvi nevidím. Učitelka je trestně stíhána pro napadení (assault).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Těžko něco posuzovat, když se neznají všechny okolnosti a souvislosti.
Pytlici nejsou znalci v oboru řešení obdobných situací. Jako nezúčastnění pozorovatelé konstatují ovšem, že ze strany té paní nezaznamenali nějak výrazné znaky agresivity. Spíš naopak se jim ta situace jeví jako snad až nezúčastněně rutinní způsob přemístění předmětu na určené místo, protože to nejde udělat nějakým jiným způsobem, například přenesením.
Nakonec ta druhá fáze, tedy smýkání po kolenou, by se mohla jevit i jako docela zábavná.

Okomentovat