27.1.19

ČT24: Učitelé museli hlídat u kostelů a zapisovat své žáky. Vědci mapují život pedagogů za socialismu

Každodenním životem učitelů středních odborných škol v socialistickém Československu se budou zabývat vědci z Mendelovy univerzity. Chtějí promluvit s desítkami bývalých učitelů, bádat budou i v archivech. Tříletý projekt podpořila česká Grantová agentura. Tématu se totiž od sametové revoluce nikdo pořádně nevěnoval.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Může být překvapivé, že na školách za socialismu existoval předmět náboženství, nicméně nebyl povinný. Z pohledu strany to mělo své důvody. Byla to jedna z možností, jak změřit úspěšnost ateizace společnosti,“ uvedl vedoucí projektu Michal Šimáně z Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity. Učitelé podle něj museli také hlídat před kostely a zapisovat, kteří žáci chodí na mše.

Cílem režimu bylo podle vedoucího výzkumu odradit co nejvíc dětí od náboženství. Učitelé tak chodili agitovat do rodin, které měly k Bohu blízko. „Snažili se na ně vyvíjet tlak. Čím míň dětí se přihlásilo do náboženství, tím lépe z pohledu KSČ,“ řekl Šimáně.6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Ted uz jen zapisujeme pocty domnelych Romu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nevzpomene si někdo, kdy byly v základních a pak středních školách zavedeny povinné dozory na chodbách škol, v šatnách a ve školních jídelnách? Od kdy platí povinost učitelů doprovázet žáky na jakékoli soutěže mimo školu a od kdy platí zákaz rozchodu žáků na školních exkurzích, kterým se už nesmí říkat výlety?

Jirka řekl(a)...

To muselo být někdy v pedagogickém pravěku, protože Komenský dbal velmi o samostatnost a odpovědnost žáků. Za Marie Terezie už to určitě nebylo. O tom něco vím.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vědci by měli zmapovat všední život vědců. Tak nějak si zamést před vlastním prahem.

krtek řekl(a)...

Ano, jistě je teď nejvyšší čas oslovit učitele 55+ a otravovat je tím, co dělali hned po nástupu do školství. Takže vlastně jde o výzkum mezi nejstarší generaci učitelů, která ještě vydržela ve školství. Bravo. Asi bych v případě dotazů svejkoval nebo poslal dotazujiciho někam.

Jiri Janecek řekl(a)...

Mendelova univerzita je brnenska MZLU? "zemedelska a lesnicka"?

To je jako ta interdisciplinarita? Kdy budou na FHS UK studovat treba vliv zeleneho krmiva na jatecni hmotnost prasat?

Okomentovat